bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Açık Öğretim Fakültesi - AÖF

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-09-2011, 04:46   #1 (permalink)
 
`»HicЯet GeLini«´ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sosyal Sigorta Kolları - Aöf Adalet Dersleri

Kısa vadeli sigorta kollarından yapılan yardımlar nelerdir?

SSGSSK’nın kısa vadeli sigortalar başlığı altında düzenlediği iş kazaları ve meslek hastalıkları hastalık ve analık hallerinde sağlanan yardımlar şunlardır:
- Sigortalıya; iş kazası meslek hastalığı hastalık ve analık sebebiyle ortaya çıkan geçici iş göremezlik süresince günlük geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi.
- Sigortalıya; iş kazası veya meslek hastalığı sebebiyle uğradığı sürekli iş göremezlik dolayısıyla sürekli iş göremezlik geliri bağlanması.
- İş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölen sigortalının hak sahiplerine gelir bağlanması veya gelir bağlanmış olan eş ve çocuklara; evlenme ödeneği ile cenaze ödeneği verilmesi
- Analık sebebiyle emzirme ödeneği verilmesidir.


Uzun vadeli sigortalardan malûllük sigortası uygulamasının esasları nelerdir?

- Malûllük sigortasından sigortalılara sağlanan hak malûllük aylığı bağlanmasıdır. Sigortalıya malûllük aylığı bağlanabilmesi için sigortalının; malûl sayılması en az on yıldan beri sigortalı bulunup toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için en az beş yıldan beri sigortalı bulunup toplam 900 gün malûllük yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması ve malûliyeti nedeniyle sigortalı olarak çalıştığı işten ayrıldıktan veya işyerini kapattıktan ya da devrettikten sonra Kurumdan yazılı istekte bulunması gerekir.


Uzun vadeli sigortalardan yaşlılık sigortası uygulamasının esasları nelerdir?

- Yaşlılık sigortasından sigortalıya sağlanan haklar yaşlılık aylığı bağlanması ve toptan ödeme yapılmasıdır. Yaşlılık aylığından yararlanabilmek için genel olarak; kadın ise 58 erkek ise 60 yaşını doldurmuş olmak ve en az 9000 gün malûllükyaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak gerekir. Ancak belirtilen yaş koşulu 2036 yılından başlanarak kademeli olarak kadın ve erkek sigortalılar bakımından 2048 yılına kadar 65′e çıkarılacaktır. Bu genel düzenleme dışındaözel durumu bulunan bazı sigortalılar için daha elverişli koşullarla yaşlılık aylığı bağlanması da sağlanmıştır. Bunlar arasında ileri yaşta bulunanlar ilk defa çalışmaya başladığı anda var olan özrü sebebiyle malûllük aylığından yararlanamayanlar ileri düzeyde özürlüler maden işyerlerinde çalışanlar ve erken yaşlananlar sayılabilir.


Uzun vadeli sigortalardan ölüm sigortası uygulamasının esasları nelerdir?

- Ölüm sigortasından sağlanan haklar ölüm aylığı bağlanması ölüm toptan ödemesi yapılması aylık almakta olan eş ve çocuklara evlenme ödeneği verilmesi ile cenaze ödeneği verilmesidir. Ölüm aylığı; en az beş yıldan beri sigortalı bulunup toplam olarak 900 gün malûllük yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş malûllük veya yaşlılık aylığı almakta iken veya malûllük veya yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanmış olup henüz işlemi tamamlanmamışbağlanmış bulunan malûllük veya yaşlılık aylığı sigortalı olarak çalışmaya başlamaları sebebiyle kesilmiş durumda iken ölen sigortalının hak sahiplerineyazılı istekte bulunmaları halinde bağlanır.


İşsizlik sigortası uygulamasının esasları nelerdir?

- İşsizlik sigortası “bir işyerinde çalışırken çalışma istek yetenek sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen herhangi bir kasıt ve kusuru olmaksızın işini kaybeden sigortalılara işsiz kalmaları nedeniyle uğradıkları gelir kaybını belirli bir süre ve ölçüde karşılayan sigortacılık tekniği ile faaliyet gösteren zorunlu sigortadır” İşsizlik sigortasından; hizmet (iş) sözleşmesi ile bir işverene tabi olarak çalışanlar SSK. g. m. 20 hükmüne tabi sandıklara bağlı olarak çalışanlar ve karşılıklılık esasına göre Türkiye’de iş sözleşmesi ile çalışan yabancılar yararlanacaktır İşsizlik sigortasından başlıca dört tür yardım yapılmaktadır. Bunlar: İşsizlik ödeneği verilmesi hastalık ve analık sigortası primlerinin ödenmesi yeni bir iş bulma meslek geliştirme edindirme ve yetiştirme eğitimidir.
`»HicЯet GeLini«´ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sosyal Sigorta Kolları - Aöf Adalet Dersleri

Sosyal Sigorta Kolları - Aöf Adalet Dersleri konusu, Eğitim ve Öğretim / Açık Öğretim Fakültesi - AÖF forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sosyal sigorta kolları nelerdir, aöf adalet,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İş Sağlığı ve Güvenliği Test - Aöf Adalet Dersleri `»HicЯet GeLini«´ Açık Öğretim Fakültesi - AÖF 0 09-09-2011 04:45
Memurların Değerlendirilmesi - Aöf Adalet Dersleri `»HicЯet GeLini«´ Açık Öğretim Fakültesi - AÖF 0 09-09-2011 04:43
Memurların Yükümlülükleri - Aöf Adalet Dersleri `»HicЯet GeLini«´ Açık Öğretim Fakültesi - AÖF 0 09-09-2011 04:42
Adalet Bölümü Nedir? - Adalet Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 01:36
Adalet Ağaoğlu Biyografi-Adalet Ağaoğlu Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 29-06-2008 11:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:10 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.