Tekil Mesaj gösterimi

Alt 14-01-2014, 11:54   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sütçü İmam kimdir kısaca bilgi

Sütçü İmam kimdir kısaca bilgi-Sütçü İmam kimdir vikipedi-Sütçü İmam hayatı kısacaBu yazımızda sizlerle Sütçü İmam kimdir hakkında bilgi paylaşmak istiyorum


Sütçü İmam kimdir kısaca bilgi


Gerçek ismi İmam olan Sütçü İmam 1871 senesinde Maraş'ta dünyaya gelmiştir. Asıl mesleği imamlıktır. Yalnız geçimini süt satarak sağlamaktadır. Namazında ve niyazında olan birde sütçülük yapan Sütçü İmam o dönemin şartlarında mesleğinin üniforması olan imamet sarığını kafasından hiç çıkarmazdı.

Kahramanmaraş Fransızlar tarafından işgal edildiği sırada hamamdan çıkan 3 Türk hanımına saldıran Fransız askerlerini dükkanından gören Sütçü İmam dayanamaz ve tabancasıyla onları öldürür. Düşmana karşı ilk kurşunu atan Sütçü İmam Kurtuluş savaşı hareketini başlatan isimolarak tarihteki sayfalarda yerîni almıştır.

Maraş Harbinden gazi olarak çıkan Sütçü İmama Kahramanmaraş Belediyesi tarafından kaledeki topun idaresi verilmişti. Sütçü İmam 1922 Kasımında bu görevi yaparken barutun ateş almasıyla yandı. Hemen tedavi altına alındıysa da 2 gün sonra 25 Kasım 1922’’de vefat ettî.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır