Tekil Mesaj gösterimi

Alt 10-03-2014, 11:47   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ömer Hayyamın Hayatı Kısaca

Ömer Hayyamın Hayatı Kısaca - Ömer Hayyam Kimdir Kısaca - Ömer Hayyam Kimdir Vikipedi

Ömer Hayyam 18 Mayıs 1048 tarihinde İran'ın Nişabur kentinde doğdu. Ömer Hayyam'ın babası bir çadırcıydı. Bu nedenden dolayı soyadı acem dilinde çadırcı anlamına gelen Hayyam'dır. Ömer Hayyam yaşadığı dönemde daha çok bilgin olarak ün kazandı.

Matematik fizik astronomi ve tıp gibi rasyonel ilimler dışında müzik ve şiirle de yakından ilgilendi. İran'ın Selçuklular yönetiminde olduğu dönemde yaşayan Hayyam Horasan ülkesindeki büyük şehirleri Belh Buhara ve Merv gibi bilim merkezlerini gezdi Bağdat'a da gitti. Zamanının hükümdarlarından özellikle Selçuklu Sultanı Melikşah ve Karahanlı Şemsülmülk'ten büyük yakınlık gördü. Saraylarına ve meclislerine sık sık konuk oldu. Residüddin'in "Cami-üt-Tevarih" adlı eserinde anlattığına göre Nizamülmülk ve Hasan Sabbah Ömer Hayyam ile okul arkadaşları ve yakın dosttular. Nizamülmülk bilgisine çok güvendiği için devlet yönetimi konusunda kendisine yardımcı olması için Hayyam’dan yardım istedi ancak o saray entrikalarından hayatının sonuna kadar uzak kalmayı yeğlediği için bu teklifi geri çevirdi.

Gerek kendi yaşadığı dönemde gerekse sonraki çağlarda yazılan tüm kaynaklarda Ömer Hayyam’ın çağının bütün bilgilerini edindiği o alanlarda derin tartışmalara girdiği fıkıh ilahiyat edebiyat tarih fizik ve astronomi okuttuğu yazılıdır.

Ömer Hayyamın Hayatı Kısaca


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
eylül uludağ (10-03-2015)