Tekil Mesaj gösterimi

Alt 29-12-2013, 07:12   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yakıtlar nelerdir vikipedi

Yakıtlar nelerdir vikipedi-Yakıtlar nelerdir

Bu başlıkta sizlerle yakıtlar hakkında bilgi vermeye çalışacağım

Katı Yakıtlar

Başlıca katı yakıtlar odun ve maden kömürleridir. Yakacak olarak kullanılan odun ağaçtan elde edilir. Odunun yanmasıyla oluşan enerji düşüktür.
Kerestelik ağaçların yakacak odun olarak kullanılması ve ağaçların plansız bir şekilde kesilmesi milli servetimizin yok olmasına yol açar.

Linyit taş kömürü kok kömürü ve antrasit diğer katı yakıtlardan bazılarıdır. Maden kömürleri yer alından çıkartılır. Kömürlerin kaynağını bitkiler oluşturur. Kömür genellikle bataklıklardaki bitkilerin çürüyüp gömülmesiyle yani fosilleşme sonunda oluşur. Kömür yer altında ne kadar uzun süre kalırsa ısı değeri de o kadar artar.

Biyo Yakıtlar

Biyoyakıtlar kısa süre önce yaşamış organizmalar ya da onların metabolik çıktılarından elde edilir. Petrol kömür gibi doğal yakıtlar ya da nükleer yakıtlardan farklı olarak yenilenebilir enerji kaynağıdırlar.

Biyoyakıtların bir diğer tanımı ise "içeriklerinin hacim olarak en az %80'ni son on yıl içerisinde toplanmış canlı organizmalardan elde edilmiş her türlü yakıt"tır.

Biyokütleler de petrol ve kömür gibi güneş enerjisinin depolanmış halidirler. Bitkiler güneş enerjisini fotosentez aracılığıyla tutarlar.

Biyoyakıtların içerisindeki karbon bitkilerin havadaki karbondioksiti parçalaması sonucu elde edildiği için biyoyakıtların yakılması dünya atmosferinde net karbondioksit artışına neden olmaz. Bu nedenle pek çok insan atmosferdeki karbondioksit miktarının artışına engel olabilmek için fosil yakıtlar yerine biyoyakıtların kullanılması gerektiği görüşünü savunmaktadırlar.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır