Tekil Mesaj gösterimi

Alt 18-07-2014, 11:26   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sorumluluk ile İlgili Yazı

Sorumluluk ile İlgili Yazı -Sorumluluk ile İlgili Yazılar

Özgürlük: Herhangi bir sınırlama zorlama ve kısıtlama ve kısıtlama olmadan düşünceleri ifade etme iyi veya kötü yönde davranma demektir. İnsanı diğer varlıklardan ayıran temel özelliklerden biri de seçme özgürlüğüne sahip olmasıdır. İnsanın eylemlerinde özgür olması ve istediğini yapabilmesi onun kaderidir.

Sorumluluk: Bir kimsenin üzerine aldığı yaptığı ya da yapmadığı bir işten dolayı gerektiğinde hesap vermek zorunda olmasıdır. İnsan sorumlu bir varlıktır. İnsanı diğer varlıklardan ayıran temel özelliklerden biri de sorumlu olmasıdır. İnsanın sorumluluğu hür bir iradeye; seçme ve seçtiğini yapma gücüne sahip olmasının bir sonucudur. Bundan dolayıdır ki Kur'an'a göre insan kendi yaşayışından sorumlu tek varlıktır. İnsanın özgür iradesiyle yaptığı her davranıştan sorumlu olması onun kaderidir.

İnsanın eylemlerini iki kısımda ele alabiliriz. Bunlardan birincisi zorunlu olan alandır. Örneğin hangi anne ve babadan ne zaman nerede dünyaya geleceğimiz konusunda irademizin bir etkisi yoktur. Ayrıca insan olarak dünyaya gelmemiz akıl ve özgür iradeye sahibi olmamızda da bizim bir etkimiz yoktur. Bunlar insanın iradesi ve gücü dışında Allah'ın dilemesi ve yaratmasıyla olur. Bu nedenle bunlardan sorumlu değiliz.

İkinci kısım ise bizim etkili olduğumuz tercihli alandır. Burada kendi seçimimiz irademiz etkilidir. Eğitimimizle ilgili sorumluluklarımızı yerine getirmek ahlâklı olmak iyi bir insan iyi bir vatandaş olmak bizim elimizdedir. Bunun aksine kötü huylu olma yolunu da seçebiliriz. Bunlardan arasından seçim yapmak bizim kendi tercihimizdir. Bu alan bizim sorumlu olduğumuz alandır. Çünkü burada özgür irademizi kullanmaktayız. Bu da gösteriyor ki insan özgürlüğü oranında sorumludur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır