Tekil Mesaj gösterimi

Alt 16-12-2013, 12:27   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yüksek atlama nedir?

Yüksek atlama nedir?

Yüksek atlama nedir?

Koşarak hız kazandıktan sonra sağlam iki dik sehpanın arasındaki çıtanın üzerinden atlayarak yapılır. Bu atlamada prensip vücudun çıtanın üzerinden düşürmeden geçmesidir. Yüksek atlamayı diğer yarışmalardan ayıran özellikler üç tanedir. Birincisi mesafe dikey olarak ölçülür ikincisi başarı ve başarısızlık belirli bir yükseklikteki çıtayı aşmaya bağlıdır üçüncüsü ise atlet başarılı olduğu sürece sayısız deneme hakkına sahiptir. Bu spor dalında başarılı olmak için bacak adalelerinin doğal bir yaylılık ve tempo kuvvetine sahip olması vücudun dirençli ve uyumlu olması gerekir. Boy faktörü sanıldığının tersine avantaj oluşturmaz.


Atlama alanı olarak kullanılan çıkış noktası ile yarım daire şeklinde olan hızlanma sahasının uzunluğu 15 metreden az olamaz. Atlama sehpası sert ve bükülmez ağaçtan veya madendendir.
Aralarındaki mesafe 3.66-4.02 metredir. Atlama çıtasının uçları kare üçgen veya yuvarlak olabilir. Ağırlığı 2 kilogramı geçemez. Sehpa üzerindeki çıta yarışmacının dokunduğu zaman kolayca düşecek biçimde yatay durumdadır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır