Tekil Mesaj gösterimi

Alt 31-01-2010, 03:53   #1 (permalink)
daywest
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Bebekler Neden Kusarlar? Bebeklerde Kusma Nasıl İyileştirilir?

Yeni doğan bebeklerin doğumdan önce yuttuklarını çıkarmak için ilk günlerde kusmaları normaldir. Anne sütü veya biberon maması ile beslenen bebeklerin de beslenmeden kısa bir süre sonra ağzında pıhtılaşmış süt veya mama içeriğinin gelmesi de olağandır. Özellikle beslenmeden sonra gazı çıkarılmadan yatırılmışsa sütün ya da mamanın bir kısmını çıkartacaktır.
Kusmanın Sebepleri
Kusma genelde bir hastalığın sebebi olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle ishal kabızlık gibi bağırsak enfeksiyonu ve sinir sistemi enfeksiyonlarında mide rahatsızlıklarında veya diğer rahatsızlıklarda kusma görülebilir. Bebekler heyecanlandığında ilgi beklediğinde fazla beslendiğinde veya yediği besine dayanıksızlığı da kusmaya yol açabilir.
Kusma İle İlgili Neler Yapılabilir?
Bebeğiniz kusarken yan yatırmalı ve ağzının içerisindekileri temizlemeli böylece solunum yollarının tıkanmasını engellemelisiniz.
Kusmadan sonra bebeğin el ve yüzünü yıkayarak ateşi varsa ılık bir banyo yaptırabilirsiniz.
Sık sık küçük miktarlarda anne sütü veya kaynatılmış su vererek midesinde kalmasını sağlayabilirsiniz. Kusmanın Geçmemesi
Eğer kusma iki öğünden fazla sürerse aynı zamanda ishalse ve su kaybı varsa ya da fışkırır gibi kusuyorsa veya her beslenmeden sonra hemen kusuyorsa mutlaka doktora gidilmeli ve kusmaya yol açabilecek bir hastalığın olup olmadığı araştırılmalıdır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır