bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > Aile, Evlilik ve Çocuklar

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-03-2008, 08:09   #1 (permalink)
 
Bakimliyiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çocuğun Çalışma Temposu

Düzgün bir çalışma temposuna kendini alıştırmak çocuğun okul hayatında olduğu kadar ilerideki iş ve meslek hayatında da başarılı olması bakımından önemli bir rol oynar. Birçok çocukların okulda başarılı olamamaları veya sınavlarda düşük not almalarının nedeni yavaş hareket etmeleridir.

Her çocuğun yaradılışına bağlı olarak kendine göre bir canlılık hareketlilik derecesi vardır. Buna göre her çocuğun çalışma temposu da değişir. Bir çocuk herhangi bir matematik problemini beş dakikada çözdüğü halde başka bir çocuk bunu ancak 15 dakikada başarabilir.ÇALIŞMA TEMPOSUNU YÜKSELTMEK MÜMKÜNDÜR

Ancak her insanın çalışma temposunu yükseltebilmesi mümkündür. Ağırlık veya çabuklukta aile içindeki günlük temponun önemli bir rolü bulunduğunu unutmamak gerekir.

Her şeyin sıkıntılar isteksizlikler içinde ağır ağır yapıldığı bir evde çocuğun kendini bu tempoya alıştırması çok normaldir. Bu bakımdan özellikle annelerin çocukları yanında işlerini isteksiz sallana sallana yapması ve işini yaparken ağır bir yük kaldırıyormuş gibi durmadan yakınması çok yanlış bir davranıştır.

Yaradılış ve tabiat bakımından durgun ağır çocukları daha hareketli olmaya daha hızlı çalışmaya yöneltmekteonu gayrete getiricidüşünme gücünü geliştirici oyunların büyük faydası vardır. Yaşına uygun spor faaliyetlerinin de hareket gücünü geliştirici bir etkisi olduğu düşünülmelidir.Anne ve babanınhele kendileri tez canlı iseler çocuklarının yavaşlığına sinirlenip onun hareket ve çalışma temposunu kısa zamanda artırmaya çalışması bunun için çocuğu zorlaması tehdit etmesi cezalandırması çok yanlış bir tutumdur. Hele yavaş çalışan bir çocuğu daha çabuk iş yapmaya alıştırmak veya zorlamak için onu çok hızlı çalışmaya alışmış bir çocukla beraber çalışma masasına oturtmak büsbütün yanlış olur.Bu çocukta bir aşağılık duygusu ve moral çöküntüsü yaratmaktan başka bir işe yaramaz.

Bir eğitici şöyle bir örnek veriyor:

Okuldaki not ortalaması 63 olan bir çocukannesi tarafından daha hızlı çalışmaya daha kısa zamanda daha çok şey öğrenmeye zorlanır.Bu baskının sonucunda çocuğun not ortalaması altı ay içinde 4'e düşer.

Unutmayın çocuğunuzdaki kusurları düzeltmek için baskı ve zorlama yoluna baş vurmak beklediğinizin çoğu zaman tam tersine sonuç verir.ÖĞRENMEK İÇİN EN UYGUN SAATLER

Bazı saatler vardır kibu saatlerde çocuklar diğerlerine oranla daha rahat ve daha çok kendilerini vererek çalışırlar. Bir de çocukların ders çalışmaya başlamadan önce yapmamaları gereken bazı şeyler vardır.

Aslında çocukların fazla çalışmaları gerekli değildir. Bazı çocuklarda bunu icap ettiren şey onların çalışma şekillerinin yanlış olmasıdır. Ne yazık ki birçok çocuk yanlış zamanlarda ve yanlış şekillerde çalıştıklarından öğrenebilme yeteneklerinin enerjileri ve kendilerini verebilme kapasiteleri ile bir orantıda olmamasına sebebiyet verirler. Aslında bir günü meydana getiren 24 saatin bazıları öğrenmek için uygun olup bazıları ise değildir. Çocuğunuzu fark edeceksiniz. Onun dikkatinin bazı saatlerde daha çok toplandığınıbazı saatlerde ise dağıldığını açık bir şekilde göreceksiniz. Bazı istisnalar hariç olmak üzere çocukların ise dağıldığını açık bir şekilde göreceksiniz. Bazı istisnalar hariç olmak üzere çocukların çizdiği bu çalışma eğrisi genellikle hepsinde aynıdır. Öğleden evvel 08.30-12.00 saatleri arası ve öğleden sonra 15.30-18.00 saatleri arası çocukların en rahat ve dikkatli çalışabildikleri saatlerdir öğle zamanı saat 13.00-14.00 arası çocuğun öğrenebilme yeteneğinde bir azalma görülür. Saat 14.00 ise çocuğun en az randıman verebildiği zamandır.

Çocuk psikolojisi üzerine ihtisas yapmış bir profesör 15 yıl süren inceleme ve testlerden sonra yukarda-ki grafiği meydana getirmiş ve çocukların en iyi öğrenebilecek zaman aralıklarını tespit etmiştir öğretmenlerin ve anne - babaların çocukları bu saatlerde çalıştırmaları onlar için hem kolay hem de faydalı olacaktır. Bu saatlerde çocuk rahatlıkla ve zorlanmadan çalışabileceği için ders çalışmak onun gözünü korkutacak bir hüviyete bürünmez ve çocuk derslerinden soğumaz.


Bakimliyiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
temposu, calisma, cocugun

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çocuğun Çalışma Temposu

Çocuğun Çalışma Temposu konusu, BAYANLAR ÖZEL / Aile, Evlilik ve Çocuklar forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çocuklarda yavaş hareket etme, çocuğum çok yavaş, çocuğum çok yavaş hareket ediyor, çocuğum yavaş hareket ediyor, çocuğun yavaş hareket etmesi, ağır hareket etmek, yavaş hareket etmenin nedenleri, çocuklarda yavaş hareket, bebeklerde hareket yavaşlığı, çocuklarda yavaş hareket etme sebebleri, yavaş hareket etmenin sebepleri, çocuklarda hareket yavaşlığı, çocuklarda ağır hareket, cocugum cook yavas, çocuğu ders çalışmaya alıştırmak,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats