Tekil Mesaj gösterimi

Alt 20-11-2015, 12:42   #2 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
Kayıtsız Üye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ya aziz sancar in hayati yok
Aziz Sancar Kimdir

Aziz Sancar Mardin'in Savur İlçesinde okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren sekiz çocuklu bir anne-babanın çocuğu olarak doğdu.
İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne kabul edilen üç Türk'ten biri oldu.

ABD North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde görev yapan Sancar 300’e yakın bilimsel makale ve bu makalelere yapılan 12 binden fazla atıfla bilimsel araştırmada eşine az rastlanır bir başarıyı temsil ediyor.

Sancar 2005’te Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi‘ne 2006‘da Türkiye Bilimler Akademisi’ne Asil Üye olarak seçildi.

Kanser konusunda yaptığı önemli çalışmalarla dünya çapında adını duyuran Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar kanser tedavisinde ''sirkadiyen saat (ritmik saat) '' buluşuna imza attı.

Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar AA muhabirine yaptığı açıklamada kanser konusunda önemli çalışmalar yapıldığını belirtirken kanser mekanizmasının 10 yıl içinde çözüleceğine inandığını söyledi. Ancak kanserin nasıl olduğunu çözümlemenin onu tedavi etmek anlamına gelmediğine işaret eden Sancar tedavi konusunda bir şey söylemek için erken olduğunu belirtti.

Her kanser çeşidinde farklı mutasyonların tespit edildiğini dokudaki bazı kanserli hücreler öldürülse dahi başka mutasyonları kontrol etmenin zor olduğunu anlatan Sancar ''Kanser demek bir tek hücre tipi değildir kanserde çok hücre tipi vardır bütün bu hücrelere göre tedaviyi yöneltmek gerekiyor'' dedi.

Kanserle ilgili olarak ''DNA onarımı'' konusunda çalışma yaptığını bildiren Sancar şunları kaydetti:

''Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu DNA'yı tahrip ediyor ve vücutta bulunan DNA onarım mekanizmaları o kanser hücrelerinin yaşamasını sağlıyor. Biz bu mekanizmayı anlamak aydınlatmak için bir çalışma başlattık. Bu mekanizmayı anlayınca onu "inhibe" edip kanser hücrelerinin normal hücrelerden daha önce öldürülmesini sağlamaya çalışacağız. DNA onarımı mekanizmasını aydınlatmak kanser tedavisi noktasında çok önemli. Gayemiz bu mekanizmayı açıklamak.''


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır