Tekil Mesaj gösterimi

Alt 26-12-2015, 04:12   #2 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
selin öner´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
lütfen açıklarmısınız
Hakimliğin Avantajları


Hukuk eğitimi almış bir kimsenin hâkim olması demek devlet tarafından yargılama yapma ve hüküm verme işine memur edilerek son karar organı olma yetisini kazanması demektir. Hâkimler kanunlarda da belirtildiği gibi görev ve sorumluluklarında bağımsızlardır. Hâkimler karar verme sürecinde Anayasa’ya kanunlara ve tüm hukuka göre vicdanlarından bağımsız olmamak kaydıyla hüküm verirler.
Hâkim olarak atanan hukuk adamı bir davanın son kararını vermekle yükümlüdür. Bu aşamaya gelinceye dek hâkim mevcut gelen dava dosyalarını incelemekle taraf avukat ve bilirkişileri dinlemekle sunulan belgeleri takip etme ve yasaya göre yorumlamakla görevlidirler. Tüm bu kanıt ve ifadeler neticesinde yürürlükte mevcut yasaların da ışığında dava hakkında son hükmü verirler.
Hâkim olabilmek için ilk önce bir üniversitenin hukuk fakültesinden veya eğitimde hukuk programlarına yer veren Siyasal Bilgiler İktisadi ve İdari Bilimler İşletme Fakültelerinin dört yıllık lisans eğitimini başarıyla geçmek gerekmektedir. Bu aşamada hâkimlik iki kola ayrılır; Adli Yargı Hâkimi ve İdari Yargı Hâkimi. Hukukçular her ikisini de olabilirken diğer fakülte mezunları sadece İdari Yargı Hâkimi olabilirler. Ardından Adalet Bakanlığının belirlediği tarihte ilan edilecek olan hâkimlik savcılık sınavlarını başarıyla verilmesi ve mülakat aşamasına gelinmeye hak kazanılması gerekir. Mülakat aşamasını da geçen aday devletin atamasıyla 15 yıl süren hâkimlik stajını yapmaya başlar. Bu süreçte Sorumluluklarını başarıyla yerine getirdiğinde hâkim olmaya hak kazanır. Meslek gereği hâkim kimseler akademik ve sözel yeteneğe sahip sabırlı anlayışlı mantıklı sağlam bir önseziye sahip ileri görüşlü tarafsız karar verebilen hukuk adamlarıdır. Doğal olarak her meslek gibi hâkimliğinde hem avantajları hem de dezavantajları bulunmaktadır.
Hâkim kimseler hukuk biliminin en yüksek merciinde son karar verme hükmüne sahip kişiler olduğundan hem profesyonel hayatında hem de özel hayatında sosyal anlamda belirli kısıtlara uğrarlar. Kalabalık eğlence ortamlarından sakınmak iş ve arkadaş ilişkilerindeki samimiyet ve benzeri şeyler derken çoğu şeyde bir kısıtlanma durumundadırlar. Bu ve buna benzer dezavantajlara rağmen hâkimliğin yadsınamayacak derecede avantajları da vardır. Psikolojik anlamdaki en büyük avantajı adaletin sağlanmasında bulunduğu katkının verdiği gurur ve sevinç duygularıdır. Bunun yanında sosyolojik anlamda toplumda bireyler tarafından gördüğü saygınlık kişi de yine özgüven ve övünç duyguları yaratacaktır. Ayrıca kurumsal ve uluslararası anlamda da ayrıcalık ve üstünlükleri vardır. Hâkimler almış oldukları yeşil pasaport neticesinde yurtdışındaki ülkelerin %90'ına 3 aya kadar vizesiz seyahat edebilirler. Ayrıca hakimlere ücretsiz olarak bilgisayar ve e-imza olanakları sağlanır ve hakimler UYAP'ı tamamen ücretsiz olarak kullanırlar. Ayrıca hakimler hakkında herhangi bir şikayet olduğunda Adalet Bakanlığı bunu detaylıca araştırmadan hemen yürürlüğe koymaz. Adli tatil avantajlarının yanı sıra kamuda olmanın verdiği özel ve resmi gün tatillerinden de faydalanırlar. Çalışma saatleri düzenlidir. Aldıkları maaş diğer hukuk adamlarına göre daha yüksektir. Adliye girişlerinde hakimler veya çantaları aranmaz en azından X-Ray’den geçme zorunlulukları yoktur. Hakimlik kişinin kendi kendisi için iyi bir referanstır. Doğruluğu dürüstlüğü adaleti ve bilgeliği temsil eder. Bu yüzden sosyal ve profesyonel ilişki ve kariyerlerinde daima ileriye yönelik gelişme gösterirler.


Hakimliğin Zorlukları


Avukatlık her ne kadar toplumda itibarı zedelenmeye açık bir meslek olsa da aynı şekilde hakimlik mesleği de kendi içinde çelişkiler taşımaktadır.Şöyleki bir hakim çoğu kez karar verirken duygularından toplumsal etkenlerden sıyrılıp objektifliği yakalayamaz. Ya da var olan objektifliğini zamanla kaybeder. Burada bir hakkın korunmasındatanınmasında hakimin kararı bir tarafı üzerken bir tarafı mutlu etmektedir.Hatta birçok kez iki tarafı da üzebilir.Anlayacağınız bu işin vebali sorumluluğu çok fazladır..Vicdanen rahat olmak için önce vicdan sahibi olmak gerekir.Nasıl olsa Yargıtay çözer diye düşünmek bile büyük bir haksızlıktır.
Hakimlik kutsal bir meslektir.Kimi zaman Avukatlardan daha az kazanç getiren bir meslektir.
Birçok adliye personeli Avukatlara göre daha fazla emek harcadığını düşünüp kendilerine haksızlık yapıldığını düşünmektedir.Oysa sorumluluk terazisinde avukatın ve hakimin sorumluluğu maddi menfaatlerle ölçülemez.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır