bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-05-2010, 03:02   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Üst Çenenin Öne Çıkıklığı

Toplumsal açıdan çok önemli bir oluşum bozukluğudur; çünkü çene ortopedisi uzmanına başvuran hastaların yarısında bu bozukluk görülür.
Çene ortopedisi aygıtı.Dişleri kemer üstünde doğru konuma getirmek için kullanılan çok halkalı aygıt (çocuk çıkaramaz).
Çoğunlukla parmak ya da yabancı bir cisim (emzik bez parçası v.b.) emme gibi davranış bozukluklarıyla birliktedir. Buna çene darlığı üst çene-diş uyumsuzluğu ya da yüzün dikey büyüme anormallikleri gibi başka anormalliklerin eklenmesine çok sık raslanır.
Üst çenenin öne çıkıklığı bir kemik oluşum bozukluğudur. Üst çene yandan bakıldığında normal yerinden çok önde bulunur. Bu öne doğru hareket aynı zamanda üst dişlerde de benzer bir yerleşime yolaçar. Üst dişler alttakilere oranla çok önde bulunurlar.
NEDENLER
En sık raslanan neden parmak ya da emzik bez parçası gibi yabancı bir cisim emme alışkan lığıdır. Kemikteki biçim bozukluğu alışkanlık erken kapıldığı ve uzun sürdüğü ölçüde fazladır. Çoğunlukla burun boşluklarında biçim bozukluklarıyla ve dudak kaslarında eksiklikle birliktedir. Üst çenenin öne çıkıklığı kemik hacmi artışıyla birlikteyse bunun sorumlusu çoğunlukla kalıtımdır. Bu nitelik ne her kuşakta ne de ailenin bütün bireylerinde ortaya çıkar; yalnızca bazı bireylere geçer. Dişlere ve diş yuvalarına daha çok yerleşmiş üst çenenin öne çıkıklığı üst çene-diş uyum bozukluğunun sonucu olarak belirmiş olabilir.
TEŞHİS
Teşhis hastanın yandan muayenesiyle ve yandan çekilmiş röntgen filmleriyle konur.
Üst çene öne doğru çıkıktır; çoğunlukla dinlenme durumunda üst dişler görünecek biçimde aralık duran dudaklar önemli bir çaba harcanarak kapatılabilir. Diş hekimi biçim bozukluğunun önem derecesini inceler ve kafa filmlerine bakıp ayırıcı teşhisi yapar. Birlikte görülen biçim bozukluklarını gruplar.
Bütün bu incelemeler ve ölçümler estetik açıdan normal kişilere dayanılarak oluşturulmuş ölçütlerle karşılaştırılır.
EVRİM
Zararlı alışkanlık sürdükçe biçim bozukluğu giderek artar. Çocuk emmeyi (parmak emzik v.b.) bırakırsa biçim bozukluğu olduğu gibi kalır ilerlemez. Ama meme emen yeni doğmuş çocuğun yaptığı gibi yutma sırasında dillerini alt ve üst dişler arasından geçiren çocuklarda bozukluk artacaktır.
Çoğunlukla ergenlik çağı sırasında çene gelişimi de biçim bozukluğunu artırır. Aynı biçimde 20 yaş dişlerinin çıkışı da estetik sorunları artırabilir.
HASTALIĞIN ÖTEKİ BİÇİMLERİ
Kesici diş yuvalarının öne çıkıklığı
Kesici diş yuvalarının öne çıkıklığı (proalve-oli) öne çıkıklığın dişleri çevreleyen kemikte sınırlı olmasıdır. Öne doğru gelişimdeki bir sapmadır; ama kemiğin hacmi artmamıştır.
Diş yuvalarının öne çıkıklığı
Kesici dişlerin ve köpekdişlerinin öne çıkık olmasıdır; köpekdişleri de kesiciler gibi çarpıktır.
Nedeni bilinmeyen öne çıkıklık
Kemiğin hacmi artmıştır. Çene öne doğru çok çıkıksa ön dişler arasında aralıklar varsa ve azı dişleri fazla öndeyse bu biçim bozukluğu daha da ciddileşir.
AYIRICI TEŞHİS
Bozukluğun alt çenenin arkaya göçüklüğünden ayırdedilmesi gerekir. Arkaya göçüklükte üst çene normal olduğu halde alt çene çok geride kalmıştır. Hastanın yandan muayenesi ve özellikle yandan çekilmiş filmler teşhisi koymayı sağlar. Arkaya göçüş yalnızca diş çukuru kemiği düzeyinde ya da tam tersine niteleyici bir kuş profili oluşturacak biçimde bütün alt çene kemiğinde görülebilir. Alt azılar yukardaki dişlere göre çok geride yeralmıştır. Dişlerde başka yerleşme bozuklukları olması durumu ağırlaştırabilir.
TEDAVİ
Tedavi hareketsiz ya da hareketli aygıtlar aracılığıyla üst diş kemerini olması gerektiği yere getirmeğe dayanır. Ama yalnızca bu kemerin tedavi görmesi gerektiği sonucuna varılmamalıdır; gerçekten alt diş kemeri de hastalanmıştır; ama buradaki bozukluk üst kemerdekinden daha az göze çarpar.
Her zaman için en uygun yol her iki kemer arasında uyum sağlamaktır. Çoğunlukla hastanın estetik görünüşünü düzeltmek amacıyla bazı dişlerin çekilmesi (ya üst çenede ya da her iki çenede) gerekebilir.
Genellikle birinci küçük azılar çekilir; ama tedavinin gereklerine ve dişlerin durumuna göre ikinci küçük azılar ve birinci büyük azılar da çekilebilir. Diş hekimi kararını durumu iyice inceledikten sonra vermelidir.
Biçim bozukluğuna neden olan kötü alışkanlığın tedaviye başlamadan önce bıraktırılması gerekir. Çocuk bu alışkanlığını bırakmazsa tedaviden sonuç alınamaz. Çoğunlukla dil hareketlerini de yeniden öğretmek gerekir. Öteki bütün biçim bozukluklarında olduğu gibi bu durumda da görünüm bozukluğu düzeltildikten sonra tedavi süresi kadar (bazen daha uzun bir süre) yerinde tutma aygıtı kullanılmalıdır. Dişlerin tedavi sonunda kazanacağı dayanıklılık hastanın bu dönemdeki özenine bağlıdır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (02-05-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Üst Çenenin Öne Çıkıklığı

Üst Çenenin Öne Çıkıklığı konusu, Sağlığımız / Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: üst dişlerin önde olması, dişlerin önde olması, üst çenenin önde olması nasıl tedavi edilir, üst çene önde, ön dişlerin önde olması, üst dudağın önde olması, üst damağın önde olması nasıl tedavi edilir, üst dişlerim önde, on dislerim cok onde, dişlerin öne çıkık olması, üst dudak önde, üst dudağı önde, üst çene çıkıklığı, ön dişlerim önde, ust dudagin onde olmasi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çene Darlığı , Çenenin Dar Olması daywest Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 1 03-08-2016 02:35
Alt Çenenin Öne Çıkık Olması daywest Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 02-05-2010 03:01

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:21 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats