bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > Aile, Evlilik ve Çocuklar

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-04-2011, 06:52   #1 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Akraba evlilikleri

AKRABA EVLİLİKLERİ


HEM SAĞLIMIZ HEM DE CEBİMİZDEKİ BÜYÜK DELİK


Akraba evliliği ne demektir?

Evlenen eşler (karı-koca) arasında kan bağı bulunmasına yani aynı yakın atadan gelmelerine akraba evliliği denir. Bebeklerin tüm özellikleri hem annesinden hem de babasından gelen ve adına gen denilen kalıtım taşıyıcısı ile geçerler. Çocuklara genlerle kalıtsal (ırsi) özelliklerin geçişleri ya BASKIN (Dominant) olabilirler örneğin siyah saç rengi sarı saça göre baskındır. Yada ÇEKiNiK (Resesiv) olabilirler örneğin hem annesinde hem de babasında çekinik kalmış sarı saç rengi geni çocukta ortaya çıkabilir.


El kızından gelinim olsun

Sağlıklı bebeklerim doğsun...

Akraba evlilikleri


...akraba evliliklerinden
doğan 100 bebekten 9'u özürlü veya hastalıklıdır.....


Akraba evlilikleri

Akraba evliliğinin risklerini biliyor musunuz?

Son yıllarda yapılmaya başlanan calışmalar ülkemizdeki kan yakını evlilik oranını %21-40 arasında belirlemiştir.
Almanya'da ise bu oran sadece %01- 03 arasındadır.

Her insanda 23 çift kromozom vardır. Her bir çift kromozomun bir tanesi anneden diğeri babadan gelmektedir. Kromozomlar kalıtımımızla ilgili olan DNA'yı içerir. DNA'nın fonksiyonel ürün kodlayan bölümler ise Gen denir.

Herbir kromozomda binlerce gen vardır. Her gen kromozom üzerinde özel bir yere sahiptir. Genler bir kuşaktan diğerine aktarılan kalıtsal birimlerdir.

Bazı hastalıkların ortaya çıkmasında sadece anneden veya babadan bozuk gen aktarılması yeterliyken bazı hastalıklarda hem anneden hem de babadan bozuk olan genin alınması sonucu hastalık ortaya çıkar. Böyle bir durumda anne ve baba sağlıklı olabilirler ancak bozuk gen taşımaktadırlar; yani tıp dilinde Heterozigot olarak adlandırdığımız durum söz konusudur. Hastalığın ortaya çıktığı çocuk ise Homozigot'tur yani her iki bozuk genide aldığı için hasta olmuştur. İşte bu kalıtıma Otozomal Resesif Kalıtım denmektedir. Otozomal resesif kalıtımda aynı bozuk geni taşıyan anne ve babanın hasta çocuk sahibi olma ihtimali %25'tir.

Akraba evliliklerinde hem annenin hem babanın aynı bozuk geni taşıma ihtimali akraba evliliği yapmayan diğer kişilere oranla daha yüksek olduğu için çocuğun da hasta doğma ihtimali normal populasyona göre artmıştır. Bununla beraber düşük ve ölü doğum ihtimali de artmıştır.

Son yıllarda yapılmaya başlanan calışmalar ülkemizdeki kan yakını evlilik oranını %21-40 arasında belirlemiştir.

Almanya'da ise bu oran sadece %01- 03 arasındadır.
nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
incitanesi (08-04-2011)

Alt 08-04-2011, 06:55   #2 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Akraba Evliliklerinin Sonuçlarını Biliyormusunuz ?

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı ve Pediatrik Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akif Yeşilipek yaptığı açıklamada Türkiye’de akraba evliliği oranı fazla olduğu için çocuklarda bir çok kalıtsal hastalıkların görülme oranının da yüksek olduğunu bildirdi.
Prof. Dr. Yeşilipek “Türkiye’de bir çalışma yapsanız yapılan evliliklerin yüzde 30-35’inin akraba evliliği olduğunu bulursunuz. Bu evlilikler kalıtsal hastalıkları beraberinde getiriyor” dedi.
Kemik iliği nakli deyince sadece kanser hastalarının akla geldiğini belirten Yeşilipek kanser dışında bir çok kalıtsal hastalığı bulunan hastanın da kemik iliği beklediğini söyledi. Kalıtsal hastalıkların bir kısmının sadece kemik iliği ile tedavi edilebildiğini kaydeden Prof. Dr. Yeşilipek Akdeniz bölgesinde en çok görülen kalıtsal hastalığın halk arasında Akdeniz anemisi olarak bilinen talasemi olduğunu vurguladı.
Akdeniz Üniversitesi olarak yaklaşık 400 hastaya kemik iliği nakli yaptıklarını bunun 150’sinin talasemili hastalar olduğunu ifade eden Yeşilipek 100 civarında talasemili hastanın da kemik iliği nakli beklediğini bildirdi.
Çok sayıda çocuğun akraba evliliğinden kaynaklı bağışıklık yetmezliği sorunu bulunduğunu dikkati çeken Yeşilipek “Akraba evliliklerinde bu hastalıkların görülme ihtimali toplumun diğer bireylerine oranla daha fazla” diye konuştu.


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
incitanesi (08-04-2011)

Alt 08-04-2011, 06:58   #3 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Akraba evliliklerinde en çok görülen hastalıklar

Günümüzde akraba evliliklerinde en çok görülen hastalıklar; zekâ geriliği (fenilketonüri) Akdeniz Anemisi Alzeimer Parkinson Huntington hastalığı ve nöron ölümüdür özürlü ve ölü doğumlar da bu örnekler arasında sayılmaktadır.

Çocuk Doğmadan Önce Kalıtsal Bir Hastalığın Tanısı Konulabilir mi?

Gen analizi de denilen DNA analizi yöntemleriyle artık hamileliğin ilk üç ayında birçok hastalığın tanısı konulabilmektedir. Genetik bilimin gelişmesi ile bazı hastalıklarda daha anne karnında müdahale çalışmaları hız kazanmıştır. Bebeğin anne karnında içinde yüzdüğü sıvıdan ya da beslenmesini saglayan kordondan alınan sıvıların incelenmesiyle bir anormallik olup olmadığı % 93 oranında kesinleştirilebiliyor. Yapılan testlerde anne karnındaki bebeğin ense kalınlığı ölçülüyor. Bebeğin ensesinde fazla sıvı birikmesi doğuştan zekâ geriliği anlamına gelen Down sendromunun habercisi olabiliyor. Ayrıca bazı kromozom bozukluklarında ve doğumsal kalp hastalıklarında da bebeklerin ense kalınlığı artıyor. Bu çalışmalar ilerisi için umut veren gelişmelerle devam etmektedir.

Hiçbir anne ve baba dünyaya getirdiği çocuğunun ömür boyu taşıyacağı bir engelle birlikte yaşamasını arzu etmez. Muhakkak ki hiçbir engel isteyerek
kasıtlı olarak ortaya çıkmaz. Fakat bir takım ihmaller tecrübesizlikler bilgi eksikliği ve elde olmayan nedenler bu durumu ortaya çıkartıyor. Ve önlenmesi gereken sorunlarla ilgilenilmiyor.

Bunların yanında hastalıklı çocukların topluma ve ailesine getirdiği yük ve sorunlar da çok önemlidir. Hasta çocuğun yaşam kalitesi çok düşük olacak ilaçlara ve çevresine bağımlı olarak yaşayacak belki de toplumdan itilecektir. Hasta çocuğa sahip olan anne baba hem maddi hem manevi yük altında kalarak yıpranacaklardır. Mümkün olduğunca akraba evliliğinden kaçınarak çocuğumuzun sağlığıyla kumar oynamayalım.

Akraba evliliği yapan çiftlerin bebekleri doğumda sağlıklı görünse de bu çiftlerin aile içindeki muhtemel bir genetik hastalığın yokluğundan emin olmaları için bebekleri 3-4 yaşına gelene kadar beklemeleri önemlidir. Zira bazı genetik hastalıklar çocuk bu yaşlara gelene kadar kendini belli etmeyebilir.

Bu hastalıkların görülmesindeki en önemli etkenlerden biri akraba evliliğidir. Diğer nedenlerde şunlardır:

1- Kalıtsal Hastalıklar: Anne ya da babanın genetik yapısında baskın olan veya Baskın olmayan bozukluklar sonucu görülür.
2- Kan uyuşmazlığı: Annenin Rh(-) babanın Rh(+) olması durumunda olur.
3- Riskli gebelikler: Anne yaşının 17’den küçük 35’tenbüyük olması
4-Çok doğum (beşten fazla) yapmış olmak
5- Annede sistematik hastalık (kalp böbrek hast. V.s.) bulunması
6- Daha önce düşük doğum yapmış olmak
Annenin hamileliği döneminde karşılaştığı sorunlar:
7- Annenin kötü ve yetersiz beslenmesi
8- Annenin sinirsel sıkıntılara maruz kalması
9- Hamilelikte ateşli iltihabi veya döküntülü hastalık geçirmesi
10- Hamilelik süresince kanamalar geçirmesi
11- Annenin doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanması
12- Annenin kazalara travmalara maruz kalması
13- Annenin röntgen ışınına maruz kalması (Röntgen filmi çektirmesi)
14- Bebeğin anne karnında yeterince beslenememesi
15- Hamilelik döneminde annenin zehirlenmesi
16- Doğum esnasında karşılaşılan sorunlar

Genel olarak söylemek gerekirse akraba evliliği mutlaka "sakat bebek" doğacak anlamına gelmez. Akraba evliliği genel populasyonda varolan %2-3'lük anomalili bebek doğurma riskini yaklaşık olarak iki kat artırır oluşan hastalıklar genellikle
metabolizma hastalıkları şeklinde olan ve prenatal (doğum öncesi) tanıları oldukça güç olan hastalıklardır.

Bunların yanında hastalıklı çocukların topluma ve ailesine getirdiği yük ve sorunlar da çok önemlidir. Hasta çocuğun yaşam kalitesi çok düşük olacak ilaçlara ve çevresine bağımlı olarak yaşayacak belki de toplumdan itilecektir. Hasta çocuğa sahip olan anne baba hem maddi hem manevi yük altında kalarak yıpranacaklardır. Mümkün olduğunca akraba evliliğinden kaçınarak çocuğumuzun sağlığıyla kumar oynamayalım.


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
incitanesi (08-04-2011)
Alt 08-04-2011, 09:09   #4 (permalink)
 
incitanesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Çok şükür çocuklarımda hiç bir sorun yok


incitanesi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 28-09-2011, 08:43   #5 (permalink)
 
zeyneqpp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

ya o çocukların suçu ne ya adı üstünde eş olmaz bu akrabadır


zeyneqpp isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 18-01-2012, 04:54   #6 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart

bizim ailede de var cok bilmiyorum iyi mi degilmi ? bence cok yakin akrabali amcamin oglu gibi sakincali bir durum!


Tülin2012 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Akraba evlilikleri

Akraba evlilikleri konusu, BAYANLAR ÖZEL / Aile, Evlilik ve Çocuklar forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: akraba evliliğinin sakıncaları, akraba evliliği ile ilgili sloganlar, akraba evliliğinin sakıncaları ile ilgili poster, aile içi kalıtsal hastalıklar, akraba evliliğinin sakıncaları ile ilgili sloganlar, akraba evliliği ile ilgili afişler, kalıtsal hastalıklar ile ilgili posterler, akraba evliliği ile ilgili slogan, kalıtsal hastalıklar ile ilgili poster, akraba evlilikleri, akraba evliliği ile ilgili sözler, akraba evliliği afişleri, akraba evliliğinin sakıncaları ile ilgili resimler, akraba evliliğinin sakıncaları poster, akraba evliliği slogan,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Akraba Evliliği Neden Sakıncalıdır? - Akraba Evliliğinin Sakıncaları Nelerdir? elif Sağlığımız 2 10-03-2014 01:56
Doğuştan anormallikler ve yakın akraba evlilikleri: daywest Gebelik 0 30-05-2010 05:19
Çatlayan evlilikleri onaran cümleler nurküllü Aile, Evlilik ve Çocuklar 3 24-07-2009 01:36
Akraba Evliliği... daywest Aile, Evlilik ve Çocuklar 0 17-05-2009 02:24
Evlilikleri Kurtaran Cümleler CooLKadin Aile, Evlilik ve Çocuklar 0 04-06-2008 01:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats