bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > Aile, Evlilik ve Çocuklar

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-05-2009, 08:49   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Cahiliyye Döneminde Kadınların Durumu Nasıldı? ...

Arap ailesi; koca eş veya eşler çocuklar ve cariyelerden oluşmaktadır. Elbette bunlar arasında özellikle çocuklardan ya da torunlardan evli olan çiftler de bulunmaktadır. Cahiliyye döneminde ise kadınların durumu..

Bu yönüyle Arap aile yapısı önceki toplumların aile yapısına benzemektedir(1).
Cahiliye evlenmelerinde kadınla erkeği birbirine bağlayan nikah dînî bir mahiyete hâiz olmadığından kadın ancak çocuk doğurduktan sonra aileye dahil edilirdi. Bundan dolayı bir kadın çocuk doğurmadan önce ölürse kocası taziye edilmezdi.
Çocuksuz kadın diyet vermeye mahkum olursa bu diyeti kocası değil kadının mensup olduğu aile topluluğu verirdi. Araplar yalnız bu aile topluluğu akrabalığına önem verdiklerinden evlenme yolu ile ortaya çıkan akrabalığın önemi yoktu. Bu nedenle bir baba ölürse oğulları üvey anneleri ile evlenebilirlerdi(2).

İslam öncesi aile yapısı köklü temellerden yoksun görünmektedir. Sebebi ise o dönemde kadınlara ve kız çocuklarına itibar edilmemesi değer verilmemesidir.(3) Araplarda hakim olan evlenme çeşidi erkeğin kendi kabilesi veya aşiretinden bir kadınla evlenmesidir.
Daha çok amca kızlarıyla evlenmenin revaçta olduğu müşahede edilmektedir(4). Ancak bu kabilesinin dışındaki kızlarla evlenmesine engel değildir. Kendi kabilesinin dışında birisi ile evlendiğinde eşi artık kendi kabilesine katılmış sayılırdı.(5) Bu dönemde erkek kadın üzerinde otoriter ve hakimiyet sahibidir. Yabancı kabileden yapılan evlilikte kadına ailesiyle birlikte belirlenen mehir verilir. Bu normal bir evliliktir. Bunun dışında bir de genelde bir başka kabileyle yaptıkları savaşta elde ettikleri esirlerle evlilik yapılırdı.
Kaynaklar Arapların başka tür evliliklerinin de bulunduğunu bildirmektedir. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz:
1-İslam’ın bazı şartlarla devam ettirdiği evlilik. Buna göre bir erkek veli veya babasından kızı ister muayyen bir mehir karşılığında onunla evlenirdi.
2-Trampa şeklinde evlilik. İki kişi kızlarını veya velisi bulundukları kadınları ve kızları mehirsiz olarak değişirdi. İslam bu tür evliliği yasaklamıştır.
3-Analıkla evlenmek. Ölen kişinin başka kadından olan en büyük oğlu analığını mehirsiz olarak alabilirdi.
4-İki kızkardeş ile birlikte ve sınırsız olarak birden fazla kadınla evlenmek. İslam birincisini men ederken ikincisini de bir takım şartlara bağlamıştır(6).
Burada biz bunlar hakkında tafsilatlı bilgi vermeyeceğiz. Ancak şu kadar var ki bu tür evlilikler oldukça azdır. Toplumsal ilerleme olarak da tabir edebileceğimiz İslam öncesi dönemde hakim olan evlilik erkeğin sınırsız olarak dilediği kadın veya kadınlarla evlenmesi şeklinde idi. Bu durumda boşama erkeğin elindeydi ve istediğinde onu ailesine geri gönderebiliyordu.
Bütün bunlara rağmen kadın bazı medenî kabilelerde saygınlığını elde etmiş ve korumuştur. Genellikle baba bu tür kabilelerde kızıyla evlilik öncesinde istişare eder ve onun fikrini almaya özen gösterirdi. Belirtildiğine göre Hâris b. Avf Evs b. Hârise’den kızına talip olduğunda Evs kızıyla konuyu görüşmüş ve ona göre karar vermiştir(7).
Isfahânî’nin aktardığına göre(8) kadın istediği erkeği seçme ve istediği zaman da boşama hakkına sahipti. Yine Isfahânî’nin belirttiğine göre ilginç bir boşama metodu bulunmaktadır. Buna göre: "Kadınlar sayaçtan bir evde oturuyorlardı. Eğer evin kapısı doğu yönünde ise onu batı yönüne çevirirler eğer Yemen yönündeyse Şam tarafına çevirirlerdi. Bundan erkek artık kendisinin boşandığını anlardı(9). Yukarıda da belirttiğimiz gibi cahiliye döneminde bazı kadınların elde ettikleri bu durum yaygın olmamış aksine konum ve itibar sahibi kabilelerde söz konusu olmuştur.
Cahiliyye döneminde yaygın olan adetlerden biri de kız çocuklarını diri diri toprağa gömme adetidir. Kız çocuklarını diri diri toprağa gömme adetinin kadını küçük görmenin yanında çeşitli nedenleri vardı: Birinci neden ekonomik idi.
Çünkü fakirlikten ötürü aile fertlerinin az olması isteniyordu ve erkek çocuklar büyüdükten sonra aile bütçesine katkıda bulunurlar ümidiyle yetiştiriliyorlardı. Fakat kız çocuklar büyüdükten sonra evlenecekleri için daha küçük yaşta öldürülüyorlardı. İkinci neden ise genel kargaşa ile kabileler arasındaki sürekli savaş idi.
Erkek çocuklara büyüdüklerinde savaş zamanlarında yararlı olmalarından dolayı önem veriliyordu. Oysa kız çocukları savaş zamalarında bir işe yaramadıkları gibi ayrıca korunmaları da gerekiyordu. Üçüncüsü Arap kabileleri birbirlerine hiç bir haber vermeden savaş açarlar ve esir aldıkları kızları ya pazarlarda satarlar ya da kendileri cariye olarak kullanırlardı. İşte bu nedenlerden dolayı kız çocuklarını daha küçükken öldürüyorlardı. İslam cahiliye adeti olan bu adeti yermiş ve kesinlikle yasaklamıştır(10).
Cahiliye döneminde genelde orta ve aşağı tabakalarda kadının hiç bir önemi ve rolü yoktu. Bu durum zaten doğuşta başlıyordu. Bir adamın erkek çocuğu dünyaya gelirse sevinir şenlik yapar; kız çocuğu doğarsa utanır ve bir suç işlemiş konuma düşerdi.
Özellikle aşağı tabakalarda kadının kocası yanındaki değeri onun mülkiyetinde olan malların değerinden fazla değildi. Bu dönemde Arap erkeği adet zamanlarında bir kadınla bir odada oturmazdı. Onlarla birlikte yiyip içmezdi hatta bazen adet gören kadın geçici olarak evden bile çıkarılabilirdi.
Kadınlar herhangi bir sebeple boşandığında onlara eziyet olsun diye onun bir başkasıyla evlenmesine engel olunurdu. Kocanın ölümünden sonra kadınlar tam bir yıl matem tutarlar ve iddet beklerlerdi. İslam bu süreyi üç ay ile sınırladı. Genelde durumları bu olan kadının göçebe hayatında görevleri oldukça fazlaydı. Çadırda çocuklara bakmak develeri veya davarları sağmak hurma lifinden hasır deve tüyünden giyecek ve çadır örmek gibi daha pek çok iş kadınlara aitti. Bunların dışında savaş sırasında savaşçılara su taşımak şiirler söyleyerek onları cesaretlendirmek yaralıları tedavi etmek de kadınların görevleri arasındaydı. Bütün bunlar yine de kadına önemli bir hak kazandırmazdı.(11)
Şehirlerdeki cariyelerin durumları daha kötü idi. Bazı cariyelerin sahipleri onları fuhşa sevk eder kazandıkları paraları ellerinden alırlardı. Kadının namusuna saygı göstermek çöldeki göçebe hayatında şehirlerdeki yerleşik hayattan daha fazla idi(12). İslam cariyelerini fuhşa zorlama uygulamasına ile son verdi(13).
Bütün bunlarla birlikte asil ve zengin kimselerin kızları ve karıları (sosyete) bir şahsiyete sahip olup itibarlı sayılırlardı. Cahiliye döneminde kadınlar miras alma hakkına da sahip değillerdi. Erkekler hiç bir sınır tanımaksızın istedikleri kadar kadınla evlenebiliyorlardı. Bu durum muhakkak ki ailenin erkek evladını çoğaltmak ve düşmanlara karşı kuvvetli olmak arzu ve ihtiyacından doğmaktaydı. İslam bu sınırsız evlenmeyi yasaklayıp dört kadınla sınırlamıştır.
Cahiliye döneminde bir baba kızını onun isteyip istemediğine isteyenin çok yaşlı olup olmadığına bakmadan istediği erkeğe verebilirdi. Aynı zamanda iki kız kardeş ile evlenmek Arapların adeti idi.(14) İslam bunu da kesinlikle yasaklamıştır.(15)
Arapların nikah hususunda yaptıkları en kötü şeylerden biri de üvey anneleriyle evlenmeleri idi. Bir Arap karısını boşar veya ölürse bu adamın büyük oğlu bu kadınla evlenmek istediği zaman elbisesini o kadının üzerine atar ve mehir vermeden o kadınla evlenirdi(16). İslam bunu dayasaklamıştır(17).
İslam geldiğinde cahiliye adetlerinden hoş olmayanları kaldırdı ve yerine akla dayalı çözümler getirdi. Ailenin artık sınırlarını belirledi. Meşrû olmayan evlilik çeşitlerini iptal etti. Cahiliye döneminde bazı haklardan men edilen kadına hukûkî sosyal vs. haklarını iade etti(18). Eş sınırlamasına gitti.(19)
İslam’ın öğretileri fertleri arasında karşılıklı sevgi ve istikrarın sağlanması ve temellerini barışın oluşturduğu bir yuva kurmaya yönelik idi. Bu ayette de açıkça ortaya konulmaktadır: “Sizin için kendinizden sükunet bulacağınız eşler yaratıp sevgi ve merhamet peyda etmesi Allah’ın ayetlerindendir...”(20).


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Cahiliyye Döneminde Kadınların Durumu Nasıldı? ...

Cahiliyye Döneminde Kadınların Durumu Nasıldı? ... konusu, BAYANLAR ÖZEL / Aile, Evlilik ve Çocuklar forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: araplarda evlilik, cahiliye dönemi adetleri, araplarda cahiliye dönemi, cahiliye döneminde kadınların durumu, cahiliye döneminde evlilik, araplarda nikah çeşitleri, cahiliye devrinde evlilik, cahiliye döneminde nikah çeşitleri, cahiliye devri adetleri, cahiliye döneminde evlilik çeşitleri, cahiliye öncesi evlilikler, cahiliye döneminde aile, cahiliye dönemi evlilik, cahiliye dönemi araplar, cahiliye dönemi evlilik çeşitleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hamilelik döneminde şıklık nimlahza Moda Hakkında Herşey 0 01-05-2009 03:49
Peygamber efendimizin Anne Babasının iman durumu elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 04:02
Cennette Kadinlarin Durumu elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 02:01

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:11 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats