Tekil Mesaj gösterimi

Alt 18-07-2014, 11:49   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tasarruf ile İlgili Uzun Yazı

Tasarruf ile İlgili Uzun Yazı -Tasarruf ile İlgili Uzun Yazılar

Yaşamın devam etmesindeinsanların ve diğer canlıların kullandığıvazgeçilmez olan maddelerin tüketimindedikkatli davranmagereği kadar kullanmaidareli tüketmeye tasarruf denir. Üzerinde yaşadığımız dünyadainsanların ve diğer canlıların yaşamsal olarak kullandıkları bütün kaynakların tükenen cinsten kaynaklar olduğunu düşünecek olursakbu yaşamsal kaynakların bir gün tükeneceği kaçınılmaz bir sondur.

İnsanlığın yaşamsal kaynakları olan bu maddelerin bilinçsizce tüketilmesi yada tüketilmesi esnasında çevreye verilen zararlarınbazı maddelerin tüketilmeden yok olmasına sebep olduğu tüketilen bazı maddelerin ise bir miktar enerji kullanılarak geri dönüşümlerinin mümkün olmasına rağmenbu enerjinin harcanarak geri dönüşümün sağlanmadığı insanlığın ortak malı olan bazı maddelerin insanlığın bazı kesimleri tarafından ekonomik güç ve üstün olma hırsı gibi gayeler için kullanılması tahribatın boyutlarını artırmakta ve verilen zararlar önüne geçilmez bir hızla insanlığın yaşamını tehdit edecek düzeylere gelmektedir.

Dünyamızda var olansuhavatoprakbitkihayvanlarpetrol ve doğalgaz gibi maddeler sınırlı yaşamsal kaynaklardır. Bilinçsiz ve aşırı tüketim nedeniyle bu kaynaklar her geçen gün biraz daha azalmakta. Nispeten daha uzun süreli olangüneş enerjisi ve rüzgar gibi enerji kaynakları ise insanlık tarafından henüz yeteri kadar kullanılmamaktadır. Yada bu enerjilerde yararlanmak için kurulan sistemlerin ekonomik olarak pahalı sistemler olması nedeni ile insanlık henüz bu kaynaklara yeteri kadar yönelmemiştir. Hazır kaynakları kullanmak daha az emek ve sermaye gerektirdiğinden daha cazip gelmektedir.

İnsanlık görülen ve hiçte uzak olmayan bir tehlike ile karşı karşıya bulunmaktadır. İnsanlığı tehdit eden tehlikeye karşı dünyanın ortak malı olan bazı tüketim maddelerinin bilinçsizce tüketilmesi insanlığı ortak tavır almaya zorlamaktadır. Ortak tavır alınabilmesi için insanlara eğitim yolu ile tasarruf yapmabilinçli tüketicilik dünyanın ortak malı olan bazı tüketim maddelerine sahip çıkmagibi istendik davranışların kazandırılması gerekmektedir.

Tasarrufun yapılabileceği alanlar:

Yaşamın her alanında her tülü eylem ve hareketlerde tasarruf yapılacakalanlar mevcuttur.Biz bu alanları kısaca şu ana başlıklar altında toplaya biliriz.

1. Enerjide tasarruf:

2. Tüketimde tasarruf

3. Zamanda tasarruf

4. Üretim aşamasında tasarruf


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır