bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-05-2010, 03:04   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Çene Ortopedisi ve Yüz Cerrahisi

Uzun yıllar deneye dayalı olarak diş hekimleri tarafından uygulanan çene ortopedisi (ya da ortodonti) tıptaki kalpbilim ya da kadın hastalıkları gibi ayrı bir uzmanlık dalı haline gelmiştir. Bir hasta sağlığı için hangi uzmana gitmesi gerektiğini az ya da çok bildiği halde diş alanında hekimlerin sürekli gelişen tekniklere dayalı olarak çok farklı dallarda uzmanlaştıklarını genellikle bilmez.
Diş hekimi bir çene ortopedisi uzmanına başvurmayı önerdiğinde bunu çok karmaşıklaşan çağdaş tekniklere göre bir çocuğun kötü oluşumlarını kendisi tedavi edemeyeceği için yapar.
Çene ortopedisi uzmanına çocuk dişlerinde ya ciddi görünür konum bozuklukları bulunduğu için yüz estetiği bozulduğu için ya da diş hekimi bu işten anlamayan birinin farkına varmadığı bir dönemde bir biçim bozukluğunun gelişeceğini sezdiği için gönderilir. Bazen bir çocuk hekimi ağız solunumu belirgin olan ve dar göğüslü bir çocukla karşılaştığında damak ve burun boşluklarını genişletmek için bir tedavi önerir.
TEDAVİYE ELVERİŞLİ DÖNEM
Ne zaman bir uzmana başvurulmalıdır? Bir çocuğu yeterli biçimde tedavi etmek için en iyi zamanı kaçırmak yazıktır. Hiç bir zaman «büyüyünce yoluna girer» diye düşünülmemelidir: Biçim bozuklukları kendiliklerinden iyileşmezler tersine ağırlaşırlar ve uzmana başvurmakta geç kalınırsa çoğunlukla düzeltilemez duruma gelirler. Görünüşte tedavi gerektiren hiç birşey yoksa bile (hele estetik bozukluklar ortaya çıkmışlarsa) bir çocuğun 5 yaşındayken çene ortopedisi uzmanı tarafından görülmesi çok iyi olur. Bu muayene önemli diş konum kusurlarını ortaya çıkarmayı ve ana-babaya çocuğun gözetiminin sürdürülmesi konusunda yararlı öğütlerde bulunmayı sağlar. Bazı tedavilere erken bazılarına ise geç başlanacaktır. Buna yalnızca çene ortopedisi uzmanı karar verebilir. Diş yapısı bakımından çocuk dengeli görünse bile 7 yaşına doğru daha sonra 9 yaşında ve 11 yaşında yeniden uzman tarafından görülmesi son derece yararlı olur.
TEDAVİ ÖNCESİ MUAYENELER
Bir çocuk diş konum bozukluklarından ötürü çene ortopedisi uzmanına götürüldüğünde uzman bir dosya açar. İki çenenin diş izlerini alır ve dikkatle yüz kaslarını dil hareketlerini dudak gerginligini yüz oranlarını inceler. Bazı oluşum bozuklukları yüze çirkin bir görünüm verirler; ötekilerse yalnızca dişleri ilgilendirirler. Bundan sonra uzman henüz diş kemeri üstündeki yerlerinde olmayan dişlerin yönlerini ve boylarını görmek amacıyla bütün dişlerin filmlerini alır ya da aldırtır. Özel bir tekniğe göre alınan bütün kafanın filmleri şunları sağlar:
— çeneler düzeyindeki oluşum bozukluklarının incelenmesini alt ve üst çeneler arasındaki ilişkilerin görülmesini;
— kemik gelişiminin yeterli yetersiz ya da aşırı oluşunun denetlenmesini.
Röntgen incelemesi. Bir filmden yola çıkan uzman tarafından gerçekleştirilen ve teşhise yardımcı olan hafa-yüz yapıları çizimi.
Bu filmlerin çok derinlemesine incelenmesi çeşitli bölümlerin birbirleriyle ya da önceden konmuş bazı kurallarla oranlanmasıyla oluşum bozukluklarının ciddiliği konusunda çok önemli kesinlikler sağlar.
Çocuğun diş yaşı ve kemik yaşı arasında bir farklılıktan kuşkulanıldığında mutlaka el bileğinin filmi istenmelidir.
Özel bir tekniğe göre cepheden ve yandan alınan fotoğraflar yüz estetiğine olan etkileri incelemekte son derece yararlıdır.
Dosya hazırlandığında çene ortopedisi uzmanı teşhisi koyar ve uygulanacak tedaviye karar verir. Oluşum bozukluğuna göre hemen girişimde bulunur ya da beklemeyi tercih eder. Bazen doyurucu bir sonuca ulaşmak için kalıcı dişleri çekmek zorunda kalır. Kuşkusuz kötü alışkanlıkların (parmak ya da bir bez parçası emme) hemen bıraktırılmasmı ister. Telaffuz ya da yutma yeterli değilse bir telaffuz düzeltme uzmanına başvurmayı öğütleyebilir. Bazı durumlarda bir ruh hekiminin yardımına da gerek duyabilir.
Çene ortopedisi çoğunlukla çocuk hastalıkları uzmanı telaffuz düzeltme uzmanı ruh hekimi ve diş hekiminin çocuğun iyiliği için birlikte çalıştıkları karmaşık bir bilimdir.
TEDAVİ
Aygıtlar 2 tiptedirler:
Hareketli; hareketsiz.
Hareketli aygıtlar çıkarılabilir. Üstündeki çeşitli düzenekler gerekli hareketleri sağlayan bir reçine plakasından yapılmışlardır. Çocuk aygıtını 24 saat (bütün gün) taşımalı yalnızca diş fırçalama v.b. sağlık koruma bakımları için çıkarmalıdır. Hareketsiz aygıtlar dişlere tedavi süresince çıkmayacak biçimde tutturulur. Üstlerindeki bağlama sistemleri paslanmaz çelik teller aracılığıyla sağlamlaşmayı sağlayan kaplamalardır. Çok karmaşık ve çok etkili olan bu aygıtlar son yıllara kadar olanaksız sayılan sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadırlar.
Çene ortopedisi aygıtı.Üst kesicilerin önündeüstünde çelik bir tel bulunan reçineden aygıt (özellikle temizlik sırasında çocuk tarafından çıkarılabilir)
Özellikle daha yaşlı hastaların tedavi edilmelerini sağlamışlardır ve 25-30 yaşlar arasındaki erişkinlerin hattâ bazen daha yaşlı kişilerin tedavi edilmesine olanak verirler.
Bazı hareketsiz ya da hareketli aygıtlar ağızdan çıkan ve çocuğun ensesine bağlanan düzeneklerle bağlantılı kullanıjlırlar. Duruma göre bütün geçe sürekli taşınabilirler.

TEDAVİ SÜRESİ

Genel olarak 18 ay-3 yıl sürer. Sonuç elde edildiği zaman yerinde tutmaya (ideal diş sisteminin korunması) girişilir. Bu işlem genellikle oynar bir aygıtla yapılır. Hekimin önerilerine uymak ve tedavinin bu bölümünü küçümsememek gerekir. Çünkü yetersiz olursa elde edilmiş sonucu tehlikeye sokabilir. Çoğunlukla çocuk bu evrenin önemini kavrayamaz. Ana-babanın özellikle 20 yaş dişleri çıkıncaya kadar bu konuda çok duyarlı olmaları gerekir. Çene ortopedisi uzmanı çoğunlukla bu dişlerin çıkmadan çekilmelerini ister. Tekrarlamaları önlemek için girişim çoğu kez 15 yaşına doğru yapılır: 20 yaş dişlerinin çıkmadan çekilmesi (jermektomi). Çene ortopedisi tedavisi sırasında çocuklara diş korumasının önemi öğretilmelidir.

Diş korumayı son derece titizlikle uygulamak gerekir. Her yemekten sonra çocuk flüor kapsayan bir diş macunuyla dişlerini 3 dakika fırçalamalıdır. Şekerlemeler özellikle de karamela tipinde yapışıcı şekerler yememe alışkanlığı edinmelidir. Bu birkaç çabanın yerine getirilmesi çene ortopedisi uzmanıyla işbirliği çocuğa yaşamı boyunca güzel bir gülümseme ve normal bir çiğneme işlevi kazandıracaktır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (02-05-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çene Ortopedisi ve Yüz Cerrahisi

Çene Ortopedisi ve Yüz Cerrahisi konusu, Sağlığımız / Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çene Darlığı , Çenenin Dar Olması daywest Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 1 03-08-2016 02:35
Ağız ve Diş Cerrahisi daywest Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 02-05-2010 02:57
Çene Kapanış Bozuklukları daywest Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 26-03-2010 12:58
Diz artroskobik cerrahisi Bkmlyz Ortopedi 0 26-09-2008 12:45
çene altı başörtü bağlama şekilleri Bkmlyz Tesettür Giyim 3 18-06-2008 01:28

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:16 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats