Tekil Mesaj gösterimi

Alt 01-04-2008, 09:00   #1 (permalink)
Bakimliyiz
 
Bakimliyiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Saç Hastalıkları

Pelat - Sebore ve Diğer Saç Hastalıkları - Saç Sorunları
Değişme sebebiyle normal olarak günde 20 - 30 tel saçın dökülmesi ve yerine yenilerinin gelmesi dışında bazen dökülen saçların yerine yenileri gelmez. Mantarlar sınıfından olan birtakım mikropların yaptıkları deri hastalıkları sebebiyle saçlı deri ve saçların kökü mikroplar tarafından tahrip edilir. Onun için bir daha saç çıkmaz. Kel hastalığı bunlardandır.
PELAT
Saç döken “pelat“ hastalığı bir deri hastalığıdır. Saçlar yer yer plakalar halinde dökülür. Derinin o bölgesi çıplak kalır. Bu mikroplu bir hastalık değildir. Kişinin sinir ve ruh sarsılmasıyla (stres) ilgilidir. Bazen büyük bir sıkıntıdan olur. Uygun bir tedaviyle saç yeniden çıkar. Bu şekilde saç dökülmesine halk dilinde “saç kıran“ denir. Kişi stresten uzaklaşıp huzura kavuşunca saç yeniden çıkar. Uzayıp yayıldığı durumda doktora başvurulmalıdır.
SEBORE
Derideki yağ bezlerinin çalışma bozukluğu nedeniyle meydana gelen kepek yani “sebore“ hastalığı da bir deri hastalığıdır. Mikroplardan ileri geldiği söylenmişse de ispat edilmemiştir. Bünyeyle kalıtımla ilgilidir. En çok erkeklerde görülür. Bu hastalık sırasında saçın derisi pul pul kabarır.
Saç dökülmesinin sebepleri ve hastalıkları çeşitlidir ve kişilere göre değişir. Önlemlerin zamanında alınması için mutlaka doktora başvurulması gereklidir.
Diğer Genetik Hastalıklar ve Saç
Diğer konularda belirtildiği gibi saç dökülmesinin genetik nedenlerini genetik yatkınlık zemininde başka nedenlerin eklenmesiyle oluşan bir durum mu yoksa tamamen genetik dışı başka nedenlerle mi geliştiği konusu son derece önemlidir. Zira tamamen genetik nedenli bir saç dökülmesinin tedavisi farklı olacak salgı sistemine bağlı bir nedenle oluşan saç dökülmesi tedavisi farklı olacaktır. Anemiye veya salgı sistemine bağlı bir hastalığa veya ağır geçirilmiş ateşli hastalığa bağlı saç dökülmesinin tedavi yaklaşımı ayrı ayrı olacaktır.
Androgenetik Alopesi (erkeksi saç dökülmesi) cinsiyetten etkilenen Otosomal dominant bir durumdur. Erkekler hastalık genini sadece tek ebeveynlerinden de alsalar hastalığı gösterirler ancak kadınlar androjen hormonları erkeklerden daha az olduğundan heterozigot durumunda hastalığı göstermezler. Kadınlar ancak homozigot olurlarsa (her iki ebeveynden de geni alırlarsa) hastalığı gösterirler.


Bakimliyiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır