bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-05-2010, 03:12   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Dişeti Onarımı Ya da Dişeti Çıkarma

Dişeti onarımına (jenjivoplasti) dişeti çıkarma (jenjivektomi) da denmesinin nedeni dişetinin bir parçasının çıkarılmasıdır. Bu çıkarma hasta dokuların kazınmasını (ama bu kez gözün denetimi altında) sağlar. Dişeti onarımına orta derinlikte kemik düzeyinin altına inmeyen diş destek dokusu cebi durumunda başvurulur. Kemik düzeyinin altına inen cep durumunda parçalı girişim yeğlenir. Kalın ve bağdokusu artmış bir dişeti bulunması ya da dişeti çevresinin bozulması (dişler arasındaki mukoza uzantılarının yassılması dişeti yaralarının bıraktığı izler v.b.) durumlarında da dişeti onarımı uygulanmalıdır.
Hazırlık
Diş destek dokusunu kazıma için yapılan hazırlıkla aynıdır.
Girişim
Uyuşturma
Burada da çoğunlukla yerel uyuşturma uygulanır; ama bazı özel durumlarda genel bir uyuşturma gerekli olabilir.
Ameliyat tekniği
Birinci evre
Cebin dişetinden oluşmuş çeperinin çıkarılmasıdır. Dişeti cebi sondası yardımıyla dişeti üstünde ceplerin derinliği işaretlenir. Birbirine yakın işaretler keselerin en derin noktalarına uyan bir kanamalı noktalar dizisi çizilmesini sağlar. Bu noktalarla dişetinin serbest kenarı arasındaki yüksekliğin cebin dişetinden yapılmış diş çeperine uyduğu kabul edilir. Bıçakla (bisturi) çıkarılacak olan bu dişeti bölümüdür. Bıçağın ucu dişetiyle : 45°’-lik açı yapacak biçimde eğik olarak yerleştirilir. Bıçağın dişin taç parçasına yönelen ucu kanamalı nokta düzeyindeki bir noktada dişe değmelidir. Bıçakla diş kemerinin önce iç bölümünde daha sonra dış bölümünde iki keşi yapılır; bu iki keşi arkada birleşirler. Daha sonra dişeti serbest parçaları ayı-rıhr. Bu evrede cep açığa çıkarılmıştır.
İkinci evre
Bu evrede dişeti çıkarılır ve gözönüne serilmiş hasta dokular kazınır. Sistemli olarak her dişte tek tek gerçekleştirilir ve diş destek dokusunu kazımada olduğu gibi oluşmuş lifsi bağdokuları ölü dokular ve artıkları temizlenir.
Cerrahi taban dolgu maddesinin konması Daha sonra yara özenle temizlenir ve diş destek dokusunu kazıma girişiminde kullanılanla’ aynı işlevi gören ama çok daha uzun süre yerinde bırakılması gereken bir cerrahi dolgu maddesi konur. Yüzeyde örtücü doku tabakasıyla kaplanmamış bir dişeti parçası kaldığı için bu tabaka oluşuncaya kadar yani genel kural olarak en az 3 hafta dişeti böyle dolgu maddesiyle korunmalıdır.
Ameliyat sonrası
Diş destek dokusunu kazımadaki gibidir. Yal. nızca keselerin daha büyük olması nedeniyle diş çıplaklaşmaları diş destek dokusunu kazımadakine oranla daha çok olacaktır.
PARÇALI AMELİYAT
Ameliyatın adı bir dişeti parçasının kaldırılmasına dayanmasından gelir. Parçanın çıkarılması diş destek dokusu ceplerinin gözle denetim altında kazınmalarını sağlar. Diş destek dokusu ameliyatlarının en kusursuzudur. Parçalı ameliyat özellikle derin cep durumlarında-hele cepler kemik düzeyinden daha aşağı iniyorlarsa-gereklidir. Kemiğe yeniden biçim verilmesine (gerekli olduğu durumlarda) olanak sağlayan tek girişimdir. Ayrıca kazımadan sonra dişetine yer değiştirtmeyi ya da yeniden biçim vermeyi sağlayacak bir işlem gerekiyorsa gene parçalı ameliyat uygulanır.
Diş destek dokusu cerrahisi. Bir üst sağ köpekdişi ve bir küçük azı dişi düzeyinde diş destek dokusu ceplerinin ameliyatla yokedilmesi. Solda girişim sırasında bir mukoza parçası kaldırılmış. Sağda dikişlerle bitirilmiş girişim.
Hazırlık
Diş destek dokusunu kazıma için yapılanla aynıdır.
Girişim
Uyuşturma
Öteki girişimlerdeki gibi yerel bir uyuşturma uygulanır. Ama bazı özel durumlarda genel uyuşturma gerekebilir.
Ameliyat tekniği
Parçalı ameliyat hasta diş kemerinin iç ve dış yüzlerinde ya da tek bir yüzünde yapılabilir. Tek yüzde yapıldığında çoğunlukla dış yüze uygulanır. Öteki yüz ise bir kazımayla ya da dişeti çıkarılmasıyla tedavi edilir.
Burada yalnızca dişin tek yüzünde uygulanan girişimi anlatacağız.

Bu girişim 3 temel evrede uygulanır:

— parçanın kaldırılması;
— kazıma ve kemiğin düzeltilmesi;
— oluşturulan yaranın temizlenmesi dikilmesi ve cerrahi taban dolgu maddesi konması.
Parçanın kaldırılması
Diş kemeri düzlemine kabaca düşey olan 2 dikey keşi yapılır.
Bunlar kaldırılan parçanın genişliğini sınırlamaya ve sağlam dişeti bölümünü serbestleştirerek parçanın kaldırılmasını kolaylaştırmaya yarar.
Dişeti sınırında parçanın uzunluğu boyunca yatay bir keşi yapılır. Bu keşi dişeti kabarcıklarını yapıştıkları yerlerden ayırır. Daha sonra asıl kaldırma işlemi bir aygıt yardımıyla gerçekleştirilir. Parça hekimin yardımcısının elindeki bir ya da birkaç açıcıyla (ekârtör) mukozadan ayrık tutulur.
Kazıma ve kemiğin düzeltilmesi
Gözle denetim altında oluşmuş bütün lifsi bağdokuları ve bütün hasta dokular kazınır. Ölü seman besin artıkları yıkılmış dokular dişeti altındaki diş taşı kalıntıları temizlenmeli ceplerin dibi özenle kazınmalı ve son evrede cebin yüksekliği boyunca iç yüzü örten dokular yokedilmelidir.
Oluşturulan yaranın temizlenmesi dikilmesi ve cerrahi dolgu maddesi konması
Mikrop kırıcı bir sıvı kapsayan bir şırınga yardımıyla yara yıkanarak ya da aspiratörle emilerek son küçük artıklar ortadan kaldırılır.
Sonra kaldırılmış parça kemiğe yapıştırılır ve ilerde yer değiştirmesini önlemek için uçlarından dikilir .Öteki diş destek dokusu girişimlerindeki koşullarda ve aynı nedenlerle bir cerrahi dolgu maddesi konur. Nedbeleşme süresi boyunca (yani 8-15 gün) dolgu maddesi yerinde tutulmalıdır.
Ameliyat sonrası
Genellikle öteki girişimlerdekine benzer. Çıplaklaşmalar dişeti çıkarılmasındakine oranla çok daha azdır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dişeti Onarımı Ya da Dişeti Çıkarma

Dişeti Onarımı Ya da Dişeti Çıkarma konusu, Sağlığımız / Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: diş eti kendini yenilermi, diş etleri kendini yeniler mi, diş eti kaldırma, diş kendini yenilermi, diş eti koparsa, diş eti kendini yeniler mi, diş dolgusu çıkarma, diş eti onarımı, dis eti kendini yenilermi, dis eti kendini yeniler mi, diş eti koparsa ne olur, çebi diş, diş cebi, diş eti kendini onarır mı, diseti kendini yenilermi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
2 Ayda Saç Çıkarma İpuçları Bkmlyz Saç Dökülmesi 3 13-12-2016 03:00
Diz ön çapraz bağ onarımı Bkmlyz Ortopedi 0 26-09-2008 12:45

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats