Tekil Mesaj gösterimi

Alt 20-09-2015, 04:39   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Karadeniz Bölgesi'nin ülke ekonomisine etkileri

Karadeniz Bölgesi'nin ülke ekonomisine etkileri - Karadeniz Bölgesi'nin ülke ekonomisine etkileri nelerdir?

1. KARADENİZ BÖLGESİNİN EKONOMİK FAALİYETLERİ:
Dağlık ve engebeli bir yeryüzü şekline sahip olması iç kesimlerle ulaşımın yeterince gelişmemesi gibi etkenler bölge ekonomisini olumsuz etkilemiştir.

Karadeniz Bölgesi her mevsim yağış aldığından bol yağış isteyen ürünler yetiştirilir. Doğal bitki örtüsü ormandır. Ormanların çokluğu ağaçla ilgili ekonomik faaliyetlerin gelişmesini sağlamıştır.

Bölgede dağlar geniş yer kaplamaktadır. Bu yüzden Karadeniz Bölgesi'nde araziler engebelidir.
Bölgede dağlar denize çok yakın ve denize paralel uzanır. Bunların bir sonucu olarak kıyı ile iç kesimler arasında yetiştirilen tarım ürünleri arasında farklılıklar görülmektedir.
Taşkömürü bakır ve linyit yatakları sayesinde madencilik gelişmiştir.

Bölgedeki halk çiftçilik madencilik balıkçılık yaparak geçimini sağlar. Orman ürünlerinin gelişmesiyle bu alana yönelik meslekler daha yoğundur.

Bölgeden ülkemizden yetiştirilen ürünlerin;
^ Çayın tamamı
^ Fındığın %83'ünü
^ Yeşil mercimek ve patatesin %50'ye yakını
^ Mısırın %50'si
^ Tütünün yaklaşık %15'i elde edilir.
^ Bu bölge ayrıca; ülke balıkçığında önemli bir yer tutar.

SEBZE VE MEYVECİLİK:
Karadeniz kıyılarında fazla yağıştan ve güneşli gün sayısının az olmasından dolayı sebzecilik fazla gelişmemiştir. Ancak Orta Karadeniz Bölümü'nde yükseltinin ve ılıman iklimin etkisiyle Bafra ve Çarşamba ovarlında sebzecilik yaygındır. Tokat ve Amasya'da elma Doğu Karadeniz kıyılarında kivi ve mandalina az da olsa üretimi yapılan meyvelerdir.

HAYVANCILIK
Ekonomik değer taşıyan hayvanların üretilmesi beslenmesi ve pazarlanması gibi işlere hayvancılık denir.
Tarım alanlarının yetersiz olması her mevsimi yağışlı olmasından dolayı bol su kaynaklarına ve otlaklara sahip olması gibi nedenlerle hayvancılık Karadeniz Bölgesi kırsal kesiminde halkın önemli bir geçim kaynağıdır.
Doğu Karadeniz Bölümü'nde yazlar serin ve yağışlı geçtiğinden gür otlaklar vardır. Bunun sonucunda da büyükbaş hayvan(sığır manda gibi) yetiştiriciliği kolaylaşmıştır. Doğu Karadeniz yaylaları büyükbaş hayvancılığında ülkemizde önemli bir yere sahiptir.
Ordu Rize dolaylarında yağışların her mevsime dağılması sonucu doğal bitki örtüsü zenginleşmiştir. Bu nedenle arıcılık(balcılık) da oldukça yaygındır.

BALIKÇILIK
Karadeniz kıyılarında tarım alanlarının yetersiz olması ve sanayinin az gelişmesi gibi nedenlerle kıyı şeridindeki bölge halkı balıkçılığa yönelmiştir. Bu nedenle ülkemizde denizlerden sağlanan balık üretiminin yaklaşık %70'i Karadeniz Bölgesi'nden sağlanır.

ORMANCILIK:
Toplumun orman ürünlerine ve hizmetlerine olan gereksinimlerini sürekli ve en uygun olarak karşılamak amacıyla yapılan çalışmaların tümüdür.

MADENCİLİK:
Bölge maden kaynakları bakımından fazla zengin değildir. Ancak Türkiye taşkömürü üretiminin tamamını bakırın ise %50'den fazlası bu bölgeye aittir.

Madencilik:Yer altında bulunan cevher sanayi hammaddesi kömür ve petrol gibi ekonomik değeri olan herhangi bir maddeyi yeryüzüne çıkarıp onu paraya dönüştürme işidir. Madenciliğin amacı ekonomiye gerekli doğal hammaddeyi sağlamaktır.

Bakırcılık: Bakırdan eşya yapma sanatıdır. Ev eşyası olarak üreticilik azalmış olup süs eşyası şeklinde yapılmaktadır.

SANAYİ:
Sanayi: Ham maddeleri işlenmiş(kullanılabilir ve tüketilebilir) ya da yarı işlenmiş ürün haline getirmeye yarayan faaliyetlerin tümüdür.Sanayi üretiminin yapıldığı yere fabrika denir.
Bölgede sanayi kuruluşları bölgenin doğal kaynakları ve doğal özelliklerine göre şekillenmiştir.
Bölge bakır işletmeleri kereste ve kağıt fabrikaları çay fındık şeker çimento cam demir-çelik fabrikaları bölgenin başlıca sanayi kuruluşlarıdır.

TURİZM:
Bölge turizm bakımından önemli bir gelir potansiyeline sahiptir.Bölgenin sahip olduğu doğal ve tarihi güzellikler turizme önemli katkısı vardır.Ancak her mevsim yağışlı olmasından dolayı deniz turizmi fazla gelişmemiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır