bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > Aile, Evlilik ve Çocuklar

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08-06-2010, 09:18   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Anne Ve Kiz iliskisi Nasil Olmali?

Uzmanlara göre anne ile kızı arkadaş olmamalı arada mutlaka bir sınır bulunmalı. Neden mi?

Anne Ve Kiz iliskisi Nasil Olmali?

ntvmsnbc
06 Mayıs. 2010 Perşembe

İSTANBUL - Ergenlik çağında kızı olan annelerden ‘Ben çocuğumla arkadaş gibiyim’ cümlesini sıkça duyuyoruz. Oysa uzmanlara göre bu tutum yanlış. Anne ile kızı arasında mutlaka bir sınır olması gerektiğini belirten uzmanlara göre bu durumda genç kız 'her şeyi yapabilirim’ şeklinde yanlış bir düşünceye kapılarak telafisi zor olan hatalı davranışlar sergileyebiliyor.

Uzmanların önerisi şu: Kızınızla ‘arkadaş olmayın’ sadece iyi iletişimi olan anne-kız olmaya çalışın. Ergenlik dönemindeki bir genç kız annesini sıkıntılarını ve mutluluklarını paylaşacak kadar yakınlık hissedebilir. Fakat burada sınır ihlali yapmamasını ve sizin bazı durumlarda izin veren merci olduğunuzu mutlaka hatırlatmanızda yarar var. Çünkü arkadaş aynı haklara sahip akran anlamına da geliyor. Ancak bu durum ilişkide çeşitli riskleri de barındırıyor.

Annelerin bu riskleri göz önüne alarak kızıyla olan ilişkilerini yeniden düzenlemeleri gerektiğini belirten Acıbadem Maslak Hastanesi’nden Çocuk ve Genç Psikiyatristi Dr. Arzu Önal anne-kız arkadaşlığının ne tip sorunlara yol açabileceği konusunda şunları söylüyor:

SINIR TANIMAZ İSTEDİĞİ HER ŞEYİ YAŞAR!

Arkadaşlık ilişkisi kurmak ergenlik çağındaki genç kızda “Eğer annemle arkadaşsak ben de istediğim saatte eve gelebilirim istediğim saatte yatabilirim. Ders çalışıp çalışmamaya ben karar verebilirim” gibi ucu açık durumlara neden olabiliyor. Ayrıca sevgilisi kıyafeti ya da gitmek istediği yerler konusunda sizi babasına karşı kullanabiliyor. Siz de ilişkinizin bozulmaması için kızınızın suç ortağı noktasına gelebiliyorsunuz.

OTORİTE KURMAYA KALKARSANIZ SİZİ CEZALANDIRIR
Arkadaş ‘her davranışı kabul eden’ anlamına geliyor. Bu nedenle arkadaşça yaklaştığınız için yaşadığınız bu sorunlardan sonra otorite kurmaya başladığınızda ise ‘Eskisi gibi davranmazsan ben de seni böyle cezalandırırım’ düşüncesiyle sert tepkiler verebiliyor; bağırabiliyor kapıları çarpabiliyor eve daha geç saatlerde gelebiliyor bilgisayarda sabaha kadar oturabiliyor eşyaları fırlatabiliyor ender rastlansa da kendi bedenine zarar verebiliyor hatta intihar girişimlerine bile başvurabiliyor. Bu tür davranışlarla yine eskisi gibi her istediğini veya yaptığını anlayışla karşılayan ‘arkadaş’ gibi davranmanız için sınırlarınızı zorlamaya başlıyor. İsyankar davranışları ciddi problemleri getirebileceği için bu tür sorun karşısında mutlaka bir uzman yardımı almanız gerekiyor. Peki ama sağlıklı bir anne ilişkisi nasıl olmalı?

DİNLEYİN VE ONU ANLADIĞINIZI İFADE EDİN!
Kızınız size bir şeyler anlattığında onu eleştirmeden dinlemeye özen gösterin. Sözünü bitirmesini bekleyin. Her cümlesine yorum yapmak zorunda hissetmeyin. Bazen sizden cevap beklemeden sadece anlatmak isteyebilir. Onu dinleyerek saygı duyduğunuzu konuşma sırasındaki beden dilinizle ifade edin. “Hı-hı” “Evet” kelimeleriyle ve kafa sallama gibi beden hareketleriyle onu dinlediğinizi gösteren mimiklerde bulunun.

Yanlış olduğunu düşündüğünüz şeyler varsa yasaklamak ya da ceza vermek yerine neden yanlış olduğunu anlatın. Unutmayın ki o artık küçük bir çocuk değil. Usulünce söylendiğinde söylediklerinizi anlayabilir.

YUMUŞAK GEÇİŞLER YAPIN
Ergenlik kişiliğini bulma sürecidir. Genç kızınız birçok şeyi denemek ister. Bunlardan bir kısmı da vücuduyla ilgili şeylerdir. Rimel sürmesini istemiyorsanız “ Bir daha sürdüğünü görmeyeceğim!” yerine “Özel günlerde ve hafta sonu bir gün sürersen daha uygun olur istersen gidip birlikte sana rimel seçebiliriz?” gibi yumuşak geçişler yapın. Ona “Geç kalmayacaksın!” yerine “Geç kalınca endişeleniyorum” gibi cümleler kurun. İyi bir iletişim kurmayı başarmışsanız sizi dinleyecektir.

Eğer yine sizi dinlemiyorsa bu kez ‘Peki o zaman rimel sürmeye devam et. Galiba sözümü dinlemediğin sürece harçlığından kesinti yapabilirim’ şeklinde cezalar vermeniz gerekebilir. Bu durumda bir doktordan yardım alınması yanlış bir şeyler yapmanızı engelleyebilir.

HANGİ SORUNA NASIL YAKLAŞMALIYIZ?
DERSLERİNDE SORUN VARSA

Çalışmasına rağmen başarılı olamıyor ve bundan mutsuzluk duyuyorsa ona yardım edebileceğinizi ama sorunun nerede olduğunu anlamak için çalışma stilini anlatmasını isteyebilirsiniz. Özel öğretmen tutulabileceğini dershaneye gönderebileceğinizi ona yardım edebilecek bir abla ya da abiden yardım alabileceğinizi söyleyerek çaresiz olmadığını onu anlayabileceğinizi ve yardım edebileceğinizi hissettirebilirsiniz. Ancak ders çalışmıyor ve okulla ilgili sorumluluklarını yerine getirmiyorsa uygun bir dille yerine getirmesi gereken yükümlülüklerini hatırlatmayı da ihmal etmeyin. Sizin de yükümlülüklerinizin olduğunu ve bunun büyümenin bir göstergesi olduğunun altını da çizin.

SOSYAL HAYATINDA SORUN VARSA
Yaşadığı sıkıntılarda kızınızın yanında olun. Arkadaş ilişkilerindeki uyumsuzluklarda kendi ergenlik deneyimlerinizi de katarak nasıl aşabileceğiyle ilgili ona yardımcı olun. Örneğin arkadaşının ondan uzaklaştığından yakınıyorsa; ‘benim de bir arkadaşım vardı üçüncü kişi araya girince benden uzaklaştığını sanmış ve üzülmüştüm. Ama yıllar sonra konuştuğumda aslında böyle bir şey olmadığını öğrendim belki sen de arkadaşının davranışını benim gibi yanlış anlamış olabilirsin’ diyebilirsiniz. Veya ‘Belki de senin bir hareketinden rahatsız olmuştur. Sen anlat bu konuda fikir yürütebilirim ne dersin?’ diyerek bu tür sorunları sadece kendisinin yaşamadığını anlatabilir ve çözüm yolu sunabilirsiniz.

SEVGİLİSİ OLDUĞUNDA...
Sevgilisi olduğunu söylediğinde ona kızmayın yargılayan cümleler sarf etmeyin ve ilişkiyi yasaklamayın. Eğer bu davranışlarda bulunursanız güvenini sarsarsınız. Bunun yerine ‘Tabii ki hoşlandığın özel biri olacaktır. Bizim bilgimiz dahilinde onunla birlikte gezebilirsin’ diyerek ilişkisini yaşamasına imkan tanıyın. Erken yaşta cinsel ilişkiye girmemesi için ruhsal ve fiziksel gelişiminin devam ettiğini belirtin. Hem bedensel hem de ruhsal olarak henüz hazır olmadığı için bu yaşlarda edineceği cinsel deneyimin ona mutluluk yerine hüsran veya sağlık sorunları getirebileceğini de mutlaka anlatın.

HATALI ARKADAŞ SEÇMİŞSE...
Mümkün olduğunca arkadaş seçimine karışmayın çok yanlış olduğunu düşündüğünüz arkadaşlıklarında fikrinizi yaptırım uygulamadan belirtin. Eğer ‘Bu arkadaşınla görüşmeni istemiyorum’ şeklinde yasaklama getirirseniz kızınız tam aksine bir tavır sergileyebilir. Bunun yerine ‘galiba arkadaşın ve ailesinin yaşam tarzı bizden farklı sen ne dersin?’ ‘Sanki derslerine pek zaman ayırmıyor sen de öyle düşünmüyor musun? Ya da ‘Aşırı makyaj yapıyor çevreden kötü bakışlar olabilir bu ona zarar verebilir. Senin de fikrini alabilir miyim?' şeklinde sorularla onun da bazı şeylerin farkında olmasını sağlayın."Dr. Arzu Önal
Anne Ve Kiz iliskisi Nasil Olmali?


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 3 üye, mormavi adlı üyemize teşekkür etti.
Caramiom (17-07-2010), crazygirl42 (15-07-2010), nimlahza (09-06-2010)

Alt 15-07-2010, 05:00   #2 (permalink)
 
crazygirl42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

aslında biçoğu doğru annem yapıyor hepsini ama şu sevgili konusu puff


crazygirl42 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
mormavi (15-07-2010)

Alt 16-07-2010, 02:00   #3 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart

annem benim en yakın arkadaşım gibi bu yüzden çok şanslıyım .


hicoibo isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 03-07-2012, 12:13   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face8 misafir

Annem de bu anlatılanların hiç biri yok ! hep kalbimi kırıyo ona hiç bişey söleyemiyorum en küçük şeyde hiç bişe bilmiosun kes sesini diyo ve kalbim açıkçası çok kırılıyoo bende arkadaş olamıyorum onunla ergenlik dönemindeyim ama çok stres yaşıyorum her gün ağlıyorum buu benim çok zoruma gdiyor


 
Alt 13-09-2013, 04:49   #5 (permalink)
Misafir123456
Avatar Yok
 
Standart Yeter bıktım

annemle hiç bi zaman arkadaş gibi olamadık öyle laları hep çok kıskandım ama annem beni hiç anlmadı anlmaıyor. babam ve annem bir olup üstüme geliyolar bişey olduğunda ben artık dayanamıyorum bu duruma her gün gizli gizli ağlıyorum intihar etmeye çalışıyorum hatta bi keresinde çok ilaç içtiğim için bayıldım ama bayıldığımı bile söylemedim düştüm dedim. keşke beni biraz anlasa hak verse. mesela az önce havuza gidicektim rimel sürmüştüm rimel sürmüşüm diye demediğini bırakmadı havuzda ne haltlar yapıyosun rimeli sürüp kime beğendiricekisn kendini falan birsürü şey dedi ama benim kendimi beğendirmek gibi ib amacım yoktu ki sadece makyaj yapmayı seviyorum. sizce ne yapmalıyım onunla hiçbişey konuşamıyorum ölmek istiyorum çok sıkıldım bunladım. evde aileme veda mektubu bile yazdım aklıma koydum çünkü intihar etmeyi eğer böyle giderse yakında öldürücem kendimi ban yardımcı olun lütfen!!!! ayrıca ailemden gizlediğim bi sevgilim de var 15 yaşındayım ama ailem bu konulara kesinlikle çok uzak eğer öğrenirlerse bana hayatı zindan ederler biliyorum o yüzden söyleyemiyorum onlar için de ayrılamam çünkü sadece onunla mutlu oluyorum ailemle mutlu olamıyorum beni mutlu eden tek kişi o. onu bırkam. bi psikoloğa gitmeköistiyorum ama bunu da açıkayamıyorum ki hiçbişey hiçbişey konuşamıyorum bırakın sevgilimi normal arkadaşlarımı bile istemiyolar erkeklerle kızlar yakın arkadaş olamazmış. ama yeter artık ya bıktım ben yeter. beni öldürmek üzereler haberleri yok yardım edinn !!!


 
Alt 23-01-2014, 12:10   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

misafir123456 bunu sana yazıyorum.Bazen ailelerimiz bizlere kızabilir ama ben senin durumuna çok üzüldüm bunu ailene oku tamam mı?
Biliyorsunuz her ailenin çocuğu yok ama sizin çocuğunuz var ve siz ona böyle davranıyorsunuz aslında bu durumda kızınızı haklı buluyorum ölmek istiyorum demiş ya sizin hiç mi utanma arlanmanız yok he hiç mi? Ya kız artık internet sitelerine başvurmuş sizde hiç utanma arlanma bile yoksa kızınıza sahıp çıkın yarın bir gün bir şey olacak kızınızın arkasından ağlayacaksınız keşke ben kızıma iyi davransaydım diye he hadi onuda geçtim sen ölünce cehenlem azabı çekmeyecekmisin o kıza iyi bak iyi bir aile olun 1 tek sen bakacaksın bütün aile mutlu olacak ne güzel şey hadi artık kızını öp sarıl ama üzme sevgiler


Eylül yazgı coşkun


 
Alt 25-01-2014, 11:26   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face26 Anne kız ilişkisi

Bazı şeyleri annem de yapıyor.


 
Alt 12-04-2014, 10:48   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Benin annemin benle asla konuşmaz tek ders çalış der annemle hiçbir diyaloğum olmadı bu güne kadarrr


 
Alt 16-04-2014, 11:27   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

kızıma nasıl davranayım


 
Alt 14-06-2014, 02:05   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face47 yardım ediiin :(

ben ablayım ve 21 yasındayım kardeşim henüz ergenliğe yeni giriyor 13 yaşında bi genç kız ablalık daha zor ben erken olgunlaştım ailenin en büyük çocuğu olarak birazda mecburdum ... neyse konumuza donelım kız kardesımle annemin arasında kalmak ölüüm benle kardeşimin arasında az yaş var onu anlıyorum ama annemide anlamaya çalışınca işin içinden çıkamıyorum ne yapmam lazım 2 sinin arasını bulabilmem için ???


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Anne Ve Kiz iliskisi Nasil Olmali?

Anne Ve Kiz iliskisi Nasil Olmali? konusu, BAYANLAR ÖZEL / Aile, Evlilik ve Çocuklar forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ergenliğe giren kızıma nasıl davranmalıyım, anne kız resimleri, ergen kıza nasıl davranmalı, ergen kızıma nasıl davranmalıyım, bir anne kızına nasıl davranmalı, 10 yaşındaki kızıma nasıl davranmalıyım, 11 yaşındaki kızıma nasıl davranmalıyım, 9 yaşındaki kızıma nasıl davranmalıyım, 12 yaşındaki kızıma nasıl davranmalıyım, anne kızına nasıl davranmalı, 16 yaşındaki kızıma nasıl davranmalıyım, ergenliğe giren kıza nasıl davranmalı, 13 yaşındaki kızıma nasıl davranmalıyım, 10 yaşında kızıma nasıl davranmalıyım, 12 yaş çocuğa nasıl davranmalı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
2010 kaşlar nasil olmali mormavi Göz Makyajı 2 04-08-2010 04:27
Bu Sudyenler Cildirmis Olmali.. mormavi Komik Resimler 4 22-04-2010 05:16
Kavga Etmeninde Bir Ayari Olmali... mormavi Aile, Evlilik ve Çocuklar 1 17-04-2010 08:29
Felsefe iliskisi...idea mormavi Felsefe Bilimi 0 27-02-2010 11:48
Zor Insanlara Yaklaşim Nasil Olmali? Forum Ana Psikoloji 0 05-03-2008 03:41

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats