bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > Aile, Evlilik ve Çocuklar

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-06-2011, 09:36   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kadın/Erkek Eşitliği Kimin Yararına?

Kadının fıtri ve geleneksel rolünün dışına çıkarılıp yeni bir role soyunmasının ve bunun kadın için varoluşsal olarak başarılması gereken bir çaba olarak sunulmasının gerisinde yatan irade kime aittir?
Ne olduğunu bilemediğimiz muhayyel bir zamanın ruhumu bu değişimi zorunlu kılıyor yoksa binlerce yıllık erkek-kadın ilişkisinin ortaya çıkardığı tarihsel ve toplumsal tecrübeden tam da bu zaman diliminde bıktığını beşeriyetin tarihi akışının hep aleyhinde işlediğini bir tür aydınlanma ile fark eden ve artık bunun değişmesi gerekir diyen kadın mı?
Bir gazete köşesinde bu sorulara cevap vermek güç. Kestirmeden şunu söyleyebiliriz: Küresel düzeyde kadınları eşitlik fikrine iten birinci faktör geride bıraktığımız iki yüzyıllık sanayi devriminin özgül şartları emek sömürüsüne dayanan kapitalizmin kadını erkeğe göre biraz daha sömürmesi ve bunun iki cins arasındaki doğal dengeyi altüst etmesidir. Batı‘da kadınlar insani refleksleriyle hak arayışına çıktılar. Teknolojinin domine ettiği sosyo-kültürel hayat ulus devlet ve bunu geriden besleyen Batı’nın tarihsel kolektif hafızası (Kilise ve mutlakiyetçi idareler) kadını ‘eril’ olana ‘dişil’ kimliğiyle varolmaya adeta mecbur etti.
Kadın/Erkek Eşitliği Kimin Yararına?
Kapitalizm Kadın-Erkek Eşitliğini
Kadının da Erkek Kadar Sömürülmesi İçin İster.
Ancak bugün erkek-kadın sorununun temeli bu değil. Sorun ataerkil kültürün baskısını veya geleneksel hiyerarşiyi çoktan aşmış bulunuyor. Sorun küresel kapitalizmin ‘Batı’da yaşanan trajik tarihsel tecrübenin hasılası olan erkek-kadın ilişkisini Batı-dışı dünyaya taşıma azminde olması ve özellikle İslam dünyası üzerinde emredici ve taşıyıcı araçlarıyla külli bir projenin uygulama alanına konmuş olmasıdır.
Bu ilk görünürde “kadına özgürleştirici” geldiği kadar “erkeğe de özgürleştirici” gelmektedir. “Kadın-erkek eşitliği” tabii ki kadını erkeğin itaati dışına çıkarır ama unutmayalım ki erkeği de “kadına bağımlı” olmaktan kurtarır. Çünkü iki cinsin eşit olduğu bir dünyada bu sayede erkek “sorumlu-gözetleyici” olmaktan kurtulmuş oluyor. ‘Nikahsız beraberlikler ev arkadaşlığı bedenin laikleşmesi cinsel özgürlük zinanın suç olmaktan çıkarılması vb. modern teamüller erkeğin kadına kolay maliyetsiz yani sorumluluk yüklenmeden külfet üstlenmeden erişebilirliliğini sağlıyor. Hakikatte evinden dışarı çıkarılan kendi geçimini kendisi üstlenmek zorunda bırakılan ve genç yaşında aranıp da yaşlandığında -kuzey ülkelerinde 35 yaşından sonra kadınlık cazibesini kaybetti diye- bir kenara itilen bu suretle asıl mağdur olan kadın oluyor. Bu toplumda cinsiyet ayrımı erkek-kadın eşitliği fikrini erkeklerin niçin sahiplendikleri konusunda bize bir fikir verir. Artık erkekler kadınlardan elde etmek istedikleri azami faydayı elde edebiliyorlar ama onlara karşı kalıcı bir sorumluluk üstlenmiyorlar. Bir ailenin helal yoldan geçimi güvenlik sağlık ve sosyal sorumluluğu dünyanın en ağır işlerinden biridir.
Düşünce referanslarına göre erkekler kadın-erkek eşitliğini farklı argümanlarla savunuyorlar. Gözlenen şu ki erkekler artık küresel düzeyde kadınların sorumluluğunu üstlenmek istemiyorlar. ‘İslami‘ kimliğini önemseyen erkekler arasında da bu görüşte olanlar eşitliği Kur’an’ın kendilerine yüklediği ‘kavvam‘ vasfından ve bu vasfın yüklediği sorumluluktan kaçmanın bir yolu ‘meşrulaştırıcı aracı’ olarak kullanıyorlar. Kısaca kadın-erkek eşitliğini ve genel olarak feminist ideolojiyi artık hararetle erkeklerin savunuyor olması onların kadının tarih boyunca ve bugün ezilmişliği karşısında isyan edip hakkaniyeti ve adaleti tesis etme istemelerinin sonucu değil kadına karşı sorumluluktan kaçma çabalarının sonucudur. Kadın hakları eşitlik ve feminist ideoloji erkeği kadına karşı özgürleştirmekte en azından geleneksel ve tarihsel formlarında müşahede ettiğimiz konumuna ve rolüne kıyasla özerkleştirmektedir. Bu erkek için külfetsiz nimettir.
Feminizm cinslerin eşitliği ve pozitif ayrımcılık -iddia edildiğinin ve beklendiğinin aksine- kadınların aleyhine işlemektedir. Kadınlar sanayi devrimi ve Aydınlanma’dan sonra bu sefer küresel düzeyde ikinci dalga sömürüye maruz kalmaktadırlar.


Alıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kadın/Erkek Eşitliği Kimin Yararına?

Kadın/Erkek Eşitliği Kimin Yararına? konusu, BAYANLAR ÖZEL / Aile, Evlilik ve Çocuklar forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kadın erkek eşitliği, eşitlik, eşitlikle ilgili karikatürler, kadın erkek eşitliği ile ilgili karikatürler, eşitlik görselleri, kadın erkek eşitsizliği, eşitlik hakkında karikatürler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
ülkemizde adım adım kadın erkek eşitliği Jülyet Kadın ve Hukuk 2 04-12-2009 08:37
Mükemmel kadın ve erkek nimlahza Komik Yazılar 1 20-10-2009 09:56
Erkek ve kadın nimlahza Fıkralar 0 26-09-2008 01:54
Bir kadın ve iki erkek Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 30-05-2008 11:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats