bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-05-2010, 03:39   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Ağız Boşluğunun Kötücül Urlarının Tedavisi

En iyi tedavi bozunu başlangıcında iyileştirmektir. Bozunun ortaya çıkarılması görevi diş hekimine düşer. Herhangi bir travma (iyi oturtulmamış bir protez taşan bir dolgu v.b.) bir yaraya yolaçtığında sözkonusu nedenin ortadan kaldırılması gerekir. Travmanın ortadan kaldırılmasından sonra iyileşmeyen bütün bozunlar kuşkuyla karşılanmalı ve biyopsi yapılmalıdır. Ayrıca yaralaşma sertlik kanama lenf düğümü büyümeleri hastalığı akla getirici klinik belirtilerdir ve teşhisi kesinleştirmek için biyopsi gerektirirler. Ağız boşluğunun kötücül urlarının tedavisinde ağız urlarının ve lenf düğümlerine yayılmaların tedavisi farklıdır.
Ağızdaki kötücül urların tedavisi Işın tedavisi
Başlıca sakıncası ışınların ur üstünde yoğunlaştırılmasıdır: Işınlar urla birlikte çene kemiğine ulaşıp kemiğin yıkımına ve ölü kemik biçiminde yokolmasma neden olabilirler.
X ışınlarıyla yapılan her türlü tedaviden önce ur yakınındaki dişler ve en azından üst çenenin ur yanındaki yarısının dişleri (sağlam olsalar da) çıkarılmalıdır. Bu koruyucu diş çekimlerinin amacı dişlerin varlığı nedeniyle ikincil bir ışınlanmayı önlemek ve her zaman olanaklı bir enfeksiyon nedenini ortadan kaldırmaktır.
Işın tedavisi teknikleri kobaltlı ve betatronlu (radyumun beta ışınından gelen) bomba ile deri üstünden ışmlama radyumlu ve iridyum 192′li ağız içi ışınlama tedavisidir.
Kobaltlı ve betatronlu bomba
Kobaltlı bomba etkin ışınlamayı tam olarak yoğunlaştırır. İkincil ışınlanmanın dozu çok azdır; ama çene kemiklerinin ışına bağlı ölümü olasılığı önlenememiştir. Betatron daha da kesindir ve kemiğe zarar vermez; ama pek az yerde uygulanmaktadır.
Ağız içi ışınlama tedavisi
Uru yokedecek ışınlayıcı maddeyi (radyoizotop) urun içine yerleştirmeğe dayanır. Bu madde bilinen bir doz taşıyan ve ur içine sokulmuş delik platin iğneler biçiminde radyum olabilir. Sonuçlar iyidir; ama verici dozu yani her iğnenin saldığı ışını hesaplamak ve yıkımın genişliğini sınırlandırmak güçtür; alt çene kemiğinde kemik yıkımına ve ölü kemik biçiminde yokolmasına yolaçma tehlikesi vardır.
iridyum 192 polietilen bir tüp içinde bozun çevresinden geçen bir iğne içinde taşınır. Dozu kolayca hesaplanır daha az tehlikelidir ve saldığı ışın sınırlanabilir.
Cerrahi yöntemler
Bisturi ile çıkarmayı elektrikle yakmayı (elektrokoagülasyon) ve büyük cerrahiyi kapsar.
Keserek çıkarma
Bisturiyle ya da elektrikli koterle yapılır. Bu yöntem az uygulanır; çünkü urun tam olarak çıkarıldığını kanıtlama olanağı yoktur. Çıplak gözden kaçabilen bir ur odağı kalmış olabilir. Bu yöntem dudaklardaki az ilerleyici bazal hücreli epitel urları için kullanılır. Daha sonra bir onarım ameliyatıyla dudak yeniden oluşturulur.
Elektrikle yakma (elektrokoagülasyon)
Ur üstüne uygulanmış bakır bir top içinden geçen yüksek frekanslı bir akımdan yararlanır. Yakılan ur dokusu sarımsı ve grimsi beyaz rengi ile sağlam dokudan ayrılır: Böylece uru izleme olanağı bulunur- ama tekrarlama olasılığı ortadan kalkmaz. Bu yöntem ışına bağlı kemik ölümüne yolaçmaz; ama arkadaki urlar için yararsızdır; çünkü zor görülebilen bir bozunu körlemesine yakmak olanaksızdır. Öte yandan yakmayı izleyen doku yıkım ürünleri nedeniyle hasta acı çeker. O zaman hastayı rahatlatmak için iltihap giderici ilaçlar kullanılır.
Büyüfe cerrahi
Ağzın bir organının bir bölgesinin ya da çok önemli bir bölümünün çıkarılmasına dayanır. Dilin tamamının ya da bir bölümünün çıkarılması (glos-sektomi) ve ağız tabanının çıkarılması olarak ikiye ayrılır. Bazı Avrupa ülkelerinde yaygın olarak uygulanan bir yöntem urun ve boynun yağ dokusu ve lenf düğümlerinin temizlenmesine dayanır. 2. evrede kalça kemiğinden alman bir yama alt çene kemiğinin eksik bölümüne yerleştirilir. Bu girişime çok benzeyen bir başka yöntemde alt çene kemiği korunur.
Bir alt çene epitel urunu almak için alt çene kemiği kesilip çıkarılır ve bu çıkarımdan sonra alt çenenin yana kaymasını önlemek için madensel bir atel (destek) yerleştirilir.
Ama alt çene kemiğinin çıkarılmasından sonra ışın tedavisi uygulanacaksa kemik ölümlerine yolaçabilecek ikincil bir ışınlanmayı önlemek için atel (destek) yerleştirilmez.
Lenf düğümlerine yayılmaların tedavisi
Ameliyatla ışın tedavisiyle ve ilaç tedavisiyle yapılır. Ameliyat boyun lenf düğümlerinin çıkarılmasıdır boyun lenf düğümlerinin lenf yollarının ve boyun yağ dokusunun çıkarılmasını kapsar. Bu girişim kanser hücrelerinin lenf yollarıyla yayılmasını durdurur ve kuramsal olarak başka organlara yayılmaları önler. Işın tedavisinde tek başına ya da ameliyatla birlikte kobalt tedavisi uygulanır. Lenf düğümü içi ışınlama tedavisi çok az uygulanmaktadır.
İlaç tedavisi kimyasal maddeler uygulanmasıdır. Kanser hücrelerinin üremesini ve sayıca artmasını önleyen hücre bölünmesini önleyici ilaçlar kullanılır. Bu ürünler yüksek dozda kullanıldıklarında kanın akyuvarları için zehirleyicidirler ve sayısını düşürürler. Dozları azaltmak için birden çok kimyasal madde kullanılır; küçük dozlarda birçok ilacın uygulanması bu maddelerin zehirliliklerini azaltır. Tedavi ağız ya da damar içi yoluyla verilen antibiyotikleri ve hücre bölünmesini önleyici ilaçları kapsar. Tedavi boyunca kan sayımını gözlemek gerekir: Kan sayımı çok yükselip bir kan kanserine yolaçabilir. Zehirlenmenin ilk belirtilerinden biri kızartılı ya da doku ölümlü dişeti iltihabıdır. O zaman tedaviyi kesmek gerekir.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (02-05-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ağız Boşluğunun Kötücül Urlarının Tedavisi

Ağız Boşluğunun Kötücül Urlarının Tedavisi konusu, Sağlığımız / Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ağızda ur, çenede ur, ağız içi biyopsisi, agızda ur, ağız içinde ur, cenede ur tedavi, agız ici morlukları ve biyopsi, agiz ici biyopsisi forum, a287305zda ur, ağız içi ur, ağız ur, cenede ur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ağız Frengisi daywest Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 02-05-2010 03:36
Ağız ve Diş Cerrahisi daywest Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 02-05-2010 02:57
Ağız Bakımı ve Ağız Sorunları daywest Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 02-05-2010 02:47
Ağız ve diş bakımı... daywest Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 15-01-2010 01:36
Ağız Diş Sağlığı Bölümü Nedir? - Ağız Diş Sağlığı Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 01:41

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:40 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats