bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Adım adım Türkiye

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-06-2009, 04:31   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart kucuksu kasri hakkinda bilgi

Küçüksu Kasrı veya Göksu Kasrı İstanbul'un Küçüksu semtinde Göksu Deresi ile Küçüksu Deresi arasında Boğaziçi'nde Üsküdar-Beykoz sahilyolu üzerinde yer alan kasır. Sultan Abdülmecit tarafından Nigoğos Balyan'a yaptırılmış inşaatı 1856 yılında tamamlanmıştır. Eski adı "Göksu Kasrı" olan bu yapı padişahların Boğaziçi kıyılarındaki biniş kasırlarından biridir. Kasırlar sadece hünkârların malı sayılan ve sarayların haricinde inşa edilen köşkten büyük binalardır. Devamlı ikamet için kullanılmayan kasırlar padişahların dinlenmeleri için vakit geçirdikleri yerdir.

kucuksu kasri hakkinda bilgi

Kasrın tarihi

Osmanlı tarihinde Lale Devri adıyla geçen dönem yeniçeri ayaklanmasıyla kanlı bir şekilde sona erdikten sonra Kâğıthane'de bulunan saray köşk yalı vb. binalar yağmalanıp yıkılmıştır. Bu hareket bir halk ayaklanması niteliğinde olmadığından kısa bir süre sonra her şey eski haline dönmüştür. İşte böyle bir ortamda tahta çıkan I. Mahmud Kâğıthane ve civarını imar etme yerine Boğaziçi kıyılarında dinlenmeyi ve eğlenmeyi tercih etmiştir. Küçüksu padişahın Boğaz'da en fazla sevdiği bir semt olmuştur. Sadrazam Divitkâr Mehmed Paşa padişahın bu yöreyi çok sevdiğini farkedince kendisine bu yörede bir kasır yapılmasını teklif etmiş ve olumlu cevap alınca da kasrın yapılması için gerekli emirleri vermiştir.

Mühendis ve şehremini Yusuf Efendi bir plan hazırlayarak Küçüksu'da ahşap bir bina inşa etmeye başlamıştır. Kasır 1751 yılında büyük törenlerle açılmıştır. Kandilli yamaçlarında kuyular kazılmış terazilerle kasra su getirilmiştir. Getirilen su kasrın ihtiyacını karşılamakla birlikte havuz ve sebiller için de kullanılmıştır.

Sadrazam kasrın döşeme masraflarını Kedhüda Bey Defterdar Efendi Reis Efendi Çavuş Başı Yeniçeri Ağası Cebeci Başı Darphâne Nazırı Gümrükçü ile Buğdan Voyvodası arasında paylaştırmıştır. III. Selim döneminde Küçüksu Kasrı tamamen tamir ettirilmiş kasrın önüne büyük bir çeşme yapılmıştır. Kasrın diğer bir onarımı da II. Mahmut devrinde olmuştur.

Küçüksu Kasrı 17. yüzyıl'dan başlayarak çeşitli kaynaklarda Bağçe-i Göksu adıyla anılan hasbahçenin (bugün Küçüksu Çayırı'nın bulunduğu alan) eşsiz doğal güzellikleriyle ilk olarak Sultan IV. Murat'ın (1623-1640) ilgisini çektiği ve 18. yüzyıl başlarında bu çevrede ilk yapılaşmaların görüldüğü bilinmektedir. Sultan I. Mahmut (1730-1754) döneminde Divittar Mehmed Paşa bu hasbahçenin deniz kıyısına iki katlı ve ahşap bir saray yaptırmış bu yapı III. Selim (1789-1807) ve II. Mahmut dönemlerinde onarılarak kullanılmıştır. Sultan Abdülmecit dönemindeyse (1839-1861) padişahın emriyle yıktırılmış ve yerine bugünkü kargir yapı inşa edilmiştir.

kucuksu kasri hakkinda bilgi

Özellikleri

Küçüksu Kasrı1857 yılında hizmete giren yeni Küçüksu Kasrı'nın mimarı Nikoğos Balyan Kalfa'dır. Kâgir iki katlı ve yığma tekniğiyle inşa edilmiştir. Tuğla ve taş kullanılarak yükseltilen bina ortalama 15 m x 27 m'lik bir alanda yer alır. Bodrumu ile birlikte üç katlı olan yapının bodrum katı mutfak kiler ve hizmetçi odalarına ayrılmış öbür katlarsa bir orta mekâna açılan dört oda biçiminde düzenlenmiştir. Her oda hem hole hem de arkasındaki diğer bir odaya açılır. Denize bakan odalarda iki kara tarafındakilerde ise bir bulunur.[6] Bu özelliğiyle geleneksel Türk evi plan tipini yansıtan yapı dinlenme ve av için kullanılan bir "biniş kasrı" niteliğindeki yapı devlete ait diğer saray yapılarının tersine yüksek duvarlarla değil dört yönde kapısı olan ve döküm tekniğiyle yapılmış zarif demir parmaklıklarla çevrilidir. Sultan Abdülaziz döneminde (1861-1876) cephe süslemeleri elden geçirilen yapı zaman zaman çeşitli onarımlar görerek günümüze ulaşmış ancak bu arada eski saraydan kalan ve çeşitli işlevlerdeki ek yapılarını yitirmiştir.

Kabartmalarla süslü ve hareketli deniz cephesinde bu cepheye yaslanmış şadırvanlı küçük havuzunda merdivenlerinde çeşitli batılı süsleme motifleri kullanılmıştır. Oda ve salonlar değerli sanat eserleriyle döşenmiş bu iş için Viyana Operası dekoratörü Sechan görevlendirilmiştir.

Uzun kenarı denize paralel dikdörtgen planlı bir yapıdır. Yerden 3m kadar yüksekteki bir alt bölüme oturan iki kattan oluşur. Deniz cephesi üç düşey parçaya ayrılmıştır.; bunlardan ortadaki düz yanlardaki dışbükeydir. Orta bölümde bulunan kapıya at nalı biçimli iki kollu görkemli bir mermer merdivenle ulaşılır. At nalının iki kolu arasında fıskiyeli mermer bir havuz yer alır. Giriş bölümü dört sütunun taşıdığı kemerli bir sahanlığın gerisine doğru çekilmiştir. Zemin katta boydan boya ikişer balkon vardır. Üst kattaki konsollara taşıtılmış zemin kattaki ayaklara oturtulmuştur. Yapının bütün cepheleri en tepede konsollar üstünde ileri taşan ve çatıyı gizleyen bir parapet duvarıyla sona erer.

Alçı kabartma ve kalem işi süslemeli tavanları bir Şömine müzesini andıran birbirinden farklı renk ve biçimde değerli İtalyan mermerleriyle yapılmış şömineleri her bir odada ayrı süslemeli ve ince işçilikli parkeleri çeşitli Avrupa üsluplarındaki mobilyaları halı ve tablolarıyla eşsiz bir sanat müzesi niteliğindeki Küçüksu Kasrı Cumhuriyet Döneminde de bir süre devlet konukevi olarak kullanılmış ve günümüzde bir müze-saray işlevi kazanmıştır.

1994 yılında kapsamlı ve çağdaş bir restorasyon gören Küçüksu Kasrı halkın ziyaretine açık tutulmakta hemen yanıbaşındaki iskeleyi çeşme meydanını ve özgün bahçesini tarihsel ve eskiden olduğu gibi halkın eğlenip dinlenebildiği bir mesire kimliğine kavuşturma çalışmaları sürmektedir. Bu çalışmalar sona erdiğinde yapının bahçesi diğer saray köşk ve kasırlarımızda olduğu gibi ulusal ya da uluslararası nitelikteki resepsiyonlara ayrılacaktır.

Küçüksu Kasrı'nın bulunduğu Boğaziçi'nin bu şirin yöresinde yerleşim tarihi Bizans dönemine dek inmektedir. Osmanlılar döneminde de ilgi çeken ve "Kandil Bahçesi" adıyla padişahın has bahçelerinden biri olarak kullanılan Küçüksu ve çevresini IV. Murad'ın (1623-1640) çok sevdiği ve buraya "Gümüş Selvi" adını verdiği bilinmektedir.

17. yüzyıldan başlayarak çeşitli kaynaklarda "Bağçe-i Göksu" adıyla geçen yörede özellikle 18. yüzyıldan başlayarak yoğun bir yapılaşma izlenmektedir. Sultan I. Mahmud Dönemi'nde (1730-1754) Divittar Mehmed Paşa padişah için bu Hasbahçe'nin deniz kıyısına iki katlı ahşap bir saray yaptırmış bu yapı III. Selim (1789-1807) ve II. Mahmud (1808-1839) dönemlerinde de onarılarak kullanılmıştır.

Sultan Abdülmecid Dönemi (1839-1861) özellikle saray ve kasır mimarlığında batılı biçimlerin tercih edildiği yıllardır. Abdülmecid Dolmabahçe ve Ihlamur yapılarında uygulattığı yenilikleri Küçüksu Kasrı'nda da uygulatmış eski ve ahşap yapıyı yıktırarak yerine bugünkü kasrı yaptırmıştır.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 05-04-2012, 08:46   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

teşekkürler çok işime yaradı (...) :D


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


kucuksu kasri hakkinda bilgi

kucuksu kasri hakkinda bilgi konusu, GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM / Adım adım Türkiye forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: su kasrı, lale devri yenilikleri, küçüksu kasrı hakkında bilgi, osmanlı lale devri, lale devri hakkında bilgi, lale devrinde yapılan yenilikler 3selim ve 2 mahmut, küçüksu kasrı, küçük su kasrı ile ilgili bilgiler, lale devrinde yapılan yenilikler, küçüksu kasrı hakkında kısa bilgi, büyük su kasrı tarihi, ıhlamur kasrı hakkında kısa bilgi, kasır, küçüksu kasrı kısa bilgi, küçüksu sarayı hakkında bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
maslak kasri ve tarihcesi mormavi Adım adım Türkiye 0 25-06-2009 04:30
Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Nedir? - Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:12
pratik bilgi AyşeCan İlkyardım 3 28-04-2009 12:46
teyemmüm hakkinda sorum var gizem Dini Bilgiler 0 07-07-2008 11:30
Epilasyon ve Lazer Epilasyonu Hakkinda Genel Bilgi Bkmlyz Epilasyon 0 19-03-2008 09:00

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:06 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats