Tekil Mesaj gösterimi

Alt 09-09-2014, 03:43   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Judo hakkında kısa bilgi

Judo hakkında kısa bilgi -Judo hakkında bilgi -Judo hakkında kısa bilgi vikipedi -Judo hakkında bilgi vikipedi

Bazı bakımlardan güreşe benzeyen judo eski bir Japon dövüşü olan jiu jitsu'dan doğmuştur. Dövüş sanatı denen öbür Uzakdoğu sporları da judo ve karate gibi jiu jitsu tekniklerine dayanır. Jiu jitsunun Japonya'ya 12. yüzyılda Çin' den geldiği sanılmaktadır. Bu dövüş yöntemini Japonlara silahlı haydutlara karşı korunmakta ustalaşan keşişler tanıtmıştı. Samuray denen Japon savaşçıları savaş sırasında silahsız kaldıklarında kendilerini jiu jitsuyla savunurlardı. Ayrıca silahsız bir düşmana karşı silah kullanmayı yiğitliğe yakıştırmadıklarından silahsız düşmanlarına karşı da aynı yöntemle mücadele ederlerdi.

Jiu jitsuda yumrukla tekmeyle dizle vuruşlar kemik ve eklemlere uygulanan kilitleme ve tutuşlar fırlatma ve kısa süreli baygınlığa neden olan boğma gibi yöntemler vardır. Jiu jitsuyu Judo'dan ayıran temel özellik rakibe karşı konmaması direnilmemesidir. İki kişinin birbirini ittiğini düşünelim. Bu durumda büyük bir olasılıkla güçlü olan kazanacaktır. Ne var ki rakiplerden biri birdenbire arkaya ya da yana doğru çekilirse hâlâ ilerlemesini sürdüren kişi hızını alamayarak kolaylıkla düşecektir. Jiu jitsudaki temel ilke bu örnekte olduğu gibi rakibin hamlesini kendi yararına kullanmaya dayanır.

Judoyu geçen yüzyılda Japon jiu jitsu ustası Kano Cigoro (1860-1938) geliştirdi. Bir spor olarak jiu jitsunun olanaklarını gören Kano atış ve tutuş tekniklerini gözden geçirerek tehlikeli olanları çıkardı. Böylece Japon'cada "güzel yol ya da yumuşak yöntem" anlamına gelen judo bir spor dalı olarak ortaya çıktı. Kano 1886'da Tokyo'da bir judo okulu kurdu KODOKAN JUDO EĞİTİM MERKEZİ. Uluslararası Judo Federasyonu ise 1952'de kuruldu.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır