Tekil Mesaj gösterimi

Alt 09-09-2014, 05:21   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Macellan hakkında kısa bilgi

Macellan hakkında kısa bilgi -Macellan hakkında bilgi -Macellan hakkında kısa bilgi vikipedi -Macellan hakkında bilgi vikipedi

Ferdinand Macellan Portekizli denizci gezgin ve kâşif. İspanya Krallığı'nın desteğiyle denize açıldı. Hikâyesi bu seyahate eşlik eden Antonio Pigafetta'nın anılarını yazması sayesinde günümüze ulaşmıştır.

Macellan son yolculuğunu tamamlayamadan Filipinler'deki Mactan Savaşı'nda öldürüldü. Ancak daha önce ziyaret ettiği Baharat Adaları'nın ötesine giderek tüm meridyenlerden geçen ilk insanlardan olmayı başardı. Büyük Okyanus'a seferi esnasında okyanusu çok sakin gördüğü için "pasifik" (sakin) ismini veren ayrıca Güney Amerika’da keşfettiği boğaza kendi ismi verilen Portekizli denizci Macellan Büyük Okyanus'u aşan bir araştırma gezisi yapmış ilk insandır.

Dünyayı dolaşmak üzere denize açılan 237 (diğer bir kaynağa göre 270) denizcinin sadece 18'i İspanya'ya dönerek seyahatini tamamlamayı başardı. Bu denizcilere Macellan'ın ölümünden sonra yönetimi devralan Juan Sebastián Elcano adlı İspanyol liderlik etmiştir.

İspanya kralına yeni topraklar sömürgeler bulmak amacıyla keşfe çıkan Magellan Dünya Turu’nu ilk tamamlayan ve Dünya’nın yuvarlaklığını kanıtlayan Magellan aslında bu turu tamamlayamadan yerliler tarafından öldürülmüştür. Turu ekibi tamamlamıştır. Kendisi Magellan boğazından ilk geçen insandır. Kendisinden sonra ilk geçen gemi Magellan’ın geçişinden tam 60 yıl sonra başarılı olmuştur. Bu anlamda yaptıklarının adı pek konamıyor.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır