Tekil Mesaj gösterimi

Alt 27-12-2016, 07:45   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ahmet Vefik Paşa Kimdir Kısaca

Ahmet Vefik Paşa Kimdir Kısaca - Ahmet Vefik Paşa Kimdir Vikipedi - Ahmet Vefik Paşa Hayatı - Ahmet Vefik Paşa Biyografisi

Ahmet Vefik Paşa 1823 -1891 yılları arasında yaşamış Türk yazardır. İstanbul’da doğdu öğrenimini. Paris Elçiliği'nde görevli olan babası ile birlikte gittiği Fransa'da bir lisede sürdürdü. Yurda dönüşte Tercüme Odası’nda memurlukla göreve başladı. Daha sonra çeşitli devlet memurluklarında elçiliklerde nazırlıklarda bulundu. Bursa’da valilik yaptı.
Görevinden uzak kaldığı zamanlarda daima edebiyatla özellikle sahne eserleriyle ilgilendi.

Tanzimat döneminde milliyetçilik akımının ilk büyük temsilcisi oldu. O dönemde Avrupa’da gelişen ve ulusların kendi halk edebiyatlarına folklor hazinelerine önem veren akıma koşut olarak ülkemizde dil folklor ve tarih çalışmalarına hız verilmesinde etkili oldu. Molier'den yaptığı uyarlama ve çevirilerle Türk sahne yaşamına büyük ölçüde katkıda bulundu. Ayrıca vali olarak bulunduğu Bursa'da bir tiyatro kurarak halkın kul tür görgü ve bilgisinin artmasına önayak oldu Yaptığı bu büyük hizmetleri anmak amacıyla buğun Bursa’da kendi adını taşıyan bir tiyatro çalışmalarını sürdürmektedir.

Başlıca Kitapları:

Zor Nikah Zoraki Tabip Yorgaki Dandini Meraki Azarya Okumuşlar Don Civani Dudukuşları (Molier’den çeviri ve uyarlamaları) Ernani Mikromega Telemak (çevirileri).


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır