Tekil Mesaj gösterimi

Alt 15-01-2014, 12:55   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Taberi kimdir kısaca

Taberi kimdir kısaca-Taberi kimdir vikipedi-Taberi hayatı kısaca


Bu başlıkta sizlere Taberi kimdir hakkında bilgi vermeye çalışacağım

Taberi kimdir kısaca


Tam adıyla Ebû Cafer Muhammed ibn Cerîr et-Taberî Taberistan’ın mul şehrinde 224/838 yılı sonlarında dünyaya geldi ilk tahsilini burada yaptı.Yedi yaşında hafız oldu dokuz yaşında hadis ezberlemeye başladı.

İlim tahsili için Rey Basra Kûfe Medine Suriye ve Mısır gibi şehir ve ülkeleri dolaştıktan sonra hilâfet merkezi olan Bağdad’a yerleşti Kaynaklar onun hocaları ve talebeleri için uzun bir liste vermektedir .Zamanında hadis fıkıh (Hanefi Şâfiî ve Mâlikî fıkıhları) kırâat tarih ve edebiyat sahalarında meşhur olan birçok âlimden ders aldı yetiştikten sonra da bütün bu ilimlerde eserler verdi Kırk sene süreyle her gün kırk varak yazmak suretiyle son derece hacimli eserler meydana getirdi.

Zamanındaki birtakım mezhep mensuplarınca Râfîzîlik ve Şîîlikle itham edilmiş olmakla birlikte bu vasıfları yoktur. Bunlar müfrit ve mezheplerinde mutaassıp kimseler tarafından ortaya atılmış iddialar hatta iftiralardır. Çünkü Taberî’nin eserlerinde onun ne Râfizî ne de Şîî olduğuna delâlet edecek ifadeler ve bilgiler ya almaktadır.

Fıkıhta önceleri Şafîî mezhebine mensup iken sonradan mutlak müctehidlik mertebesine ulaşmıştır. Kaynaklar onun Cerriyye adında sonraları ortadan kalkmış olan bir mezbebin imamı olduğunu kaydeder Onu Râfizlikle itham edenler de Hanbelî mezhebi mensupları olup bu düşmanlıkları Taberî’nin onların imamı Ahmed İbn Hanbel’i bir fıkıh imamı değil de hadis âlimi kabul etmesine kızdıklarından olmalıdır. Kaynaklar Taberî’nin Ahmed İbn Hanbel’den ilim almak üzere Bağdat’a geldiğini ve fakat ancak onun vefatından sonra Bağdat’a ulaşabildiğini bunun üzerine memleketine dönmeyerek. Basra’da tahsiline devam ettiğini belirtiyorlar. Bu yüzden iki imam arasında herhangi bir husumet olmadığı gibi Taberî İmam Ahmed İbn Hanbel’in değerini ve mertebesini inkâr etmiş de değildir.

Taberî 310/923 yılında Bağdat’da vefat etmiş ve muhaliflerinin çokluğu sebebiyle ölümü gizli tutularak geceleyin vefat ettiği eve defnedilmiştir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır