bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > Aile, Evlilik ve Çocuklar

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-03-2008, 12:50   #1 (permalink)
 
Forum Ana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İkinci Adres Büyükanneler

Eve yeni gelen bebek hele bu bebek bir ilkse özellikle annenin tüm zamanını alır. Annenin kendine hiç zaman ayıramadığı durumlarda büyükanneler imdada yetişir ve bebeğin bakımında anneye yardımcı olur. Bütün büyükanneler bundan büyük mutluluk duyar ve torunlarını anne babadan çok benimseyebilirler. Ancak bebeğin eğitiminde ve bakımında insiyatifi ele aldıklarında sorunlar da başlayıverir. Ebeveynler bu aşırı ilginin çocuğu olumsuz etkileyeceğini düşünürler.

Bir torun sahibi olmak herhalde bir büyükanne için en büyük ödül. Torunlarıyla beraber olan bu sevimli yaşlılar bir anlamda hayata da daha sıkı bir şekilde bağlanıyor. Ancak değişen çocuk yetiştirme anlayışları anne babayla büyükanneler arasında problem yaratabiliyor. Ne var ki büyükanneleri bu konuda uyarmak hiç de kolay olmuyor. Çok kolay gücenip kırılabiliyorlar. Herşeye rağmen anne çalışmak durumundaysa ve çocuk büyükanneye emanet ediliyorsa bu güven duygusunun ona gösterilmesi gerekiyor. Çocuğun davranış bozukluklarını büyükanneye yüklemek anne babanın yapacağı en hatalı davranış. Olaylara sağduyuyla yaklaşmak gerekiyor. Uzmanlara göre çocuğun önünde büyükanneyi eleştirmek yanlış bir tutum. Böyle durumlarda çocuk olumsuz etkileniyor. Çocuğa büyükannenin yaptığı şeyleri sizden beklememesi gerektiği anne baba tarafından öğretilmelidir.

Büyükannelerin çocuğu şımartmak gibi bir amaç güttükleri düşüncesi tamamen yanlıştır. Onların tek amacı torunlarına olan sevgilerini açıkça göstermektir. Uzmanlara göre büyükannelerin işlere karışmasına aşırı tepki gösteren aileler önce kendilerini sorgulamalı. Tarafların birbirlerini anlamaya çalışmalarının çocuk için en iyi anlaşma olacağını kabullenmeleri gerekiyor. Birçok uzmanın ortak görüşü ise büyükanne ve büyükbabaların çocuklarla olan ilişkilerinin desteklenmesi gerektiği yönünde. Küçük çocuğun farklı yaş gruplarından kişilerle birlikte olması ve bu kişilerin yaşamlarını gözlemlemesi son derece yararlı olabiliyor. Örneğin çocuk büyükannesini gözlemleyerek yaşlanma süreci hakkında fikir sahibi oluyor. Uzmanlar bu görüş ayrılıkları için bazı önerilerde bulunuyor;

Bazı ailelerde büyükanneler uzakta yaşayabilir. Böyle durumlarda onlara esneklik tanınmalı. Bebeğinizi yılda birkaç defa tatillerde gören büyükler onları şımartamaz ama bunu yapmaları için de onlara fırsat verilmemeli. Onların sizi ziyareti sırasında ya da sizin onları ziyaretinizde çocuğunuzun şekeri biraz fazla kaçırması uyku saatini geçirmesi anne babaları endişelendirmemeli. Bu aksamalardan herkes zevk almalı nasılsa daha sonra çocuk her zamanki rutin yaşamına dönecektir.

Aynı yerde hatta aynı evi paylaşan büyüklerin bebeği şımartması hayatı hem bebek hem de anne babası için çekilmez hale getirebilir. Tutarsız davranışlar çocuğun aklının karışmasına ve mutsuz olmasına neden olabilir. Her ağladığında bebeği kucağına alan bir büyükanneye karşılık bunu yapmayan anne karışıklık yaratabilir. Bu durumda iki tarafta birbirini kırmadan orta yolu bulmalı.

Anne babanın koyduğu kurallar çiğnenmemelidir. Çocuk 24 saatini anne babayla geçiriyorsa önemli konularda kuralları ebeveynler koymalıdır. Uzakta ya da yakında olsunlar büyükler bu kurallara uymalıdır. Yatış saati televizyon izleme bu kuralların konusu olabilir. Her konuda katı bir tutum izleyen anne babalar büyüklerin arada bir bazı esneklikleri talep etmelerini hoş karşılamalı.

Büyüklere ait bazı hakların dokunulmaz olduğu bilinmelidir. Anne babanın pahalı ya da zevklerine uymadığı için satın almadıkları bir oyuncağı çocuğa hediye etmeleri anne babanın vereceğinden fazlasını vererek kendilerini torunlarına teslim etmeleri sözkonusudur. Ancak bunu anne babanın koyduğu kuralları ihlal etmeden yapmaları gerekiyor.

Büyükannelerle oluşan sorunların kaynağı kendilerini daha ‘deneyimli’ görmeleri olarak ortaya çıkar. Ancak sınır aşıldığında onlarla açıkça konuşmak gerekiyor. Konuşma sevecen ve sakin bir tavırla yapılmalı sorunun ciddiyeti vurgulanmalı. Anne baba çocuğu için bazı kurallar koyduğunu ve bunların bozulmasını istemediğini belirtmeli. Ve anne babalar gelecekte kendilerinin de büyükanne ve büyükbaba olacaklarını unutmamalıdır.
Forum Ana isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
buyukanneler, adres, ikinci

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İkinci Adres Büyükanneler

İkinci Adres Büyükanneler konusu, BAYANLAR ÖZEL / Aile, Evlilik ve Çocuklar forumunda tartışılıyor.Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:03 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.