Tekil Mesaj gösterimi

Alt 18-07-2014, 11:58   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Engelliler ile İlgili Yazı Vikipedi

Engelliler ile İlgili Yazı Vikipedi -Engelliler ile İlgili Yazı

Ülke nüfusumuzun büyüklüğü her birimiz açısından tanınan bir hakikat . Ama bu nüfusun ne kadarını engelli bireylerimizin oluşturduğunu çoğumuz bilmeyiz . Araştırmalar sonucu olarak meydana çıkan tablo hiç de önemsenmeyecek bunun için benzer değildir . 1990 nüfus sayımına karşı ülkemizdeki engelli kişilerin oranı % 14′tür . Bu rakam herhâlde bizlerin engelli bireylerimiz amaçlı ne civarında çalışmamız gerektiği ile ilgili haber vermektedir . Ayrıyeten her insanın bir özürlü adayı olduğunu düşünürsek herhâlde yapılacak çalışmaları çok ama çok önemsemek gerekir .

Ülkemizdeki özürlü bireylerimizin çoğunluğunu % 3 . 5 oranıyla konuşma engelli bireylerimiz oluşturmaktadır . Konuşma engellileri sırasıyla % 2 ile üstün zekâlılar % 2 . 03 ile zihinsel engelliler % bir . 4 ile ortopedik engelliler % 0 . 06 ile işitme engelliler % 0 . 02 ile görme engelliler takip etmektedir .

Engelli bireylerimizin ülke nüfusuna oranının bu civarında pekçok olmasına rağmen pekçok az bir bölümü öğrenim imkânlarından faydalanabilmektedir . Halbuki Avrupa’da engelli kişilerin tamamı eğitimin tüm olanaklarından faydalanmakta üstelik gerek duyulduğunda öğrenim imkânı engelli kişilerin ayağına civarında götürülmektedir . Bu statü bizim büyük bir ayıbımızdır . Bu noktada eğitimde vesile eşitliği ilkesine ne civarında uyarı ettiğimizi oturup düşünmeli ve bu ilkenin gereğini adına getirmek amaçlı neler yapmamız gerektiğini plânlamalıyız .

.....
Günlük yaşamınızda engelli bireylerle muhakkak karşılaşmışsınızdır . Kimi gün elindeki beyaz bastonuyla yürüyenleri kimi gün işaretlerle etrafındakilere derdini anlatmaya çalışanları tekerlekli sandalye ile kaldırımları ve birçok pekçok engelleri aşmak amaçlı zahmet çekenleri tuhaf tavırlarına bakarak güldüğünüz kişileri görmüşsünüzdür . İşte bu bireylerin ne bunun için benzer dertleri sorunları var?Acaba öğrenim görüyorlar mı öğrenim görmeleri amaçlı neler uygulamak gerekir hiç düşündünüz mü?

Engelli bireylerimizi topluma kazandırmak ve yaşamlarını kolaylaştırabilmek amaçlı inanın ufak büyük tüm kişilerin yapabileceği birçok pekçok şey vardır . Mesela çevre düzenlemelerinin engelli bireylere cazip şekilde yapılması muhtıra yaşamımızda sürekli olarak kullandığımız alım satım merkezlerinin engelli bireylere cazip olarak tasarım edilmesi trafik ışıklarına kurulan sesli düzeneklerin yaygınlaştırılması engelli bireylerimizin yaşamlarını bir nebze de olsa kolaylaştıracaktır .

Engelli bireylerimize destekçi olmak istiyorsak onlara acıyarak yaklaşma adına Konfiçyus’un dediği bunun için benzer onlara balık vermek yerine balık tutmayı öğretmeliyiz . Engellilerin beceri ve yetenekleri doğrultusunda iş imkânı sağlayarak onları üretken ve verimli hâle getirebiliriz .

Abdullah ÖZTÜRK


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır