bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > Aile, Evlilik ve Çocuklar

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-03-2008, 12:36   #1 (permalink)
 
Forum Ana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çocuk ve şiddet

Çocuk ve şiddetten bahsedilince genellikle akla ilk olarak çocuğa uygulanan şiddet gelir. Oysa çocuk şiddete tanıklık ettiğinde de kendisine şiddet uygulanmış kadar zarar görür.
Şiddet bir insanın bir başka insana isteği dışında fiziksel sözel ya da cinsel olarak tahrip edici güç uygulamasıdır. Şiddet yetişkinlerin ruh sağlığını ciddi biçimde tahrip ederken çocuğun boyutları açısından bakıldığında baş edilebilmesi çok daha zor bir olaydır. Dünya onlar için yeterince büyük ve zor iken şiddet onların yaşama uyumlarını daha da güçleştirir. Son günlerde basında bebeklere çocuklara uygulanan şiddet olayları ile çok sık yüz yüze geldik hepimizin yüreği burkuldu. Çaresiz küçücük varlıkların maruz kaldıkları vahşet biz yetişkinleri dehşete düşürdü. Onları bu hale getiren yetişkinleri nefret ile kınadık. Bir kez daha anne baba olmanın nasıl bir olgunluk düzeyi gerektirdiği ile yüz yüze geldik. Çocuklara uygulanan şiddetin başında fiziksel şiddet dayak gelmektedir.

Öfke kontrolü

Dayak çoğunlukla yetişkinin öfkesi sonucunda çocuğa uygulanır. Çocuğun yaptığı herhangi bir davranış yetişkini öfkelendirir ve dayak gerçekleşir. Bazı anne babalar dayağın çocuk eğitiminde gerekli olduğunu düşünürler. Çünkü onlar da kendi anne ve babalarından öyle görmüşlerdir. Çocuklarını dövdükleri için hiç rahatsızlık duymazlar. Bazı anne babalar da dövdükten bir süre sonra yaptıklarından pişmanlık duyar çocuğa sarılır öper hatta özür dilerler. Çocuk canı yandığı incitildiği için öfke duyar ama bunu ifade edemez; çünkü bunu ona yapan annesi babası ya da bir biçimde bağımlı olduğu bir başka yetişkindir. Onlara duyduğu sevgi ile onların ruhunda yarattığı hasarı birbiriyle uzlaştıramaz. Bunun sonucunda da öfkeyi kendine yöneltir. Çocuğun kendine duyduğu bu öfke onun tüm yaşam alanlarına yayılır. Hissettiği olumsuz duygular yaşama uyumunu zorlaştırır. Okulda arkadaş ilişkilerinde sorunlar yaşamaya başlar.

Bir eğitim aracı olarak kullanılan dayak kısa bir süre için etkili olabilir. Dayak yediği andan itibaren kısa bir süre içinde çocuk istenmeyen davranışı yapmaz. Ancak bir süre sonra çocuk kendisini o davranışı yapmaya yönelten gereksinmeleri karşılanmadığından yeniden aynı davranışta bulunur. Dayağın uzun vadede çocuğa kazandırdığı hiçbir eğitici yanı yoktur. Hiç mi bir şey kazandırmaz? Kazandırır dayağı bir yöntem olarak o da kendi yaşamına katar. Giderek kardeşlerini arkadaşlarını eşini çocuklarını hatta annesini babasını öfkelendiğinde dövebilir. "İnsan annesini babasını döver mi? " demeyin.

Şiddete tanıklık

Şiddetin en az şiddete maruz kalmak kadar tahrip edici bir diğer çeşidi de şiddete tanıklık etmektir. Babalarının annelerine sürekli fiziksel şiddet uyguladığına tanıklık eden çocukların hem kısa hem de uzun vadede hem ruhsal hem de sosyal sorunları oluşmaktadır. Bu çocuklar kavga etmeye daha eğimli güvensiz ve saldırgan olmaktadırlar. Özellikle erkek çocuklarda kız çocuklara ve kadınlara yönelik olumsuz davranışlar gelişmekte giderek onlar da eşlerini döven birer birey haline gelmektedirler. Çünkü erkek çocuk babayı model alır onun davranışlarını taklit eder. Babaya benzemesi de baba tarafından onaylanır.

Yine fiziksel şiddete tanıklık etmek kadar çocuğu örseleyici bir başka şiddet biçimi de annenin babayı çoğunlukla da babanın anneyi sözel olarak aşağılaması incitici sözlerle taciz etmesidir. Bu duruma tanıklık eden çocuklarda da kaygılar korkular gelişmekte kız çocuk ise ezilen aşağılanan anneyi model almakta erkek çocuk ise o da ezen aşağılayan babayı model almakta giderek o da annesine kız kardeşlerine aynı şekilde davranmaya başlamaktadır.

Anne babanın sürekli çatışmasına tanık olan çocuklar da bir tür şiddete maruz kalmaktadır. Onlar için kocaman dünyada kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacak iki insanın birbirlerini üzmeleri ve mutsuz görünmeleri onların kendilerini güvensiz ve dayanaksız hissetmelerine yol açacaktır. Bu ailelerin çocuklarında ileriki yaşamlarında depresyon görülme olasılığı oldukça yüksektir.

Çocukların uğradıkları bir başka şiddet de aile içi veya aile dışı cinsel şiddettir. Her iki şiddet türü de çocukların ruhsal sosyal ve zihinsel gelişimini çok olumsuz etkiler. Çocuklar hem bu şiddete maruz kaldıkları anda hem de uzun vadede çeşitli sorunlar yaşarlar. Bu sorunlar sosyal ve yakın ilişkilerde güvensizlikler cinsel ve duygusal ilişkilerde güçlükler saldırganlık olabilir. Çocukları cinsel şiddetten korumak için öncelikle anne babaların bu konuda gerekli bilgileri çocuklarına zamanında vermeleri gerekmektedir.

Görüldüğü gibi şiddetin her türü çocukta ciddi tahribatlara yol açmaktadır. Bu tahribat sadece şiddetin yaşandığı dönem ile sınırlı kalmamakta belki de bir ömre damgasını vurmaktadır.


Forum Ana isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
siddet, cocuk

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çocuk ve şiddet

Çocuk ve şiddet konusu, BAYANLAR ÖZEL / Aile, Evlilik ve Çocuklar forumunda tartışılıyor.Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats