Tekil Mesaj gösterimi

Alt 11-10-2008, 06:05   #1 (permalink)
Bkmlyz
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ankisiyete Nedir ?

Anksiyete veya endişe canlılarca deneyimlenen kaygı korku gerilim sıkıntı halidir. Canlıların dış ortama uyum çabasında koruyucu bir tepkidir. Denetim dışına çıkıp kişinin işlevselliğini aksattığında Anksiyete bozuklukları olarak incelenir. Psikiyatride bir grup hastalığın genel adıdır.
Terleme titreme çarpıntı vs. gibi bedensel belirtileri görülebilir. Başına kötü bir şey geleceğini düşünme rezil olmaktan veya komik duruma düşmekten korkma gibi bilişsel (düşünsel) fakat çoğu kez nedeni belirsiz tanımlanamayan bir gerginlik durumudur.

Anksiyete genelde kavramsal somatik duygusal ve davranışsal bileşenlere sahip olmak biçiminde tanımlanır (Seligman Walker & Rosenhan 2001). Kan basıncı ve kalp atışının artması terleme ana kas gruplarına ani kan akışının hücum etmesi nedeniyle kaslarda gerginlik bağışıklık ve sindirim sistemi fonksiyonlarının yavaşlaması gibi fiziksel etkileri vardır. Bunlara ek olarak mide bulantısı el ve ayaklarda soğukluk titreme -üşüme hissedilir.

Duygusal açıdan ise hastalık korku ve panik hissine neden olur. Kişi her şeyi olabilecek en olumsuz yönüyle ele alır moral seviyesi an alt düzeydedir. Davranışsal olarak ise hasta anksiyete kaynağından kaçma eğilimi gösterir. Yine de anksiyeteden sadece patolojik bir durummuş gibi bahsetmek yanlış olur. Bu his korku kızgınlık üzüntü ve mutluluk gibi duygularla beraber gelen insanoğlunun hayatta kalmasıyla bağlantılı temel duygulanımlardan birisidir.

Anksiyete tedavisi en az bir yıllık ilaç tedavisi şeklinde seyreder. Bunun yanı sıra derin nefes alıp vermek endorfin salgılanmasına neden olduğu için hastaları rahatlatır. Masaj aromaterapi telkin gibi yöntemlerinde işe yaradığı bilinmektedir.

-“Sıkıntı geliyor tıkanıyorum. Bunalıyorum ve boğulacak gibi oluyorum”.
-“Telefon ya da kapı çalsa hemen çok heyecanlanıyorum ve kalbim hızla çarpmaya başlıyor. Çocuklarımın ya da yakınlarımın başına kötü bir şey gelmiş olabileceği düşüncesi ile çok endişeleniyorum”.
-“Nedensiz yere kalbim kötü kötü çarpıyor. Hemen aklıma kötü hastalıklar geliyor ve bende de mutlaka bir kalp hastalığı var diye düşünüyorum. Hastanelere kaç kez gidip çeşitli tetkikler yaptırdım. Doktorlar bir şeyim olmadığını söyledikleri halde aynı belirtiler tekrar tekrar oluyor. Tıbba inancım kalmadı”.
-“Öyle şiddetli sıkıntı basıyor ki öleceğim çıldıracağım ya da aklımı kaybedeceğim diye çok korkuyorum. Yerimde duramıyorum. Nefesim daralıyor titriyorum üşüme-ürperme geliyor başım dönüyor. Bu nedenlerle acil servislere koşturduğum oluyor”.

Yukarıdaki belirtiler sizde ya da bir yakınınızda olabilir. Tüm bunların nedeninin psikolojik olabileceğini aklınızda bulundurun.

Psikiyatride anksiyete dediğimiz duygulanım hali tüm bu belirtilere neden olabilir.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır