Tekil Mesaj gösterimi

Alt 10-09-2015, 03:01   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sağ kolda uyuşma sebebi ne olabilir?

Sağ kolda uyuşma sebebi ne olabilir? -Sağ kol neden uyuşur? - Sağ kolda uyuşma sebepleri

Yaralanmalar: Kol bölgesindeki sinirleri etkileyen yaralanmalar kolda uyuşma hissine ve ağrıya neden olabilir. Omuz kemiğinin kırılması çatlaması bilek el ve dirsek yaralanmaları uyuşmanın yanı sıra yanma hissine yol açabilir ve hareketleri kısıtlar.

Karpal Tünel Sendromu: Sürekli tekrarlayan hareketler el bileğindeki sinirler üzerinde basınca yol açabilir. Karpal tünel sendromu adı verilen bu rahatsızlık artrit diyabet obezite gibi farklı nedenlerle de oluşabilmektedir. Sağ kolda karıncalanma uyuşma ağrı ve güç kaybı da karpal tünel sendromunun bir belirtisi olabilir.

Bel Fıtığı: Omurlar arasında bulunan ve sinirleri basınca karşı koruyan omurga diski kaydığında sinirler baskıya maruz kalarak kollarda bacakta boyun ve bel bölgesinde uyuşmaya neden olabilir. Bel fıtığı nedeniyle oluşan ağrılar ve karıncalanma genellikle kolun üst bölgesinden parmaklara doğru iner.

Kol Üzerine Basınç: Uyku sırasındaki yanlış pozisyonlar geceleri veya sabahları uyuşmuş bir kolla uyanmaya yol açabilir. Aynı şekilde ağır bir yükün uzun süre taşınması ve ağır egzersizler sağ kolun uyuşmasına neden olabilir.

Sağ Kol Uyuşmasının Diğer Nedenleri

Nöropati
Böbrek hastalıkları
Servikal disk sendromu
Multipl skleroz
Raynaud sendromu
Migren
Diyabet
Omurilik yaralanması
Ganglion kistler
Soğuk hava koşulları

Kalp krizi durumunda genellikle sol kolda ağrı ve uyuşma görülürkenb sağ kolda meydana gelen uyuşmalar tamamen olasılık dışı bırakılamaz. Kalp krizinde kolda meydana gelen uyuşma ve ağrının yanı sıra göğüste ağrı aşırı terleme gibi belirtilerde eşlik eder.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır