Bakimliyiz.Com

-   Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı (http://www.bakimliyiz.com/agiz-dis-sagligi-ve-dis-bakimi/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Diş-diş Yuvası Bağının Hastalıkları (http://www.bakimliyiz.com/agiz-dis-sagligi-ve-dis-bakimi/56632-dis-dis-yuvasi-baginin-hastaliklari.html)

daywest 02-05-2010 03:16

Diş-diş Yuvası Bağının Hastalıkları
 
Başlıcaları iltihap ve enfeksiyon kökenli hastalıklardır: Diş-diş yuvası eklemi iltihapları.
Evrim, asivegen bir diş-diş yuvası eklemi iltihabından başlayarak iki biçim izleyebilir: İvegen biçim; süreğen biçim.
İvegen biçimin gelişme evreleri, ivegen diş-diş yuvası eklemi iltihabı ve irinli diş-diş yuvası eklemi iltihabıdır. Süreğen biçimin gelişmesi ise granüloma doğrudur; granülom da çoğunlukla, diş kökü kistiyle sonuçlanır.
DİŞ-DİŞ YUVASI EKLEMİ İLTİHABININ NEDENLERİ
Diş-diş yuvası eklemi iltihabının nedenleri üçe ayrılır: Enfeksiyon; travma; ilaç.
Enfeksiyon kökenli diş-diş yuvası eklemi iltihapları En sık görülenlerdir.
Çoğunlukla diş-diş yuvası eklemi iltihapları, bir dişözü iltihabını izlerler. İltihap ya da enfeksiyon, dişözünden bağın en derin bölümüne, yani kök ucunda bulunan bölümüne yayılır.
Yayılma, bir diş destek dokusu iltihabından (ya da iltihaplı süreğen diş destek dokusu yıkımı) da başlayabilir. İltihap, diş destek dokusu cebini aşar ve dişle kemik arasına girer. Bu durumda ikincil dişözü iltihabına yolaçabilir.
Ayrıca iltihap, enfeksiyonlu herhangi bir komşu bölgeden de gelebilir. Sözgelimi bir sinüs iltihabı (sinüzit), üst küçük ve büyük azı dişlerinin iltihaplı sinüsle yakın komşulukları varsa, dişlerde bir diş-diş yuvası eklemi iltihabına yolaçabilir.
Travma kökenli diş-diş yuvası eklemi iltihapları
Diş yuvası bağının dolaylı ya da dolaysız bir travmaya uğraması, iltihaba yolaçabilir. Sözkonusu travmalar arasında şunlar sayılabilir:
— bir dişe karşıtının tekrar tekrar çarpması;
— bir diş düzeltme tedavisi sırasında, dişe hızla yer değiştirtilmesi;
— diş destek dokusuna bir yabancı cisim (diş fırçası kılı, balık kılçığı) girmesi ya da iyi oturmamış, çok derine inen bir kaplama.
İlaç kökenli diş-diş yuvası eklemi iltihapları
Dişözü odağına değen ya da bu boşluğun içine uygulanan ilaçlar, kimyasal bir tahrişe yolaçabilirler; bunun sonucunda iltihaplanma ortaya çıkar. Sözgelimi, dişözünü öldürmeye yarıyan ilaçlar ve mikrop kırıcı olarak kullanılan formollü ilaçlar iltihaplara yolaçabilirler.
ASİVEGEN DİŞ-DİŞ YUVASI EKLEMİ İLTİHABI
İlk evredir: Klinik belirti ya yoktur ya da çok azdır. Yalnızca hafif bir bağ iltihabı vardır. Bütün komşu dokular sağlamdır.
İVEGEN DİŞ-DİŞ YUVASI EKLEMİ İLTİHABI
Teşhis Klinik belirtiler
Hasta, hekime dişlerinden birinde bir gerilim duygusundan ötürü başvurur. Bu gerilim, çiğneme sırasında ve genellikle diş fırçalanırken ağrıya dönüşür. Bazen ağrı kendiliğinden ortaya çıkar, bu durumda zonklama biçimindedir.
Gözle muayenede, hasta diş düzeyinde dişeti-nin daha kırmızı olduğu saptanır. Hastalığın olası nedenleri, sözgelimi diş destek dokusu cebi, derin çürük, diş taşı, v.b. gözlenebilir. Elle muayene ağrıya yolaçar ve dişin normalden daha hareketli olduğunu saptamayı sağlar. Dişe ekseni yönünde vurulursa, şiddetli bir ağrı uyandırılır. Hiç bir genel belirti ve ateş yükselmesi yoktur.
Tamamlayıcı muayeneler
Diş yuvası ardının filmini çekme, kök çevresinde çok hafif bir bağ kalınlaşması ortaya koyar.
Ayırıcı teşhis
Hastalığın irinli diş-diş yuvası eklemi iltihabından ayırdedilmesi gerekir. İvegen diş-diş yuvası eklemi iltihabında, belirtiler sınırlı kalır: Ağrı yayılması, lenf düğümü iltihaplanması ve genel belirtiler yoktur.
İvegen diş-diş yuvası eklemi iltihabı. Dişeti, orta kesici diş düzeyinde daha kırmızı görünmekte ve hastalığın kökeni olan diş destek dokusu cebi seçilmektedir.
Evrim
Tedavi edilmediğinde, evrim çoğunlukla irinli diş-diş yuvası eklemi iltihabına doğrudur. Ama görünür bir belirti vermeden asivegen evreye doğru gerilemesine de raslanır. Bu asivegen evreden gelişen sinsi, süreğen bir evrim, granüloma ve daha sonraki evrelere (kistler) yolaçabilir.
Hastalık tedaviyle birkaç günde hızla iyileşir.
Tedavi
Herşeyden önce nedene yöneliktir. Neden olan diş destek dokusu hastalığı ya da dişözü iltihabı tedavi edilir.
Hastanın genel durumuna ya da belirtilerin önemine göre, bir antibiyotik, iltihaplanma giderici bir ilaç, bir ağrı kesici verilmelidir. Ayrıca ağrılı temasları önlemek için dişin yüksekliği azaltılmalıdır.
İRİNLİ DİŞ-DİŞ YUVASI EKLEMİ İLTİHABI
Teşhis Klinik belirtiler
İvegen diş-diş yuvası eklemi iltihabındaki bütün belirtiler, daha şiddetli olarak ortaya çıkarlar.
Çok şiddetli olan ağrı, çiğnemeyle ve en küçük temasla artar. Genel kural olarak bu ağrı çevreye yayılır. Gözle muayenede dişetinin çok kırmızı olduğu ve hafifçe şiştiği görülür. Elle muayene ağrıya yolaçar, ayrıca dişin aşırı hareketli olduğu saptanır. Dişe ekseni yönünde vurmak, dayanılmaz bir ağrı uyandırır.
Doğal olarak hastalığın, diş destek dokusu cebi, dişözü enfeksiyonu, v.b. gibi nedenleri gözlenebilir.
Genel ve yerel belirtiler vardır.
Lenf düğümleri elle yoklandığında ağrılıdır. Genellikle hemen her zaman ateşin yükseldiği görülür. Hasta az uyur ve az yemek yer.
Tamamlayıcı muayeneler
Diş yuvası ardının filminin çekilmesi, bağın büyük ölçüde kalmlaştığım gösterir; ayrıca iltihap, kemik ve semana da yayılarak kireç yitimine yolaçmıştır; dişin büyük ölçüde sallanmasının nedeni budur.
Ayırıcı teşhis
İrinli diş-diş yuvası eklemi iltihabının, ivegen diş-diş yuvası eklemi iltihabından ve dişözü iltihabından ayırdedilmesi gerekir.
— ivegen diş-diş yuvası eklemi iltihabında ağrı yayılması, lenf düğümü iltihabı ve genel belirtiler yoktur;
— dişözü iltihabında diş hareketliliği yoktur ve vurarak muayene büyük bir ağrıya yolaçmaz.
Evrim
Hastalık tedavi edilmezse, çeşitli ihtilatlar görülür. Herşeyden önce, çok önemli bağ yıkımı dişin sökülmesine götürülebilir. Öte yandan, enfeksiyon birçok komşu alana yayılır:
— kendisi de ihtilata yolaçabilen bir kemik iltihabı oluşturarak, kemik dokusuna;
— ikincil olarak deriye açılabilen yaygın yumuşak doku iltihabı, hücresel bağdokusu iltihabı yaparak, komşu dokulara;
— ikincil olarak dışa açılan ve irini dışa akıtan sınırlı bir apse yaparak, bitişik dişet.ine.
En ciddi olay, bu enfeksiyonun kan yoluyla yayılabilmesi ve genelleşebilmesidir: Septisemi ve bunun sonucunda çok ciddi, hattâ ölüme yolaçabilen birçok organlarda küçük apseler oluşması (piyemi).
Tedavi altında evrim, birkaç günde iyileşmeye doğrudur. Diş oynaklığının (sallanmasının) yavaş azalacağını belirtmek gerekir.
Tedavi
Yerel tedavi
Yerel olarak, hastayı hızla rahatlatmak için, irinli birikintiyi boşaltmak gerekir. İrin, diş boşluğu yoluyla,bir apse varsa mukoza yoluyla ya da her iki yolla birden boşaltılabilir. Daha sonra, kanal ya da kanallar, mikroptan arındırıldıktan sonra doldurulur.
Genel tedavi
Hastanın genel durumunun gerektirdiği ölçüde antibiyotikler verilir. İltihaplanma giderici ilaçlar, ağrı kesiciler, ateş düşürücüler ve ağız gargaraları verilebilir.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:47 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.