Tekil Mesaj gösterimi

Alt 05-10-2015, 10:49   #2 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
BİLMEM´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
güzel yazı yazmanın püf noktaları nedir
Güzel yazı yazmak için aşağıdaki bilgiler işinize yarar umarım.

1-) Medyada yaygın olarak kullanılan klişelerden ve metaforlardan kaçının

İlk başta uygulanması kolay bir ilke ancak pratikte bunu başarabilmek zordur. Örnek vermek gerekirse “dostluk kazandı ünlüler kervanına katılmak gündeme bomba gibi düşmek bir kısım çevreler burası Türkiye birlik ve beraberliğe çok ihtiyacımız olduğu şu günlerde vs.” Bu tür ifadeler ilk başta çok melodik ve hoş gelebilir. Fakat bu tip klişeler yerine kendi cümlelerinizi kullanmanız yazılarınızın akıcılığı açısından faydalı olacaktır.

2-)Kısa cümleyle aynı şeyi anlatabiliyorken uzun cümleyi tercih etmeyin

Blog yazarlarının çok düştüğü bir hata. Cümleyi uzun kurunca çok sanatsal ve etkileyici olacağını sanıyorlar. Ancak uzun cümle okuyanı sıkar ve bunun akılda kalması da zordur. Bununla beraber uzun cümle kurarken hata yapmamız da çok olasıdır. Okurda da genellikle küstah ve ukala bir yazar izlenimi oluşturur.

3-)Eğer bir sözcük çıkarıldığında cümle anlamından bir şey kaybetmiyorsa o sözcüğü kullanmayın

Cümleye herhangi bir katkıda bulunmayan sözcük o cümlenin anlamını seyreltir; akılda kalıcılığı bozar. “Daha az” her zaman “Daha iyi” dir.


4-)Aktif cümlenin mümkün olduğu durumlarda pasif cümleyi tercih etmeyin

Bu en çok ihlal edilen kurallardan biridir; çünkü pek çok insan aktif-pasif cümle ayrımını önemsemez. “Bir adam köpek tarafından ısırıldı”(Pasif); “Bir köpek adamı ısırdı”(Aktif) . Bu örnekte aktif cümle daha kısa ve daha etkilidir. Okurların olayı gözlerinde canlandırmasına olanak tanır.

5-)Türkçe’de karşılığı olan yabancı kelimeleri kullanmayın

Malum Türkçe günümüzde dört bir yandan kuşatılmış durumda. Yabancı sözcükler özensiz kullanımlar saçma sapan yazım tarzları dilimiz üzerindeki başlıca tehlikelerden. Türkçe’yi kullanmaya dikkat edin demeyeceğim o zaten Allah’ın emri. Ancak yapılan büyük hatalardan biri Türkçe karşılığı olan yabancı sözcüklere yönelmek. “komplike” demek yerine “karmaşık” “global” demek yerine “küresel” diyebilirsiniz. Hem okura daha yakın olur hem de yazılarınıza bulanık bir hava hakim olmasını önlersiniz.

alıntıdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır