bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-05-2010, 03:17   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Diş Destek Dokusu Yıkımları

Başlıcaları şunlardır:
— yozlaştırıcı süreğen diş destek dokusu yıkımını (parodontoz) ve iltihaplı süreğen diş destek dokusu yıkımını (parodontit) kapsayan süreğen diş destek dokusu yıkımları;
— ivegen diş destek dokusu yıkımı (desmo-dontoz).
SÜREĞEN DİŞ DESTEK DOKUSU YIKIMLARI
Yozlaştırıcı süreğen diş destek dokusu yıkımı ve Nedenleri
Yozlaştırıcı süreğen diş destek dokusu yıkımı (parodontoz) çoğunlukla yaşlılarda görülür. Nedenin damarlanma eksikliğine bağlı kanlanma yetersizliği olduğu sanılmaktadır. Damarlanmaların kılcal dallanmalardan oluştuğu ölçüde bu eksiklik fazladır.
Teşhis
Klinik belirtiler
İlk bakışta göze çarpan düzenli diş çıplaklaşmalarıdır; dişetlerindeki bu çıplaklaşmalar diş semanlarını eşit yüksekliklerde çıplak bırakır. Yani diş yuvasında ve dişetinde çekilme vardır. Tipik durumlarda dişetinde hiç bir iltihap belirtisi yoktur: Pembe ve sıkıdır. Zaten çoğunlukla bakteri birikimi ve diş taşı bulunmaz ya da çok az vardır. Dişeti ile diş arasında cep gözlenmez.
Bazen önemli derecelere varan çıplaklaşmala ra oranla dişler az sallanır. Basınçla ya da yatay doğrultuda oynatmakla diş destek dokusunda ağrı uyanmaz. Ama dişlerin çıplaklaşmasına bağlı ola rak soğuk ya da’ sıcak diş ağrılarına yolaçabilir.
Tamamlayıcı muayeneler
Röntgen muayenesi çoğunlukla yalnızca teşhisin doğrulanmasına yarar. Ağıziçi filmlerinin incelenmesinde yatay ve düzenli bir kemik yıkımı (madde yitimi) görülür: Dişler arasındaki kemik bölmeler aşınmıştır ve kısadır; dişler düzenli düz. bir yüzeyden çıkıyor gibidir.
Evrim
Tedavi edilmediğinde hastalık daha önemli bir kemik yozlaşmasına doğru gelişir. Bu biçimde nispeten önemsizdir. Ama yozlaştırıcı görünüme iltihap eklenirse evrim karmaşıklaşabilir. Bu durumda yozlaştırıcı süreğen diş dokusu yıkımı (para-dontoz) ve iltihaplı süreğen diş destek dokusu yıkımı (parodontit) birlikte görülür. Diş destek dokusunun yıkımı hızlanır. Her iki durumda da en ileri evre dişlerin yitimi olabilir. Tedavi edildiğinde evrimde bir sınırlanma hattâ durma ya da bir önceki duruma geri dönme umut edilebilir; ama hiç bir zaman iyileşme beklenemez.
Tedavi
Sık raslanan iltihap ihtilatınm tedavisidir: Diş destek dokusu iltihabının tedavisi. Yozlaştırıcı süreğen diş destek dokusu yıkımının klasik bir tedavisi yoktur.
İltihaplı süreğen diş destek dokusu yıkımı ve Nedenleri
Apansızın ortaya çıkmasına ender raslanır. Çoğunlukla tedavi edilmemiş süreğen dişeti iltihabını izler. Süreğen dişeti iltihabının yerel etmenlerinin etkisi altında (bazen de genel etmenler tarafından kolaylaştırılarak) iltihaplı süreğen diş destek dokusu yıkımı önce dişeti oluğunun derinleşmesiyle yerleşir.
Teşhis
Klinik belirtiler
Bu hastalık her yaştan kişilerde görülebilir. Genellikle diş fırçalama sırasında dişeti kamaşması ve dişeti kanamalarıyla ortaya çıkar. Muayenede dişetinin kırmızı bazen morumsu büyümüş düz ve parlak görünümlü olduğu görülür. Bir dişçi aracıyla dokunulduğunda kanar. Dişeti çekilmesi vardır ama başlangıçta azdır. Yakından bakıldığında dişetiyle! diş arasında derinliği hastalığın ciddilik derecesini belirten bir tür cep («diş destek dokusu cebi» diye adlandırılır) farkedilir. Hafifçe hareketli olan dişlerin üstünde diş taşı ve bakteri birikimi bulunduğu saptanır. Ayrıca boyun ve çenealtı bölgesi lenf bezleri büyümüş olabilir.
Üstte genellikle iltihapsız olan yozlaştırıcı süreğen diş destek dokusu yıkımı (parodontoz). Altta bir dişte sınırlı kalmış (alt orta kesici) iltihaplı süreğen diş destek dokusu yıfeımı (parodontit). İltihap sonucunda alt orta kesici diş çevresinde dişetinin çekildiği görülmektedir.
Tamamlayıcı muayeneler
Röntgen filmi teşhisin doğrulanmasını ve hastalığın değerlendirilmesini sağlar. Ağız içi filmlerinde dişlerarası kemik bölmelerinin aşınıp kısalmasıyla birlikte çok düzensiz yer yer daha derin cepli genel olarak yatay görünümlü bir kemik yıkımı görüntüsü saptanır.
Ayırıcı teşhis
İltihaplı süreğen diş destek dokusu yıkımı yozlaştırıcı diş destek dokusu yıkımından ayırdedilmelidir. Bu ikinci hastalıkta iltihap yoktur; yalnızca yozlaşma vardır. Dişetleri normal renktedir. Dişlerde bakteri birikimi ve diş taşları bulunmayabilir. Çıplaklaşmalar önemli dereceleri bulur ama hareketlilik azdır. Diş destek dokusu cebi yoktur. Röntgen filminde kemik yıkımı çok düzensizdir. Hastalığın ivegen diş destek dokusu yıkımından (desmodontoz) da ayırdedilmesi gerekir. İvegen diş destek dokusu yıkımında bozunlar son derece yerel ve bakışımlıdır; çoğunlukla ilk azı dişlerine ve üst orta kesici dişlere yerleşir. Bu düzeylerde dişleri çevreleyen dikey çok önemli bir kemik yıkımı vardır.
Evrim
İltihaplı süreğen diş destek dokusu yıkımı tedavi edilmezse ağırlaşır. Dişeti düzleştikçe kırmızılaştıkça şiştikçe ve düzensizleştikçe dişeti ağrıları artar. Hareketli dişler yer değiştirebilirler. Dişeti ile diş arasında bir irin akıntısı (piyore) ya da dişeti üstünde bir apse oluşumu görülebilir. Röntgen filminde bu durumda çok düzensiz yatay ve dikey bir kemik yıkımı görüntüsü elde edilir. En ileri evre dişlerin yitimidir.
Tedavi iltihabı ve diş destek dokusu ceplerini ortadan kaldırmaya ve normal görünüme dönüşü sağlamaya yöneliktir; ama çoğunlukla izler kalır.
Bunlar tedaviye başlama süresine bağlı olarak az ya da çok önemli olan madde yitimleridir.
Tedavileri
Tedavi önvie diş destek dokusu ceplerinin nedenlerini (diş tayı bakteri birikimi genel nedenler) ortadan kaldırmaya daha sonra ikincil bir evrede cerrahi girişikle bütün lifsi bağdokularının ve cebin çıkarılmama dayanır. Sağlam dokular aracılığıyla yara iyileşmesini sağlamak için derindeki bütün ölü dokular da çıkarılmalıdır.
İkinci tedavi biraz fazıa hareketli olan dişlerin hareketsizleştirilmesid jr gu hareketsizleştirme geçici ya da kalıcı olabilen çeşitli yöntemlerle (maden telle yalın bağlamaqan yerinde tutucu proteze ve yerinde tutucu köpruye kadar) yapılır.
İVEGEN DİŞ DESTEK DOKUSU YIKIMI
İvegen diş destek dokusu yıkımı (desmodontoz) gençlerde hattâ çocuklarda görülen ve ender raslanan bir hastalık tablosudur.
Nedenler
Nedenleri henüz bilinmemektedir. Ama genellikle hızlı bir iltihap olayının eklendiği yozlaştı-rıcı bir olay olduğu kabul edilir. Eklenen iltihap nedeniyle evrimi hızlıdır.
Teşhis Klinik belirtiler
Kesici dişlerde ve ilk azı dişlerinde yerleşmiş bakışımlı bozunlar vardır. Bu dişler çok hareketlidirler ve çok derin diş destek dokusu cepleri kapsarlar. Yani dişetiyle diş arasına bir dişçi sondası sokmaya çalışılırsa sonda kemik düzeyinden daha aşağı bir düzeye kadar hiç bir dirençle karşılaşmadan girer. Zaten dişler de yer değiştirebilirler.
Tamamlayıcı muayeneler
Röntgen filmi dişlerin çevresinde büyük kemik yıkımı görüntüleri verir. Dişler artık kemik tarafından tutulmadıklarından çenenin üstünde sallanmaktadırlar.
Ayırıcı teşhis
Genellikle bakışımlılığıyla özel yerleşimiyle/ yerel ciddiliğiyle klinik tablo başka bir hastalığı akla getirmez. Bununla birlikte ileri dönemde bir süreğen diş destek dokusu yıkımıyla (parodontit) karıştırılma olasılığı vardır. Bu hastalıktan ayırdet-mek için bakışımlı bozunlar aranmalı ve hastalığın yalnızca kesici dişlerde ve azı dişlerinde yerleşmiş olup olmadığı denetlenmelidir. Hastanın genç oluşu bir ivegen diş destek dokusu yıkımını akla getirir. Kemik yıkımı çok önemliyse röntgen filmi ivegen diş destek dokusu yıkımı (desmodontoz) teşhisini doğrular.
Evrim
Hastalık tedavi edilmezse dişlerin yitimine doğru gelişir. Geç kalınmadan uygulanmış bir tedaviyle tedavi edilme olasılığı bulunan dişlerin bir süre korunacakları umut edilebilir.”
Tedavi
Etkili olması için erken başlanmalıdır. Cerrahi tedavilerden sonra hemen köprü tipinde etkili bir yerinde tutma uygulanır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Diş Destek Dokusu Yıkımları

Diş Destek Dokusu Yıkımları konusu, Sağlığımız / Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Diş Destek Dokusu Ameliyatı daywest Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 02-05-2010 03:15
Bağ dokusu masajı Bkmlyz Güzellik Önerileri 0 11-04-2009 10:55

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats