Tekil Mesaj gösterimi

Alt 31-08-2015, 03:12   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hırsızlık nedir?

Hırsızlık nedir? -Hırsızlık hakkında bilgi

Hırsızlık yazılı kanunlar ya da toplumsal meşruiyet düzeyinde mülkiyeti kendine ait olmayan bir taşınır malı izinsizce alıkoyma kullanma nesneden menfaat temin etme işidir.Tüm dinler tarafından da yasaklanmış bir olaydır. Ekonomik değeri olan her türlü enerji de taşınır mal sayılır ve hırsızlığa konu olabilir.

Günlük konuşma dilinde dolandırıcılık ile aynı anlamda kullanılsa da dolandırıcılık ve hırsızlık ceza kanunlarında ayrı ayrı düzenlenmiş suçlardır. Aralarındaki en önemli fark hırsızlıkta mal sahibinin elinden rızası olmadan çıkarkendolandırıcılıkta mal sahibinin elinden rızasıyla çıkar

Hırsızlık yazılı kanunlar ya da toplumsal meşruiyet düzeyinde mülkiyeti kendine ait olmayan bir nesneyi kullanma nesneden menfaat temin etme işidir.

Ayrıca ekonomik değeri olan her türlü enerji de taşınır mal sayılır ve hırsızlığa konu olabilir


Birçoklarınca dolandırıcılık ile aynı anlamda kullanılsa da hırsızlık hem meydana geliş biçimi hem de etkileri ile dolandırıcılıktan ayrı tutulmalıdır.

Hakimin müdahalesi genellikle tuhaf ya da olağandışı bir özellik gösteren hırsızlık vakalarıyla sınırlı olmalıdır; örneğin çocukların suça âlet edildiği veya belli biçimlere bürünen (örneğin dükkân hırsızlığı kadın reyonlarından giyim eşyaları çalma) ya da tekrar tekrar belli bir eşyayı çalma vakaları. Saldırganlık hırs. kıskançlık ve kötü niyet hırsızlıkta sık rastlanan emosyonel temellerdir. Çocuklarda ise bir ilgi çekme yolunu yansıtabilir. Sayısız hırsızlık biçimleri göz önünde tutulduğunda psikiyatriden ziyade insan yapısıyla ilgili bir bilgi gereklidir; bunların çoğunluğunda motivasyon yalnızca kolay yoldan para sahibi olmaktır.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır