bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Adım adım Türkiye

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-08-2009, 01:28   #1 (permalink)
 
ELma_KuяDu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart 64 Uşak

UŞAK

64 Uşak


64 Uşak
Örenyeri

64 Uşak
Blaundos


GENEL BİLGİ

Uşak İç Ege Bölgesinde Batı ve Orta Anadolu'yu birbirine bağlayan bölgede bulunmaktadır.

Yerleşimin Eski Tunç Çağına uzandığı Uşak'ta Frigya Lidya Pers Roma Doğu Roma Selçuklu Bizans ve Osmanlı egemenliği hüküm sürmüştür. Bu dönemlere ait eserler ilin turizm potasiyelini oluşturmaktadır.

Uşak'ın en önemli turistik değeri Müzesinde sergilenen Lidya Döneminin en görkemli eserleri olarak bilinen dünyaca ünlü Karun Hazineleridir.

TARİHÇE

Antik dönemdeki adı Temenothyrea olan Uşak İç Ege Bölgesinde Batı ve Orta Anadolu'yu birbirine bağlayan bölgede yeralmaktadır.

Yaklaşık M.Ö. 4000'den sonra yerleşik düzenin görüldüğü alanda kesintisiz yerleşimin eski Tunç Çağında başladığı tespit edilmiştir.

Tarih çağlarından önce Frigya sonra Lidya hakimiyeti ve M.Ö.330'da Büyük İskender'in hakimiyetine girer. M.Ö. 189'da Roma İmparatorluğu M.S. 395'te ise imparatorluğun ikiye ayrılmasıyla Doğu Roma İmparatorluğuna geçmiştir.

1071'den sonra yöre Selçuklullar ile Bizans arasında değiştirilmiştir. 1176'da bölge kesin olarak Selçuklu hakimiyetine girmiştir. Selçuklu Devletinin yıkılmasıyla Germiyan Beyliğine 1429 yılında ise Osmanlı topraklarına katılan Uşak Kütahya sancağına bağlı bir kaza olmuş Cumhuriyet döneminde ise 1953 yılında il merkezi haline gelmiştir.

COĞRAFYA

Uşak ili komşuları olan Kütahya ve Afyon illeri gibi İç Anadolu ile Ege Bölgesi arasında geçiş bölümünü teşkil eder. Kuzeyinde Şaphane Kuzeydoğusunda Murat Dağı Güneydoğuda Bulkaz Dağı ile çevrilidir. Uşak-Kütahya il sınırını oluşturan Murat Dağı volkanik yapılıdır. Bu Dağın batı eteğinde kaplıcalar bulunmaktadır.

Coğrafi konumundan dolayı Akdeniz iklimi ile İç Anadolu'nun karasal iklimi arasında kaldığından bitki örtüsü de buna benzer bir durum göstermektedir. Yazları sıcak ve kurak kışları ise iç Anadolu'ya göre daha ılık geçen bir karasal iklim egemendir. Ege Denizi üzerinden gelen bulutların getirdiği yağışlar il iklimini Orta Anadolu ikliminden ayırır.

Uşak ilinin ilçeleri; Banaz Eşme Karahallı Sivaslı ve Ulubey'dir.

Banaz
Ege Bölgesini İç Anadolu’ya bağlayan İç Batı Anadolu eşiğinde önemli bir yol kavşağı üzerinde bulunmaktadır.
Matematik konumu: 38°12 dakika ve 39°50 dakika kuzey enlemleri ile 28°48 dakika ve 29°57 dakika doğu boylamları arasında bulunur.
Denizden Yüksekliği: 914 m.-Denize uzaklığı: 262 km.
Yüzölçümü:1.063 kilometre kare (Eşme’den sonra ikinci büyük yüz ölçüme sahip ilçe)
Banaz kuzeyde Kütahya’nın Altıntaş ve Gediz ilçeleri doğuda Afyon’un Sinanpaşa ilçesi güneydoğu ve güneyde Sandıklıgüney batıda Sivaslı batıda ise Uşak ile çevrilidir.

Eşme
1338 Km2 yüzölçümlü doğusu Uşak ve Ulubey batısı Sarıgöl ve Alaşehir kuzeyi Kula ve Selendi güneyi Güney îlçesi ile çevrili 823 rakımlı bir yerleşim merkezidir.Eşme il merkezi olan Uşak 'a kara yolu ile 64 km. demiryolu ile 69 km. dır. Alaşehir 'e demiryolu ile 49 km Güney ilçesine karayolu ile 39 km uzaklıkta olup İç Anadolu'yu Ege Bölgesine bağlayan geçit yolu üzerinde Omurbaba Kabaş-Macar Güney Ören Ağabey Emirli ve Kemer Dağının eteklerinde kurulmuş bulunmaktadır. Kuzeye düşen köylerin bir kısmı Gediz vadisindedir.

Karahallı
Türkiye'nin batısında Ege bölgesinde Uşak ilinin sınırları içinde bulunan bir ilçedir.
Doğusu Sivaslı batısı Ulubey güneydoğusu Çivril -Denizli ve güneybatısı Bekilli -Denizli ilçeleri ile çevrilidir.
Karahallı ilçe arazisi tipik Anadolu plato arazi özelliğine sahiptir.Arazilerinin yarısı tarım yarısı meşe ağacı ormanlarıyla kaplıdır. İlçenin toplam yüzölçümü 460 km² dir. Denizden yüksekliği 873 m dir.

Ulubey
Ege Bölgesi’nin İçbatı Anadolu Bölümünde Uşak İli’ne bağlı bir ilçe olan Ulubey kuzeyinde Uşak Merkez doğusunda Karahallı batısında Eşme güneyinden Denizli iline bağlı Güney Çal Bekilli ilçeleri ile çevrilidir.

Sivaslı
iç Ege bölgesinde (İç Batı Anadolu) Uşak iline bağlı bir ilçedir. Uşak’ın güneydoğusunda ve Uşak-Denizli Devlet Karayolunun 35.kilometresinde Bulkaz Dağları’nın eteklerinde kurulmuştur. 38-39 derece enlem 29-30 derece boylam çizgileri arasındadır.

TURİZM

Karun Hazineleri
1960'lı yılların ortalarında Uşak'ın Güre Köyü yakınındaki Lidya Tümülüsünde yapılan kaçak kazılarda bulunan eserler götürüldüğü Amerika'dan 1993 yılında mahkeme yoluyla geri alınan M.Ö. 6. yüzyıl Lidya dönemi eserleridir. Büyüklü küçüklü 450 parçadan oluşan bu hazine 1996 yılından bu yana Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Antik Çağda Anadolu'nun batısında yeralan tarihçi Heredot'a göre üç sülalenin yönettiği Lidya İmparatorluğununun son sülalesi Mermnadlar ülkeye yaklaşık 141 yıl egemen olmuşlar Lidya'nın bölgede siyasi ve ekonomik yönden en önemli ülke olmasını sağlamışlardır. M.Ö. 7.y.yılın başında parayı icat ederek insanlık tarihindeki en önemli buluşlardan birini gerçekleştiren Lidya'nın devrinin en zengin ülkesi olmasının önemli nedeni Tmolos (Bozdağlar) dağlarından çıkan ve Hermos (Gediz) nehrine karışan Sart deresinin alüviyonları içerisindeki altındır. Birtakım entrikalarla ülkeyi ele geçiren üçüncü sülalenin son kralı Kroisos M.Ö 560 yılında tahta geçmiş ve akılalmaz zenginliği ile Karun kadar zengin değimi ile ününü günümüze kadar taşımıştır.
Karun Hazineleri M.Ö. 560-546 yılları arasında ülkesini yöneten bu kralın dönemine ait Uşak ilinin 25 km. batısında Uşak-İzmir karaolunun üzerinde bulunan Güre Köyü yakınlarındaki Lidya Tümülüslerinden çıkan eserlerdir. Kaçak kazılarda bulunan ve yurtdışına kaçırılan eserler mahkeme yolu ile ülkemize tekrar geri getirilmiş ve Uşak Müzesinde sergilenmektedir. Lidya döneminin en görkemli eserleri olarak bilinen bu eserler altın gümüş bronz ve mermerden meydana gelmiştir.

Antik Kentler
Sebaste şehri Roma İmparatoru Augustus tarafından M.Ö. 20 yılında Sebaste adıyla kurulmuştur. Roma döneminde 12 önemli şehirden biridir. M.S. 9. yüzyılda yakın çevresindeki kentlerin piskoposluk merkezi haline gelmiştir. En görkemli çağlarını# Bizans# döneminde yaşayan kentte büyük ve küçük olmak üzere iki kilise bulunmaktadır. Ulubey ilçesi Sülümenli köyü yakınlarında Büyük İskender'in Anadolu seferinden sonra Makedonya'dan gelenler tarafından kurulmuştur. En önemli yapıları kale tapınaklar tiyatro stadyum ve kaya mezarlarıdır.

Uşak'ta gezilip görülecek ören yerleri arasında Alaudda (Hacımköy) Mesotimolos (Düzköy) Akmonia (Ahatköy) yer almaktadır.

Camiler
14. yüzyıl Osmanlı Dönemi yapılarındandır. Yapım tarihi kesin belli değildir. 1862-1922 yıllarında yangın geçirmiş 1988 yılında iki kez onarım görmüştür. Minaresinin yapısından dolayı Burma Cami adını alan cami iki kubbelidir. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte yapı tarzı Germiyan Beyliği Devrinin mimari özelliklerini yansıtmaktadır. Cami 1büyük 6 küçük kubbeden oluşmaktadır.

Hanlar
19. yüzyılda bir Fransız mimar tarafından yapılan Paşa Hanı önceleri han olarak kullanılmış restorasyondan sonra da otel haline getirilmiştir. 1901'de İtalyan Mimar tarafından iki katlı ve 30 odalı olarak kesme taştan yapılmıştır. Birinci katı sarraflar çarşısı olarak üst katı ise çeşitli iş kolları için kullanılmaktadır.

Köprüler
Lidyalılar tarafından yaptırılan Cılandıras Köprüsü ile Osmanlı Dönemişnden kalma Hacı Gedik Köprüsü Çataltepe Köprüsü Beylerhan Köprüsü ve Çanlı Köprüsü Uşak'ın önemli tarihi köprüleridir.

Karahallı ilçesinde Banaz Çayı üzerinde bulunan köprü Lidyalılar tarafından kral yolu üzerinde yaptırılmıştır. Kalemle işlenmiş kemerin taşları birbirine kenetlendirilmiştir. Gediz nehri üzerinde Osmanlı Dönemine ait 3 kemerli bir köprüdür. Eski kervanyolku üzerinde bulunan köprü bugün de kullanılır durumdadır.

Uşak Evleri
Osmanlı Mimarisi özelliklerini taşıyan sivil mimari örneklerine Aybey Işık Karaağaç ve Kurtuluş Mahallelerinde rastlamak mümkündür. Bu evlerin genellikle birinci katı taş örgü ikinci katı ahşap cumbalı ve beşik çatılı alaturka kiremitlidir. Bu evler Kültür Bakanlığınca koruma altındadır.

Termal Tesisler
Uşak - İzmir yolu üzerinde olup Güre köyüne 10 km. mesafededir. Kadın ve erkak için ayrı hamamları vardır. Uşak-Ankara karayolu üzerinde Banaz ilçesine 7 km. uzaklıktadır. Suyunun sıcaklığı 59 derece olup yeme-içme tesisleri ve yüzme havuzu mevcuttur.

Doğal Güzellikler
Uşak ilçelerinde sulama amaçlı pek çok gölet bulunmaktadır. Bunlardan önemlileri şunlardır:

Uşak-Ankara yolu üzerindeki Göğem yol ayrımından 7 km içerisindeki Göğem Göleti orman içerisinde olup çevresinde yöre halkının ikinci konutları bulunmaktadır. Örencik-Eşme yolu üzerindeki Takmak kasabasına 25 km uzaklıktaki Takmak Göletinde sazan balığı bulunmakta olup günibirlik tesis mevcuttur. Karaağaç Köyündeki Karaağaç Göleti ise İl merkezine 7 km mesafede olup balık avlama imkanı bulunmaktadır. İlin güney ve güneybatı kesiminde jeolojik yapının özelliğinden oluşmuş 75 km. uzunluğunda bir kanyondur.

Kuş Gözlem Alanı
Murat Dağı

ULAŞIM

Ankara-İzmir devlet karayolunun üzerinde yeralan Uşak Ege Bölgesi ile İç Anadolu bölgesini birbirine bağlayan bir geçiş merkezi durumundadır. Otobüs Terminali kent merkezindedir.

Otogar Tel : (+90-276) 212 31 35

Demiryolu
Demiryolu ile Uşak'a ulaşım mümkündür.

İstasyon Tel : (+90-276) 227 39 07 - 227 39 06 Uşak havaalanı kent merkezine 4 km. mesafededir. Ulaşım şehir içi minibüslerle sağlanmaktadır.

HavaalanıTel : (+90-276) 253 37 40


YEME İÇME

Yöreye ait geleneksel yemekler arasında Tarhana Çorbası Yumurta Sızdırması Ciğerli Bulgur Döndürme Arap aşı Keşkek Alaca Tene Köpük Helva Höşmerim ve Tahin Helva yer almaktadır.

ALIŞVERİŞ

Kök boyasından yapılan eşme kilimler pamuklu dokumalar pelüş battaniyeler ve deri giyim mamulleri yöreden alınabilecek hediyelik eşyalardır.

ÖNEMLİ TELEFONLAR

Valilik : (+90-276) 223 54 70
Belediye : (+90-276) 215 12 82
Hastane : (+90-276) 224 00 00
Polis : (+90-276) 223 54 77
Jandarma : (+90-276) 223 39 25
İl Turizm Müdürlüğü : (+90-276) 223 15 70

LİNKLER

Uşak Belediyesi
Uşak Ticaret ve Sanayi Odası


ELma_KuяDu isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
mormavi (30-08-2009)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


64 Uşak

64 Uşak konusu, GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM / Adım adım Türkiye forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: uşak murat dağı arası kaç km, uşağın doğal güzellikleri resmi, peluşbattaniyeler, uşak çivril arası kaç km, usak muratdagi arasi kac km, usak murat dağı kac km, uşak kaç km kare, uşak ile murat dağı arasi kaç km, civril murat dağı kaç kilometre, uşak örencik kac km, usak murat dagi arasi kac km, muratdagi usak arasi kac km, eşme örencik kaç km, uşak murat dağı arası mesafesi, kula muratdagı arası kaç km,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Uşak gelenek ve görenekleri Bkmlyz Örf ve Adetlerimiz 1 18-12-2013 07:53

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:35 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats