Tekil Mesaj gösterimi

Alt 15-02-2017, 01:18   #1 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart Nurullah ATAÇ kimdir vikipedi

Nurullah ATAÇ kimdir kısaca - Nurullah ATAÇ' ın hayatı

Nurullah ATAÇ 1898 -1937 yılları arasında yaşamış deneme ve eleştirme yazarıdır. Nurullah ATAÇ İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesinden sonra bir süre Edebiyat Fakültesine devam etti . Burayı tamamlamadan ayrıldı. Fransızca öğretmeni olarak çalışmaya başladı. Bir süre memurluk yaptı çeşitli okullarda öğretmenliklerde bulundu Son olarak da Cumhurbaşkanlığında çevirmen olarak çalıştı. Sanat yaşamına ilkin 1821 yılında Dergah Dergisi'nde yayımlanan şiirleri ile başladı. Bu tarihten sonra çeşitli dergi ve gazetelerde şiirleri eleştirileri çeviri ve denemeleri yayımlandı.

Okumaya ve incelemeye büyük ölçüde önem veren Ataç doğu ve batı edebiyatını aynı genişlikte inceleyebilmiş her iki edebiyatı da sevmiş ve sevdirmiş bir yazar olarak kısa sürede büyük bir ün sağladı. Tüm yazılarında derin ve geniş bir kültürün etkisi kendini belli eder. Bunun yanı sıra söyleyeceklerini cesaretle söyleyebilme özelliği her konuda yazdıklarının önemle izlenmesi sonucunu verdi. Dili son derece an ve akıcıdır. Türk dilinin sadeleşme ve arınması akımında çok büyük katkıda bulunan bir yazar olmasının yanı sıra özellikle devrik tümcelerden oluşan anlatısı da ilginçtir. Eleştirileri daima büyük yankılar uyandırmış kendinden önce hiç tanınmayan yepyeni değerleri ortaya çıkarmıştır. Bunun yanı sıra büyük ün sağlamış kimi sanatçıların edebi kişiliklerinin kendi görüşü ile incelenmesi sonucu edebiyatımızdaki değer yargılarına etken olmuştur.

Nurullah ATAÇ'ın Başlıca Kitapları:

Günlerin Getirdiği. Karalama Defteri. Sözden Söze. Ararken Diyelim; Söz Arasında Günce. Söyleşiler (çeşitli yazılan) Tehlikeli İlişikler. Taraş Bulba Vendetta Adsız Köşk Kumarbaz. İki Yeni Gelinin Anıları. Urgan. Çömlek Oç Akçelik Kişi. Odipius Kolonos’ta Hortlak Özünün Celladı (Çeviriler).
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır