bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > Aile, Evlilik ve Çocuklar

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-03-2008, 12:31   #1 (permalink)
 
Forum Ana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tüple gelen 15 bin bebek

Türkiye'de yaklaşık 15 bin bebeğin hayatı tüp bebek laboratuvarlarında başladı. Peki tüp bebek hangi çiftlere uygulanır? Acıbadem Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Direktörü Doç. Dr. Cem Demirel'in verdiği bilgilerle tüp bebek gerektiren durumlar:
1. Yumurtalık kanalları olarak da bilinen kadın fallop tüplerinin tıkalı hasar görmüş ya da alınmış olması durumunda tüp bebek tedavisi uygulanmalı. Gebeliğin doğal yollarla oluşabilmesi için kadının yumurtalık kanallarının hem açık olması hem de normal fonksiyon görmesi gerekli.
2. Kadın üreme organları çevresinde yumurtalıklarda gelişen yumurtaların fallop tüpleri tarafından yakalanmasını önleyecek yapışıklıkların olması durumunda da tüp bebek tedavisi gerekebilir. Karın içi yapışıklıklar ya bu bölgelerde yapılmış ameliyatlara (yumurtalık kisti ameliyatı miyom çıkarılması dış gebelik ameliyatı gibi...) ya da geçirilmiş olan kadın iç genital sisteminin iltihabi durumlarına bağlı olabilir. Tedavide ilk olarak laparoskopik (kapalı) cerrahiyle bu yapışıklıklar açılır ve normal tüp-yumurtalık ilişkisi sağlanır.
Eğer bu sağlanamazsa veya sağlanmasına rağmen cerrahiden sonra belli bir sürede kendiliğinden gebelik olmazsa tüp bebek uygulanır.
Örnek vaka: 28 yaşında kadın... Dört yıldır evli. Korunmamasına rağmen çocuk sahibi olamadı. Rahim filmi (HSG) incelemesinde tüplerinin açık olduğu saptandı. Fakat doktoru 18 yaşında geçirdiği apandisit ameliyatı nedeniyle tüpleri ve yumurtalıkları çevresinde karın içi yapışıklıklar olabileceğinden şüphelendi. Yapılan laparoskopi incelemesinde tüplerin açık olmasına rağmen bağırsaklara yumurtalıklara ve rahim arka duvarına yapışmış olduğu gözlendi. Tüpler açıktı ama görevini yerine getirmesi mümkün değildi. Doktoru tüp bebek tedavisi için hastayı sevk etti.
3. Yumurtlama problemi olan kadınlarda ilaç tedavisiyle yumurta elde edilmesine rağmen hâlâ gebe kalınamıyorsa tüp bebek tedavisine geçilmeli. Bu grupta polikistik over sendromlu kadınlar çoğunlukta.
4. Kadında endometriozis hastalığı varsa tüp bebek tedavisi gerekebilir. Endometriozis hastalığı normalde rahim içinde bulunması gereken ve her âdet döneminde dışarı atılan endometrium tabakasının rahim dışında tüplerin çevresinde yumurtalıklarda ve bağırsak üzerinde bulunmasıdır. Endometriozis kadının gebe kalmasını engelleyebilir. Cerrahi olarak hastalığın temizlenmesini takiben belli bir sürede gebelik sağlanamamışsa tüp bebek tedavisine geçilir.
5. Erkekteki sperm sayısında sperm hareketinde ve sperm şeklinde (sperm morfolojisi) bozukluk ve yetersizlik varsa tüp bebek tedavisi gerekebilir. Günümüzde tüp bebek/mikroenjeksiyon uygulaması erkek faktörüne bağlı kısırlıkta en yüksek başarıyı sağlayan tedavi yöntemidir.
6. Erkekte sperm tahlilinde hiç sperm hücresi bulunmazsa... Bu durumda sperm hücreleri cerrahi yollarla epididim veya testisten elde edileceği için tek tedavi yöntemi olarak tüp bebek/mikroenjeksiyon gerekir.
Örnek vaka: 32 yaşında erkek. 10 yıldır evli. Sperm sayısı ve hareketinin normal değerlerin altında olduğu tespit edilmiş. Dört kez eşine aşılama (inseminasyon-IUI) tedavisi uygulandı. Doktoru eşinin yaşı daha da ilerlemeden tüp bebek tedavisine geçmenin en uygun yaklaşım olacağını belirtti.
7. İzah edilemeyen kısırlık varlığında tüp bebek tedavisi gerekebilir. Tüp bebek doğal yoldan çocuk sahibi olmak için girişimde bulunmuş ve herhangi bir sorun saptanamamış çiftler için de uygun bir seçenektir. Bu çiftlerin her zaman için kendiliğinden gebe kalma şansları olsa da yıllar geçtikçe ve kadının yaşı ilerledikçe bu şans giderek belirgin bir şekilde azalır.
Örnek vaka: Yapılan tüm tahlil ve incelemeleri normal bulundu. Doktorlar gebe kalınmaması için bir neden olmadığını söyledi. İki yıl daha geçti ve bir sonuç çıkmadı. Doktorlar aylık gebe kalma şanslarını artırmak için yumurtlamayı uyarıcı tedavi (ovülasyon indüksiyonu) ve ek olarak rahim içi aşılama (intrauterin inseminasyon) tedavisine başladı. Dört kez yapılan tedaviden sonuç alınamadı. Çift tüp bebek tedavisine başladı. İlk uygulamada gebelik elde edildi.
8. Bağışıklık sistemi kaynaklı kısırlık varsa tüp bebekle sonuca gidilebilir. Menide veya kadın üreme sisteminde sperm hücrelerine karşı antikorlar gelişiyor ve diğer tedavilerle sonuca ulaşılamıyorsa hastalar tüp bebek tedavisine yönlendirilmeli.
Vakit kaybetmeyin
9. İleri kadın yaşı söz konusuysa tüp bebek tedavisi düşünülmeli. Doğurganlık ilerleyen yaşla birlikte azalır. Bu azalma özellikle 35 yaşından sonra hız kazanır. Bu nedenle özellikle 38 yaş ve üzerindeki bebek arzusu taşıyan kadınlarda vakit kaybetmeden tüp bebek tedavisine başlamak etkin sonuç getiren bir yaklaşım.
10. Preimplantasyon genetik tanı uygulaması gereken durumlarda tüp bebek tedavisi yapılmalı. Preimplantasyon genetik tanı ileri anne yaşı tekrarlayan başarısız tüp bebek uygulamaları ciddi erkek faktörü kısırlığı gibi zor olgularda başarı şansını artırmak için başvurulan bir yöntem.
Tüp bebek isteyen çifti neler bekliyor?
İnternational Hospital Tüp Bebek Bölümü'nden Prof. Dr. Engin Oral tüp bebek aşamalarını anlattı.
1. aşama: Tedavinin ilk basamağını tüp bebek merkezindeki sorumlu doktor ve hemşirenin vereceği danışmanlık hizmeti oluşturur. Bu aşamada çift kısırlığa neden olan problem planlanan tedavi aşamaları kullanacağı ilaçlar hakkında bilgilendirilir.
2. aşama: İlaçlarla yumurtalıkların uyarılması. Tüp bebek programında temel amaç yumurtalıkları kontrollü şekilde uyarararak yeterli sayıda döllenme yeteğine sahip yumurta hücresi elde etmektir. Hedef 19-20 mm. çapında en az iki folikül elde etmektir. Bu tedavi ortalama 10-12 gün sürer. Foliküller yeterli büyüklüğe ulaştığında yumurtaların son gelişim basamağını tamamlamak üzere HCG enjeksiyonu yapılır. Bu enjeksiyondan ortalama 34-36 saat sonra yumurta toplama işlemi yapılır.
3. aşama: Yumurtalar toplanır. Önce vajinal ultrasonografinin kılavuzluğu altında bir iğneyle olgunlaşmış foliküllerin içine girilir. Sonra folikül sıvısının çekilmesiyle işlem gerçekleştirilir. İşlemin süresi ortalama 15-30 dakikadır. Hasta işlemi takiben iki-üç saat dinlenerek hastaneden ayrılır.
4. aşama: Elde edilen yumurta hücresi tüp bebek laboratuvarında özel koşullarda saklanır. Olgun yumurta hücreleri dört-altı saat sonra döllenme için hazır hale gelir. Kadından yumurta hücresi toplandığı esnada erkek de sperm verir. Menide canlı spermin olmadığı durumlarda sperm cerrahi yollarla elde edilir. Yumurta kültürü ve sperm hazırlanması tamamlandıktan sonra döllenme işlemine geçilir. 18-20 saat sonra döllenme olup olmadığı kontrol edilir. Döllenen yumurtalar tekrar kültür ortamına konulur ve bölünmesi takip edilir.
5. aşama: Embriyon transferi yapılır. Özel bir kateter içinde taşınan embriyonlar rahim içine bırakılır. Ülkemizde zorunlu durumlar dışında en fazla üç embriyon transfer ediliyor. İkiden fazla sayıda embriyo verilmesi durumunda çoğul gebelik oranları yükseliyor.
Transfer sonrasında üç-dört saat hasta dinlendikten sonra çift hastaneden taburcu edilir. İşlem sonrası dölyatağını ve gebelik olursa büyüyen embriyonun gelişimini desteklemek için progesteron hormonu içeren ilaçlar başlanır. Bu tedaviye gebelik olursa gebeliğin 10'uncu haftasına kadar devam edilir. Embriyon transferi sonrasında geride iyi kalitede embriyon kalmışsa bu embriyonlar ileride kullanılmak üzere ailenin de onayı alınarak dondurulur.
6. aşama: gebelik testi... gebelik olup olmadığı transferden 12 gün sonra kanda bakılan gebelik hormon düzeyleriyle (B-HCG) anlaşılır. Eğer gebelik varsa üç hafta sonra hasta ilk ultrason için çağrılır.
Kaynak: Radikal 2 Ağustos 2006


Forum Ana isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
bebek, bin, gelen, tuple

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tüple gelen 15 bin bebek

Tüple gelen 15 bin bebek konusu, BAYANLAR ÖZEL / Aile, Evlilik ve Çocuklar forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tek tüple gebelik, tek tüple hamile kalma şansı, tek tüple hamile kalınırmı, tek tüple hamile kalanlar, tek tüple gebe kalınırmı, tek tüple hamile kalmak için ne yapmalıyım, tek tuple hamile kalınırmı, dış gebelik geçirip tek tüple hamile kalanlar, tek tüple hamile kalınır mı, tek tuple hamile kalinirmi, tek tüple hamile kalabilirmiyim, tek tüple tüp bebek şansı, tek tüple hamile kalmanın yolları, tek tuple hamilelik, tek rahimle hamile kalınırmı,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:48 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats