bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-05-2010, 02:51   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Diş Ekimi ve Çeşitleri

Diş ekimi çene kemiği içine ya da yakınına diş kemeri üstündeki tek ya da daha çok eksik diş yerine boşluğu doldurmak için öteki dişlerden destek almadan (bazı karmaşık durumlar dışında) bir diş ya da sistemin yerleştirilmesidir.
Çok çeşitli diş ekimleri vardır; ama özellikle 3 büyük ekim tipi önemlidir:
— diş aktarımları ya da biyolojik ekimler;
— sarmal ekimleri yapraksal ekimleri iğne ekimleri ve karbon ekimleri içeren kemik içi ekimler;
— kemik dışı ekimler.
Diş Ekimi ve Çeşitleri

AKTARIMLAR

Aynı kişide değişik bir yere (çene kemiğine gömülü bir köpekdişinin çıkarılarak diş kemerinde normal yerine yerleştirilmesinde olduğu gibi) ya da başka bir kişiye takmak için bir kişiden ya da bir hayvandan çekilen bir diş sözkonusudur.
Bu yöntem pekçok diş hekimi tarafından beğenilmektedir. Bununla birlikte bütün organ aktarımlarında ortak önemli bir sorun vardır Red olayı. Dişbaşarı yüzdesi aynı kişide değişik bir yere aktarılan dişler için yüzde 60-80 dolayındadır; ama bir başka kişiden çekilmiş dişlerde bu oran yüzde 50′nin altına düşer. aktarımlarında 5 yıllık
KEMİK İÇİ EKİMLER
Adlarından da anlaşılacağı gibi bunlar çene kemiğinin içine yerleşen ve bir bölümü üstüne konacak protezi (porselen ya da maden kaplama) taşıyabilmek için bağdokusu mukozasından dışarı çıkan birtakım sistemlerdir.
Bu tür ekimlerin çeşitli tipleri uygulanmıştır. Bunlar arasında yaprak ekimler sarmal ekimler koltuk değneği tipinde ekimler ve camlaştırılmış karbon sayılabilir. Günümüzdeki araştırmalar bunların daha da yalınlaştırılması yolundadır: Bir dişin bir boşluğu doldurmak ya da birleştirici bir proteze (köprü) destek sağlamak için çekilmesinden hemen sonra yerleştirilebilecek bir ekim hazırlama çalışmaları. Günümüzde en çok uygulanan iğne ekimler yöntemidir.
İğne ekimler
Bu yöntemde değerli soy madenlerden (genellikle tantal) yapılmış iğnelerden yararlanılır.
Bu iğneler bir defada çene kemiğine sokulur ve böylece biçimi anatomik diş modelinden çok farklı olan (çoğunlukla üç ayaklı bir ekim sözkonusudur) yapay bir tür kök oluştururlar.
İğne ekimler 4 tip uygulamada kullanılabilir.
Burada tek ekim koyma gerekliliği bir uzman tarafından saptanmalıdır. Çünkü herkes bir diş ekimini kaldıramaz.
Yedek ekim
Uzun süre dayanacak karışık köprülerin (dişler ve ekimler) gerçekleştirilmesini ve sağlıklı olmasını sağlamak için ara destek olarak bu tür ekimlerden yararlanılır.
Kanal içi iğneyle sağlamlaştırma
Bu yöntem sallanan bir dişi kanal içi bir iğneyle sağlamlaştırmaya dayanır. Yani kök kanalı içinden geçen ve kök ucunu aşan iğne çene kemiği içine tutturulur. Bu yöntem bazı hastalarda diş kemeri üstünde çekilmek için ayrılmış bazı dişlerin kurtarılmasını sağlar.
Tek ekim
Amacı eksik tek bir dişin yerini özellikle komşu dişler sağlam olduğunda doldurmaktır. Oysa klasik protez yöntemleri bu dişlerin çekilmesi.
Tam ekim
Hareketli bir tam protezi hareketsizleştirmek ya da hareketsiz bir tam köprü gerçekleştirmeyi sağlamak amacıyla hiç dişi olmayan bir çenenin bütünü üstüne iğneler yerleştirilmesine dayanır.
KEMİK DIŞI EKİMLER
Bunlar yüzeyleri genellikle geniş olan ve çenenin kemik yüzü üstüne ve bağdokusu-mukoza tabakası altına yerleştirilmiş ekimlerdir. Merkezi boşaltılmış bir eğerin yapacağı gibi bu ekimler çene kenarının biçimini alırlar. Bağdokusu-mukoza tabakasının birkaç yerinden (genellikle 4) protezin tutturulacağı çiviler çıkar.
Bu yöntem tam dişsizlik durumlarında klasik yöntemlerle başarılı olmayan protezlerin sağlamlaştırılması ve hareketsizleştirilmesi amacıyla kullanılabilir. Bununla birlikte gerçekleştirilmesi en uzun ve en çok yıkıma neden olan yoldur; çünkü 2 defada çenenin temizlenmesini (bütün dişlerin çekilmesi) gerektirebilir:
— ölçü alınması için;
— protezin yerine konması için.
SONUÇ
Diş ekimi ek protezlere olanak tanıdığından başarılı olduğunda olağanüstü bir yöntemdir. Bununla birlikte herkesin bir diş ekimini kaldıramayacağı unutulmamalıdır.
Ekim koyma kararı genel sorunlara (sağlık durumu) ve yerel etmenlere (kemiğin niteliği enfeksiyon odaklarının varlığı v.b.) göre değişir. Bu yüzden diş ekimi kararı verecek ve en uygun yöntemi seçecek kişi yalnızca uzman bir diş hekimidir.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Diş Ekimi ve Çeşitleri

Diş Ekimi ve Çeşitleri konusu, Sağlığımız / Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: diş ektirme, sakal ekimi, kemik ekimi, dis ektirmek, dis ektirme,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Saç Ekimi Teknikleri Bkmlyz Saç Ektirme 1 30-08-2013 11:08
Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilecekler Bkmlyz Saç Ektirme 0 02-07-2008 12:55
Sakal, Bıyık, Favori Ekimi Bkmlyz Saç Ektirme 0 02-07-2008 12:51
Kaş Ekimi Bkmlyz Saç Ektirme 0 02-07-2008 12:50
Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi Terimleri Sözlüğü Bkmlyz Saç Dökülmesi 0 25-06-2008 06:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:19 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats