Tekil Mesaj gösterimi

Alt 01-12-2009, 09:33   #1 (permalink)
mormavi
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Soguk Havanin Faydalarida Var

Soğuğun sağlığa faydası da var
Soguk Havanin Faydalarida Var


Cilt lekelerini gideriyor
Leke üzerine uygulanan basınçlı buz cilt üzerinde bulunan siğil doğum lekeleri ve yanık lekelerini yok edebiliyor. Bu yöntemde özel bir aparatla çok ince buz parçalan yüksek basınçla cildin alt tabakalarına gönderiliyor ve tekrar emiliyor. Böylece cildin o tabakasının kendi kendisini yenilemesi sağlanıyor. Cilt kendi kendini yenilediğinde de lekeler ortadan kalkıyor. Yöntem güzellik merkezlerinde uygulanıyor.

Baş ağrıları üzerinde etkili
Uzmanlar soğuğun baş ağrısını gidermede de etkili olduğunu söylüyor. Bunun için başınızda ağrı hissettiğinizde bir poşete buz doldurun ve ince bir beze sarılı biçimde ağrıyan bölge üzerinde uygulayın. Soğuk hassas olan sinirleri yatıştırıp uyuşturarak ağrıyı azaltacaktır. Ayrıca şiddetli diş ağrılarınız olduğunda yanağımızın üzerine koyacağımız buz torbası ağrıyı önemli ölçüde dindiriyor.

Hematomları yok ediyor
Soğuk kompres damarlara doğrudan etki ederek yumuşak dokular arasında kanın toplanmasını yani hematomu azaltarak ödem oluşumunu engelliyor. Bu yöntemden faydalanmak için uzmanın önerdiği bir süre ve sıklıkla ( 48- 72 saat boyunca genellikle 1/2- 1 saat ara ile 8-10 dakika kadar) buzlu kompresin o bölge üzerine uygulanması gerekiyor.
Eklem ağrılarını azaltıyor
"Kriyoterapi" (buz tedavisi) adı verilen bu yöntemle vücudumuzdaki çeşitli romatizma eklem ağrıları veya şişlikler azaltılabiliyor. Çünkü soğuk damarları sıkıştırarak her türlü eklem ağrılarını önemli ölçüde yok ediyor. Bu yöntemi kliniklerde yaptıracağınız gibi tekniklerini öğrenerek evinizde de uygulayabilirsiniz. Bunun için ağrıyan bölgeniz üzerine buz torbası koyarak kompres yapabilirsiniz. Soğuk etkisini 20 dakika içerisinde gösterecektir. Ancak deriye doğrudan temas ettirmeden bir beze sararak uygulamak daha faydalı olur.
Saçları canlandırıyor
Dökülen saçlarınızın yeniden çıkmasına yardımcı olabilmek amacıyla başınıza yaklaşık 0 derecede hazırlanmış buz torbası ya da özel hazırlanmış bir kasket yerleştirebilirsiniz. Uzmanlar soğuğun etkisiyle birlikte saç derisinde bulunan kan damarlarının büzüldüğünü ve saç köklerinin canlandığını anlatıyor.

Metabolizmayı harekete geçiriyor
Avrupa'nın Kuzey bölgelerinde - 110 derecede olan soğuk odalar kullanılarak hastalar 1 ya da 25 dakika boyunca içeride bırakılıyor. Bu yöntem kalp rahatsızlıkları soğuk alerjisi olanlar hariç herkese uygulanabiliyor.
Bazı tümörlere karşı kullanılıyor
Cerrahi operasyon yardımıyla uygulanan basınçlı buzun; karaciğer akciğer prostat kolon ve böbrek üzerinde yer alan küçük çapta bazı tümörlerin yok edilmesinde önemli ölçüde rol oynadığı söyleniyor. Son dönemlerde yapılan bazı deneylerde ise kemik göğüs beyin ve omurilik üzerinde oluşan tümörlerin azaltılması yönünde çalışmalar yapılıyor.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır