Bakimliyiz.Com

-   Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı (http://www.bakimliyiz.com/agiz-dis-sagligi-ve-dis-bakimi/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Diş Taşları Nasıl Temizlenir? (http://www.bakimliyiz.com/agiz-dis-sagligi-ve-dis-bakimi/92872-dis-taslari-nasil-temizlenir.html)

Я 17-01-2012 04:08

Diş Taşları Nasıl Temizlenir?
 
Diş Taşları Nasıl Temizlenir? - Tartar Nasıl Temizlenir?

Diş taşları kişilerin kendi imkanları dahilinde ortadan kaldırılmamaktadır. Tükürükte bulunan minerallerin ve plakların etkisiyle meydana gelen bu oluşumlar, sert ve kireçli bir yapı kazanırlar. Bu nedenle diş taşlarının yok edilmesinde en etkili yöntem, gratuar ve küret aletleri ile yapılan kazıma uygulamasıdır. Diş taşlarından kurtulmada oldukça etkili olan bu yöntem, kişinin diş etlerinde kanamalar meydana getirse de etkili bir sonuç ortaya çıkarmaktadır.

http://desmond.imageshack.us/Himg195...jpg&res=medium

Diğer yandan diş eti çizgilerinin alt bölgelerinde oluşan diş taşları genelde en sorun yaratıcı diş bölgeleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bölgede ki diş taşlarının temizlenmesi diğer bölgelere göre daha zor bir süreç gerektirmektedir.

Tüm bunların yanında tartar kontrollü diş macunlarının da diş taşlarını önlediği söylenmektedir. Ancak diş macunlarının diş taşları üzerinde ki etkileri oldukça az bir seviyede bulunmaktadır. Bu nedenle diş macunlarının bu konuda kesin sonuçlar ortaya koydukları söylenememektedir.

Я 17-01-2012 04:09

Diştaşı nasıl ortadan kaldırılır?

http://desmond.imageshack.us/Himg444...jpg&res=medium

Diş taşından korunmak dişlerin düzenli olarak fırçalanmasıyla mümkündür. Eğer diştaşı oluştuysa artık fırça taşı çıkarmada yetersiz kalır ve bunlara dişhekiminin müdahale etmesi gerekir. Diş hekimi uygun dental aletler kullanarak diş ve diş kökü yüzeyindeki diştaşlarını uzaklaştırır.

Diş taşının temizlenmesi tehlikeli midir? Kesinlikle tehlikeli değildir. Diş taşları dişlere, dişetine, bütün diş destek dokularına zarar veren yabancı cisimlerdir. Dolayısıyla bu yabancı cismin temizlenerek ortadan kaldırılması oldukça faydalıdır
Diş taşı temizlendikten sonra dişlerde geçici bir süre için neden hassasiyet oluşur? Her diş taşı temizliğinden sonra mutlak hassasiyet görülecek diye bir şart yoktur. Bazı durumlarda karşılaşılan sorundur.Bu durum ortaya çıkarsa üç-dört günde geçer. Dişler birkaç günde eğer düzenli fırçalama yapılırsa kendi temiz ve doğal konumlarını alırlar. Hassasiyetlik tamamen kaybolur. Eğer hassasiyet geçmez ise dişhekiminizin yapacağı basit işlemlerle bu sorun halledilir.

Я 17-01-2012 04:15

Diştaşı Nasıl Temizlenir?

Dişlere yapışan plakların temizlenmemesi ile meydana gelen diş taşları hem estetik olarak kötü bir görüntüye neden olur, hem de dilin sürtünmesinden kaynaklı dil de tahrişlere yol açmaktadır.

http://desmond.imageshack.us/Himg808...jpg&res=medium

Diş taşı neden oluşur ?

Dişte oluşan taşların birikmesi bakterilerin çoğalmasına neden olduğundan diş eti rahatsızlıklarına, diş minelerinde zedelenmelere, diş çürümelerine ve diş eti çekilmelerine neden olmaktadır.

Diş eti rahatsızlıkları ile başa çıkabilmek için diş temizliğine çok önem verilmesi gerektiğini belirten diş hekimleri, ultrasonik cihazlar ile yada diş minesine zarar vermeyecek en uygun aletler yardımı ile diş üzerinde oluşan kalın plak tabakasını ve diş taşlarını temizlerler.

Ağzı bakımınızı düzgün yaptığınız taktirde diş üzerinde oluşan plak tabakası ve diş taşı tabakası oluşumu en düşük seviyeye düşecekdir. Eğer diş taşı ve ğlak oluşumunuz sık ise ağız bakımınıza yeterince özen göstermediğinizin belirtisidir. Bunun için hem ağız bakımınızı düzenli yapmalısınız, hemde diş fırçalama şeklinizin ne kadar doğru olup olmadığını veya doğru fırçalama şeklini hekiminizden öğrenmelisiniz.

Diş etlerinin bakımı asla ihmal edilmemeli ve eğer hekiminiz gerek görüyorsa mutlaka temziliğinin yapılması gerekmektedir.

Diş taşı oluşumunu engelleyen birçok diş macunu olsa da bunlar sadece diş eti üzerinde bulunan diş taşlarının oluşumunu engelleyebilir. Diş macunlarının diş eti seviyesinde oluşan diş taşlarına fazla bir etki etmediği saptanmıştır. Eğer tartar kontrolü yüksek diş macunu kullanırsanız diş taşlarınızı temizletmeye gittiğinizde dişlerinizin daha iyi temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Misafir 04-03-2014 04:01

Dişlerim taşlı nasıl yapcaz

Misafir 05-06-2014 10:56

Bunun için bir uzman bir doktora basvurmaniz gerekecektir eğer agizda diş tasi oluşmuşsa firca yetersiz kalir.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:25 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.