bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > Aile, Evlilik ve Çocuklar

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-04-2011, 05:52   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Kotu Bir Evlilik

Ebeveynler boşanma sürecinde nasıl hareket etmeli? Uzman önerileri… İyi bir boşanma kötü bir evlilikten iyidir… Nedir bir insanı nikah defterine attığı imzayı boşanma dilekçesine atmaya götüren neden? Tek bir bakış tek bir söz tek bir hareket?.. “Genelde tek bir sebebi olmaz” diyor psikiyatri uzmanı Dr. Hülya Bingöl “Evlilik ilişkisi yavaş yavaş bozulur kalitesini kaybeder. Küçük aslında önemsiz davranışlar çok önemli hale gelir. Sevgi yakınlık güven ve saygı gibi olumlu duygular etkinliğini kaybeder. Evlilik ilişkisinde daha önce yer alan memnuniyet ortadan kalkar. Artık eşler evliliklerini kötü bir bakış açısından görürler.”

Uygun zaman
Boşanmanın doğru bir tercih olup olmadığı konusunda eşlerden birinin ya da her ikisinin de tereddüt yaşadıklarına sıkça şahit olmuşsunuzdur. Hele bir de ortada kalan bir çocuk varsa… İlişkide her şey kötü gitse de çocuk için sıklıkla evlilikler sürdürülür. “Ancak unutmamak gerekir ki aile içinde yaşananlar çocuğa örnek oluşturur. Onun gelişimi için iyi bir boşanmanın kötü bir evlilikten daha uygun olacağına karar verdiğinizde bu tercihi yapmalısınız” diyor Pedagog Güzide Soyak. O kararı vermek ve boşanmak için en uygun zaman sorusu çok haklı bir soru. Ama yanıt soru kadar net değil ne yazık ki. “Boşanma sürecinde uygun zaman seçmek adına herkese uygun bir reçele yoktur” diyen Hülya Bingöl “Bu durum kişilerin sosyal yapılarına mesleklerine kişilik yapılarına aile yapılarına yetiştirilme tarzlarına göre değişir. Bazen karar verme süreci çok uzun zaman alabilir. Ama genelde bu düşünceler her iki bireyde aynı zamanda başlar ve bu durumun sinyalleri farklı davranışlarla verilmiş olur.”

Boşanmayı anlatma dili
“Boşanma sadece çocuk için değil ebeveynler için de ciddi stres yaratır. Aile olmanın parçası olan evin bundan böyle ayrılacağı kararını çocuğa açıklamadan evi ayırma yoluna gidilmemeli. Ayrı yaşamayı deneyecek bile olsalar çiftler mutlaka bunun bilgisini çocuğa vermeliler” diyor Dr. Soyak. Boşanma sürecinde çocuklara en fazla zarar veren ve yaralayan durumun çocuklara olayların anlatılmaması olduğunu vurguluyor Dr. Bingöl. Boşanma veya ayrılık kararı çocuğa açıkça söylenmez ve bir anda anne veya baba evi terk ederee çocukların boşanma olayından en fazla kendilerini sorumlu tuttuklarına “Ben yaramazlık yaptığım için annem/ babam gitti” şeklinde serzenişlerde bulunduklarına dikkat çekiyor.
Uzmanlar doğru olanın boşanma karan verildikten sonra anne ve babanın birlikle bu karan çocuklarına aktarmaları; sakin ve kontrollü bir şekilde ortak bir dil kullanarak anlatmaları; başaramadıkları takdirde ise bir uzmandan yardım almaları konusunda hemfikir.

Dr. Soyak “Anne ve babanın ortak dil ve tutum içerisinde olması çocuğun onlara duyduğu güvenin devamına yardımcı olacaktır. Boşanma ile birlikle anne ve baba olma görevlerinin değişmediği bu kararın verilmesinin onlarla ilgisi olmadığını açıklamalıdırlar” diyor.
Çocuğa boşanma karanın açıklarken boşanma sürecinin her ayrıntısıyla anlatılması mı yoksa bir kısmının söylenmesi mi daha doğru olur? Bu soruya Dr Soyakın önerileriyle yanıt arayabiliriz: “Ayrılık kararını çocuğun yaş durumuna en uygun cümlelerle açıklamak anne ve baba olarak sorumluluklarınızın değişmediğini her zaman onu seveceğinizi hissettirmek görüşme düzeninizin nasıl olacağına hep birlikte karar vermek çocukların bu süreçteki taleplerini hassas karşılamak gerekir. Çocuklar bazen evden aynlan ebeveyn için kaygı duyarlar. Nerede yaşadığı ne hissettiği ile ilgili soruları dikkatle dinleyip tatmin edici cevaplar vermeye çalışmak gerekir. Ayrıca anne ve babalar kendi aralanndaki sorunları çocuklarının önünde konuşmamaya özen göstemıelidirler.” Bu bilgilerden yola çıkarsak çocuğa karşı kullanılabilecek en doğru cümlelerin “Biz boşanıyoruz ve evlerimizi ayınyonız ama senin annen ve baban olmaya seni sevmeye devam edeceğiz” benzeri olması gerektiğini söyleyebiliriz. Ve gerçekten de boşanmadan sonra annenin anneliğe babanın da babalığa devam etmesi birinin evi terk etmesinden dolayı çocuk tararından özlenilen kişi olmaması önemli. Zira Dr. Soyak “Çocuklar boşanma sırasında terk eden ya da kendisini ihmal eden ebeveyni yüzünden mutsuz içe kapanık ve reddetme duygusuyla yaşayabiliyorlar. Çocukların ebeveynleriyle ilişkilerini kesmeleri önerilmez. Anne ve babalar birbirinin yerini tutamaz. Babası tarafından terk edilen bir erkek çocuk kendisini şekillendirmeye yardımcı olacak modelini de kaybediyor. Bir erkek veya gelecekte baba olmakla ilgili bilgileri yeterince edinemiyor. Sonucunda da davranışlarını kontrol etmek sorumluluklarını yerine getirmek konusunda isteksiz davranabiliyor. Karşı cinsle ilişki kurmak sürdürmek ve sorunları çözmekte zorlanabiliyor. Zorlandığı durumlarda mücadele etmekten kaçınabiliyor. Kız çocuklarının ise diğer cinsle ilişki kurmakta zorluk yaşadıkları gözlemleniyor” diyor.
Verilen söz tutulmalı
Boşanma sürerinde çocukların ebeveynler arasında aracı olarak kullanılmaması önemli. Çocuklara verilen sözlerin tutulması da… “Eğer baba çocuğuna cumartesi 12.00 için görüşme sözü verdiyse çocuk o saatte babasını görmelidir” diyen Dr. Bingölden son ve çok önemi! bir not “Anne ve babalar ayrılsalar da anne baba kalacaklardır. Bu nedenle birbirleriyle düzgün ilişki içinde olmaları konuşmaları çok önemlidir.”


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kotu Bir Evlilik

Kotu Bir Evlilik konusu, BAYANLAR ÖZEL / Aile, Evlilik ve Çocuklar forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Evlilik Hukuku Nedir? - Evlilik Hukuku Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 12-03-2011 02:03
Kötü muamele Jülyet Kadın ve Hukuk 0 20-04-2010 03:49
Kotu Bebekler... mormavi Komik Resimler 0 13-04-2010 06:24
Evlilik Terapisi Ve Evlilik Eğitimi... daywest Aile, Evlilik ve Çocuklar 1 17-05-2009 01:51
En kötü oyuncular Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 05-08-2008 11:04

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats