bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Açık Öğretim Fakültesi - AÖF

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-09-2011, 05:43   #1 (permalink)
 
`»HicЯet GeLini«´ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Memurların Değerlendirilmesi - Aöf Adalet Dersleri

Atanması yapılan devlet memurları kurumlarınca tutulacak memur kütüğüne kaydolurlar (657 sayılı Kanun md. 109). Her memura bir numara verilir.

Her memur için bir memur cüzdanı düzenlenir ve özlük dosyası tutulur. Ayrıca her memurun bir sicil dosyası bulunur. Bu sicil dosyasına memurun sicil amiri (amirleri) tarafından düzenlenen ve onun çalışmasını değerlendiren sicil raporları ile varsa müfettişler tarafından verilen denetleme raporları ve mal beyannameleri konulur.

Özlük ve sicil dosyaları memurlar hakkında yapılacak pek çok işlemin dayanağını teşkil ederler. Memurların ehliyet ve liyakatlarının belirlenmesinde kademe ilerlemeleri ve derece yükseltilmesinde emekliye sevk edilmesinde ya da ilişkilerinin kesilmesinde özlük ve sicil dosyaları belli başlı dayanaklardır.

Sicil Raporları

657 sayılı Kanun sicil amirlerinin belli zamanlarda memurlar hakkında sicil raporları düzenleyeceklerini öngörmüştür. Sicil raporlarının biçimi içereceği sorular düzenlenme zamanı uygulanacak not usulü ve bunların derecelendirilmesi vs. genel bir yönetmelikle düzenlenmiştir. Ayrıca sicil amirlerinin kimler olduğu da Devlet Personel Başkanlığının olumlu görüşü alındıktan sonra ilgili kurumlarca çıkarılan özel yönetmeliklerle gösterilmiştir.

Sicil amirleri sicil raporlarında memurların liyakat derecesini not esasına göre değerlendirerek tespit ederler. Bir memurun olumlu sicil alabilmesi için sicil raporundaki sicil notu ortalamasının 100 üzerinden 60 olması gerekir. Buna karşılık raporlarındaki not ortalaması 60′ın altında olanlar olumsuz sicil almış sayılırlar (657 sayılı Kanun md. 119).

Olumsuz sicil almış olanların durumları atamaya yetkili sicil amirce gizli bir yazı ile kendilerine bildirir (657 sayılı Kanun md. 117). Memur bu olumsuz sicile karşı tebliğinden itibaren bir ay içinde atamaya yetkili amirine itiraz edebilir. Atamaya yetkili amir itiraza ilişkin kararlarını iki ay içinde ilgilisine yazılı olarak bildirir.

Olumsuz Sicilin Etki ve Sonuçları

Olumsuz sicillerin çeşitli etki ve sonuçları vardır:
- Bir defa kademe ilerlemesi ve derece yükseltilmesi için olumlu sicil almış bulunmak gerekir. Olumsuz sicil almış olanların kademe ilerlemesi ve derece yükseltilmesi yapılmaz.

- İki kez üst üste olumsuz sicil alan memurlar başka bir sicil amirinin emrine atanır. Burada da olumsuz sicil almaları halinde memuriyetle ilişkileri kesilerek haklarında TC Emekli Sandığı Kanunu’nun emeklilikle ilgili hükümleri uygulanır.


`»HicЯet GeLini«´ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Memurların Değerlendirilmesi - Aöf Adalet Dersleri

Memurların Değerlendirilmesi - Aöf Adalet Dersleri konusu, Eğitim ve Öğretim / Açık Öğretim Fakültesi - AÖF forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Memurların Yükümlülükleri - Aöf Adalet Dersleri `»HicЯet GeLini«´ Açık Öğretim Fakültesi - AÖF 0 09-09-2011 05:42
Adneksiyel Kitlerin Değerlendirilmesi daywest Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 07-05-2011 12:01
Nöbetçİ Memurların Görev Ve Sorumlulukları İle Çalışma elif Kadın ve Hukuk 0 12-03-2011 03:49
Adalet Bölümü Nedir? - Adalet Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:36
Adalet Ağaoğlu Biyografi-Adalet Ağaoğlu Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 12:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats