bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Adım adım Türkiye

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-04-2011, 07:41   #1 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart HARİKA MİMARİ ESERLER... Ayasofya Camii

HARİKA MİMARİ ESERLER...
Ayasofya Camii HARİKA MİMARİ ESERLER...                 Ayasofya Camii
HARİKA MİMARİ ESERLER...                 Ayasofya Camii

Eşsiz güzellikte muhteşem bir mabet yaptırmaya karar veren İmparator Justinianus emeline kavuşmuş idealini gerçekleştirmiştir. Dünyaya bir mimarlık harikası kazandırmıştır.

Fakat insanlık bugün bu şaheserle övünüyorsa bu Türklerin sayesindedir. Onu bugünlere sapasağlam ulaştıranlar sanat harikalarının koruyucusu olan Türklerdir.

Amerika kıtasında Mayalar'ın Aztekler'in İnka'ların eserleri bugün har

Ayasofya Camii(Müzesi)


abEşsiz güzellikte muhteşem bir mabet yaptırmaya karar veren İmparator Justinianus emeline kavuşmuş idealini gerçekleştirmiştir. Dünyaya bir mimarlık harikası kazandırmıştır.

Fakat insanlık bugün bu şaheserle övünüyorsa bu Türklerin sayesindedir. Onu bugünlere sapasağlam ulaştıranlar sanat harikalarının koruyucusu olan Türklerdir.

Amerika kıtasında Mayalar'ın Aztekler'in İnka'ların eserleri bugün harabe halindedir. Çünkü bu kıtayı 15. Ve 16. Yüzyılda fetheden Avrupalılar o şaheserleri korumak söyle dursun yağmaladılar yakıp yıktılar. Yıkılmadan kalabilenler balta girmemiş gür ormanlarda bulunanlardır.
HARİKA MİMARİ ESERLER...                 Ayasofya Camii
Roma imparatoru Jül Sexar Kleopatra devrinde Mısır'a saldırdığı zaman muhteşem İskenderiye kütüphanesini yakıp yıkmıştı. Bu kütüphanede bulunan 700 bin kitabin külleri günlerce bir matem bulutu gibi şehrin üzerinden ayrılmadı. Bazı tarihçiler buna ''Rönesans'ı en az asır geciktiren olay'' diyorlar.

Piramitler her biri tonlarca ağırlıkta blok taslardan örülü oldukları için yıkılamadı ama sakladıkları hazineler yine yağma edildi. Yüzlerce yıl sonra bölgeye hakim olan başka kuvvetler de Gize'deki ünlü sfenksi nişan taşı olarak kullandılar top ateşine tutarak bu şaheserin burnunu sakalını kopardılar.

1204 yılında İstanbul'u zapt eden Haçlılar bu şehri misli görülmemiş şekilde yağmaladı sanat eserlerini tahrip ettiler. Olayın görgü tanığı olan Bizanslı ve Avrupalı tarihçiler ''Tarihte böylesine vahşi böylesine barbar bir yıkım görülmemiştir'' diyorlar. Bunların Ayasofya'yı ne hale getirdiklerini diğer harika eserlere neler yaptıklarını önceki bölümlerde bir nebze yaptıklarını önceki bölümlerde bir nebze anlatmıştık. Daha başka neler yaptıklarını da aşağıda göreceğiz.

e halindedir. Çünkü bu kıtayı 15. Ve 16. Yüzyılda fetheden

HARİKA MİMARİ ESERLER...                 Ayasofya Camii


HARİKA MİMARİ ESERLER...                 Ayasofya Camii
HARİKA MİMARİ ESERLER...                 Ayasofya Camii1453'te Türkler İstanbul'u fethedince Fatih Sultan Mehmed'in ilk emirlerinden biri acınacak şekilde harap ve bakımsız bırakılan Ayasofya'nın onarılması olmuştur.

Türklerin Ayasofya'yı nasıl bulduklarını sonra ne hale getirdiklerini onu nasıl koruduklarını aşağıda okuyacağız. Fakat daha önce bu eserin nasıl meydana getirdiğini ve mimari özelliklerini anlatacağız. Bu özellikleri anlatmadan önce sunu da belirtelim ki dünyanın yedı harikasını tespit edildiği yıllarda Ayasofya henüz yapılmamıştı. Yapılmış olsaydı bu yedi harikadan biri mutlaka Ayasofya olurdu.HARİKA MİMARİ ESERLER...                 Ayasofya Camii
ESKİ MABETLERIN SÜTUNLARI İSTANBUL'A GETİRİLİYOR
Bugünkü Ayasofya'nın bulunduğu alanda ilk kilise 12 Mayıs 360 yılında yapılmıştı. O zamanki Bizans'ın en büyük mabedi olan bu yapı 44 yıl sonra bir yangınla harap oldu. 415 yılında onun yerine yapılan yeni kilise de 532 yılında başka bir yangınla yok oldu.

İste bu ikinci yangından sonra İmparator Justinianus Hazreti Âdem'den bu yana görülmemiş ihtişamda yangınlara depremlere karsı koyabilecek gelecek çağlara ulaşabilecek sağlamlıkta bir eser yaptırmaya karar verdi.

Justinianus bu büyük yapının inşaasına Aydınlı Antonius ile Miletli Isodoros adli mimarları memur etti. Mimarlar hemen ise koyuldular. Önce kilisenin yapılacağı alan iyice açıldı. Bu maksatla orada bulunan saraylar evler yıkıldı. Sonra İmparatorluğun harabe halinde bulunan eski mebdelerin evlerin en güzel malzemeleri toplatılarak İstanbul'a getirildi. Mesela sekiz sütun Efes'teki Diana mabedinden alındı. Ayni sütunlar daha önce Efes'e Heliopolis'teki Güneş mabedinden getirilmişti. Atina Roma Delf ve öteki mebedlerden de bazı sütunlar toplandı. Böylece her biri ayrı bir mabede yücelik kazandırmış olan mermer sütunlar simdi bir araya gelecek en büyük mebdede buluşarak gelecek çağlara ulaşacaklardı. Ayrıca dünyanın en meşhur mermer ocakları de Ayasofya için çalıştırılyordu. Prokonez beyaz mermerlerini Eğriboz Adası açık yeşil mermerlerini Karia'daki ocak beyaz-kırmızı mermerlerini Mısır meşhur porfirlerini Teselya ve Lakonya eski yeşil mermerlerini Siga damarlı pembe taslarını İstanbul'a yolladı.HARİKA MİMARİ ESERLER...                 Ayasofya CamiiEY SÜLEYMAN SENİ AŞTIM!
Bu çok değerli malzemeden essiz bir anıt meydana getirmek mimarlar da en büyük güçle desteklenmeliydi ve desteklendi.

İnşaat aralıksız beş sene devam etti. Bu süre içinde Ergün bin isçi çalıştı. İmparator sık sık çalışmaları denetliyor çalışanları yüreklendiriyordu. Nihayet inşaat bitince 27 Aralık 537'de büyük bir açılış töreni yapıldı. Justinianus 14 atın çektiği tören arabası ile Ayasofya'nın o zaman Kram Kapısı denilen büyük kapısının önüne gelince büyük eseri gururlu seyrederken söyle dedi: ''Tanrım sana şükürler olsun ki böyle essiz bir eserin başarısını bana lütfettin beni buna layık gördün!''

Sonra heyecanla mihraba doğru atılarak şöyle demekten de kendini alamadı: ''Ey Süleyman bu eserle seni aşmış seni yenmiş bulunuyorum!'' o zamana kadar en büyük mabedi yaptıranın kadar en büyük mabedi yaptıranın Hz. Süleyman olduğu kabul ediliyordu.HARİKA MİMARİ ESERLER...                 Ayasofya Camii

HARİKA MİMARİ ESERLER...                 Ayasofya Camii
AYASOFYA'NIN BOYUTLARI
Ayasofya'nın bina olarak kapladığı alan 77 metre uzunlukta ve 71x70 metre genişlikte bir yerdir. Bu alanda yükselen binanın çok geniş bir avlusu vardı. Avlunun etrafında revaklar ortasında ise avluyu aslan ağzından akan bir çeşme bulunuyordu. Mabede 9 büyük kapıdan giriliyordu.

Ayasofya'nın kubbesi 3136 metre çapında ve 55.60 m. yüksekliğindedir. Kubbenin kendi yüksekliği 81 metreyi bulur. Kubbe. Çok hafif tuğlalardan birbirine takip eden tabaklarla meydana getirilmiştir. Kubbe kasnağı 40 pencerelidir. Bunlardan dördü kapalı durur. Yapıyı 107 sütun ayakta tutar. Bunların 40 tanesi alt. 67'si de üst kısımdadır. Bina zamanının altına geniş sarnıçlar yapılmış bunların içine büyük fil ayakları dikilmiştir. Böylece yapıya sekmelere karsı esneklik ve dayanıklılık verilmiştir. Buna rağmen Ayasofya Bizans devrinde birkaç defa depremden hasar gördü ve tamir edildi.HARİKA MİMARİ ESERLER...                 Ayasofya Camii

20 TON GÜMÜŞ
Ayasofya'nın ihtişamı yalnız boyutlarında değildir. İç süslemeleri bakımından da essiz bir eserdir. Daha doğrusu Haçlı yıkımına uğrayıncaya kadar öyle idi. Daha sonra Türklerin onarımı ile ve bu defa Türk sanatının inceliğiyle yine essiz bir anıt oldu.

Ayasofya'nın içi Latinlerin işgalinden önce mozaikler renkli mermerler fildişi levhalar altın gümüş ve diğer kıymetli taslarla ağır islemeli kumaşlarla süslüydü. Tavanlarında altın zemin üzerinde dekoratif göbekler rozetler gümüş mozaikler vardı. İnsan resmi taşıyan mozaikler de bulunuyordu. Halen yerinde duran büyük kapının üzerindeki mozaik taht üzerinde oturan Meryem'i kucağındaki çocuk ise Hz. İsa'yı temsil ediyor. Meryem'in sağındaki İmparator Konstantin Meryem'e İstanbul şehrini Justinianus isa Ayasofya'yı sunarken görülüyor.

HARİKA MİMARİ ESERLER...                 Ayasofya Camii


Kubbenin altında ve orta yerde duran fildişinden yapılmış ve değerli taşlarla süslenmiş bir kürsü vardı. Mihrabın önünde de üzeri altın yaldızlı gümüş bir bölme bulunuyordu. Gümüş kaplamalar ve mozaikler günün her saatinde bir başka yönden süzülen ışıkla pırıl pırıl olurdu.

Tarihçiler Ayasofya'da bulunan gümüş kaplamaların ve süslerin 20 ton civarında olduğunu yazıyorlar. O devirde Bizans'ta elçi olarak bulunan yabancılar yeryüzünde böyle muhteşem ve ışıklı bir mabed olmadığını yazmışlardı. Mesela Rus elçileri hükümdarlarına Ayasofya'yı söyle anlatmışlardı: ''Acaba gökte miyiz? Diye düşündük çünkü yeryüzünde böyle bir ihtişamı insan tasavvur edemez. Gördüklerimizi size tarif etmekten aciziz.''

HARİKA MİMARİ ESERLER...                 Ayasofya Camii

İstanbul'u işgal eden Haçlılar ordusunda bulunan Robert de Clari ise gördüklerini söyle anlatıyordu: ''Bu mabedin bütün kapıların kilit ve sürgüleri som gümüşten idi. Paha biçilemeyecek değerde olan mihrabın üzerinde ondört ayak uzunluğunda som altından bir ayin masası vardı ve bunun üzeri değerli taslarla süslüydü. Mihrabın etrafındaki sütunlar da gümüştendi. Kilisedeki on kadar avizenin her biri insan kolundan kalın gümüş zincirlerle asılıydı...''
HARİKA MİMARİ ESERLER...                 Ayasofya Camii

HARİKA MİMARİ ESERLER...                 Ayasofya Camii
ÖRÜMCEKLER AĞ KURMUŞ
Türkler İstanbul'u aldıkları zaman Ayasofya'yı çırıl çıplak buldular. Anlatılmakla bitmeyen güzel mozaiklerinin çoğu; altın gümüş ve değerli taslarla süslü olan her şeyi Haçlılar tarafından yağma edilmişti. Mabed bakımsızdı. Bu durumu onu fetih gününde gören Dursun Bey söyle anlatıyor: ''Onun rahnesine taş koyacak bir mimar kalmamış mamur olarak sadece bir kubbesi kalmış.. Padişah-ı Cihan bu binayı haram ve yebab (yıkık) görünce ahir harap olmasın deyüp tamirini ve bakımını emretti. Sonra'da şu beyti söylemekten kendini alamadı:

Perdedari miküned der taki kisra ankebut
Bum nevbet mizenet der kale-i Efrasiyab..

(Kısra'nın takına örümcekler ağ kurmuş perdedarlık yapıyor
Kayserin kalesinde ise baykuş nöbet tutuyor)

Fatih Sultan Mehmet'in emriyle camiye çevrilen eser bu suretle gelecek yüzyıllara yıkılmadan ihtişamını arttırarak ulaşma sansına kavuşmuş oluyordu.

Kilise camiye çevrilince resimlerden bazıları ve haçlar Bozulmayacak şekilde badana ile örtüldü. Diğer süslere ve melek resimlerine hiç dokunulmadı. Mabedin güneydoğu tarafı görülen lüzum üzerine iki payanda ile takviye edildi. Bu köşeye tuğladan bir minare ve camiye bir medrese ilave olunca ikinci minareyi II. Bayezid yaptırdı.

HARİKA MİMARİ ESERLER...                 Ayasofya Camii

KOCA SİNAN DA ONARIYOR
Kanuni Sultan Süleyman devrinde yıkılma tehlikesi gösteren bina Kanuni'nin emriyle ve dahi Mimar Koca Sinan'ın maharetiyle destek duvarlara kuvvetlendirildi.

Koca Sinan Ayasofya'ya iki minare daha ekledi. Caminin yanında II. Selim için de bir türbe yapıldı. Sokullu Mehmet Paşa kubbeye büyük bir alem koydurdu.

Caminin içini Türk eserleriyle en çok süsleyen hükümdarlardan biri III. Murat'tır. Bergama'dan getirtilen ve Helenistik devirde kalma iki büyük mermer küpü camiye koyduran da odur. Bu küplerin her biri 1250 litre su almaktadır.

IV. Murat'ın yaptırdığı mermer mahfiller minber ve taş kütsü bir sanat harikasıdır. Yine bu hükümdar mabedin duvarlarına ve boş kalan yerlere Bıçakçızade Mustafa Çelebi'nin dünyada eşi benzeri olmayan nefis hattı ile ayetler yazdırdı. Bugün büyük kubbede asılı duran kandili ise III. Ahmet yaptırdı.

HARİKA MİMARİ ESERLER...                 Ayasofya Camii

AYASOFYA MÜZE OLUYOR
Padişahlar arasında Ayasofya'yı Türk eserleriyle en çok süsleyen hükümdar I. Mahmut'tur. I. Mahmut'un camii için yaptırdığı çok güzel bir kütüphane vardır ki devrin şaheseri sayılır. Bu kütüphanede 7 binden fazla el yazması ve basma kitap bulunmaktadır. Kütüphane duvarlarını da çok güzel Türk çinileri süslemektedir.

Türklerin gösterdiği ihtimamla Ayasofya korunmuş güzelleştirilmiş sağlamlaştırılmıştır.

918 yıl kilise 482 yıl cami olarak kullanıldıktan sonra 1 Şubat 1935 tarihinde müze haline getirilen Ayasofya'yı bugün ziyaretçiler hayranlıkla seyredebiliyorsa bu Türklerin bu sanat harikasına sahip olarak onu korumaları sayesindedir.HARİKA MİMARİ ESERLER...                 Ayasofya CamiiAyasofya'nın ve civarındaki eserlerin yüzlerce yıl önce bugünkünden çok daha heybetli göründüklerini de söylemeliyiz. Çünkü eskiden İstanbul'un yedi tepesinden biri olan Ayasofya ve çevresinde zemin yüzyılların birikimi olan dolgularla on beş metre kadar yükselmiş bulunmaktadır. Bunu anlamak için eski gravürlere bakmak yeter. Bir eski gravürde Sultanahmet Meydanı'ndaki hiyeroglif yazılı dikilitaş meydanın dolup yükselmediği zamanki haliyle görülmektedir. Bu taşın kaidesini oluşturan kabartma heykellere bakmak için resme göre insanın başını yukarı kaldırması gerekir. Oysa bugün ayni kaide çukur içinde kalmıştır ve ancak eğilerek görebiliyoruz.HARİKA MİMARİ ESERLER...                 Ayasofya CamiiKonu nurküllü tarafından (14-04-2011 Saat 07:48 ) değiştirilmiştir..
nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
nimlahza (15-04-2011)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


HARİKA MİMARİ ESERLER... Ayasofya Camii

HARİKA MİMARİ ESERLER... Ayasofya Camii konusu, GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM / Adım adım Türkiye forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ayasofya, mimari eserler, ayasofya müzesi, ayasofya müzesi içi, ayasofya müzesi nin içi, ayasofyadaki eserler, ayasofya içindeki eserler, ayasofya müzesi içindeki eserler, ayasofya müzesi eserleri, ayasofya içi, ayasofyanın içi, ayasofya müzesinin içi, roma imparatorluğu eserleri, muhteşem mimari yapılar, hagia sophia,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Diyarbakir Ulu Camii Mahperver Dini Resimler 0 22-01-2010 12:33
Harıka bır kara kalem calısması ada44 Diğer Sanat Dalları 0 05-04-2009 10:18
Edirne Selimiye Camii nimlahza Tarih 0 27-03-2009 12:28
sultanahmet camii Bkmlyz Adım adım Türkiye 0 03-05-2008 09:15
Buzlarin OluŞturduĞu Harİka GÖrÜntÜler Bkmlyz Doğa, Manzara Resimleri 0 20-04-2008 05:51

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats