bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Adım adım Türkiye > Akdeniz Bölgesi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-02-2012, 12:20   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Akdeniz Bölgesinin Hayvan Türleri Nelerdir?

Akdeniz Bölgesinin Hayvan Türleri Nelerdir? - Akdeniz Bölgesinin Geçim Kaynakları - Akdeniz Bölgesinde Hayvancılık


Akdeniz Bölgesi'nde 700 - 800 m'ye kadar maki bitki örtüsü hakimdir. Maki zeytin mersin defne sakız ağacı zakkum keçiboynuzu vb. kuraklığa dayanıklı bodur bitkilerden oluşur. Bölgedeki ormanlar makiden sonra başlar 2400 m'ye kadar devam eder. Daha sonra dağ çayırları yer alır. Orman alanları üzerindeki dağ çayırları yazın kuraklığın etkisi ile kururlar. Akdeniz Bölgesi'nin iç kesimlerine doğru gidildikçe iklim karasallaşır. Özellikle Göller Yöresi'nde yıllık yağış miktarı ve kış sıcaklık değerleri düşmüştür. Ülke genelinde Akdeniz Bölgesi tür çeşitliliği bakımından diğer coğrafik bölgelerden daha zengindir. Bölgeyi baştan başa kaplayan Toros Dağları bölgenin topoğrafik ve jeolojik yapısı ile iklimsel özellikleri bu tür çeşitliğinin artmasında önemli bir rol oynamaktadır. Akdeniz Bitki Toplulukları Akdeniz bitki toplulukları Akdeniz coğrafi bölge sınırlarını aşarak Ege Marmara Orta Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu'nun batı kesimlerine dek yayılmıştır. Akdeniz bitki topluluğunun en önemli bitki topluluğu sayılan maki botanik açıdan "bodur orman"olarak da tanımlanmakladır. Fizyolojik yapısıyla (kalın ve meşin gibi) yaprakları yaz dönemi kuraklığına dayanacak bir su ekonomisine sahip olan maki bitki toplulukları deniz seviyesinden başlayıp 300 - 400 metre yüksekliğe hatta uygun koşullarda dahayüksek alanlara doğru uzanmaktadır. Maki birliğini oluşturan ağaççık ve çalıların kendine özgü güzel ve kuvvetli kokuları vardır.

Akdeniz bölgesinde doğal bitki örtüsü beş gruba ayrılır. Kıyıda 500-600 m yüksekliğe kadar olan yerlerde şiddetli yaz kuraklığına uyan kışın da yeşil kalan makilerdir. Boyları 3-5 m’yi geçmeyen bu bitkiler delice kocayemiş sandal ve zakkum en yaygın olanlarıdır. Bu bitkiler terra rossa denen killi demirli ve az kireçli topraklarda yetişir. Kireçli topraklarda yetişen daha seyrek bitki tiplerine garig adı verilir.
600-1200m arasında kızıl çam ve meşelerin egemen olduğu karışık ormanlar yada yamaç ormanları ortaya çıkar. Kızıl çamların aralarında yer yer meşelikler daha yükseklere doğru ise halep çamı ile kara çamlar görülür. Bu kesimde kahverengi orman toprakları yaygındır. Yüksek kesimlerde yağış etkisiyle toprakta yıkanma (podzolleşme) görülür.
1200-2100m arasında ise yüksek ormanlar diye adlandırılan ve seydir köknar ile kayınlardan oluşan orman kuşağı yer alır. Özellikle batı ve orta toroslarda saf sedir ormanları vardır. Bu katın tipik tanıtıcı ağaçları toros köknarı lübnan sediri sarı çam ve çeşitli ardıç türleridir. Amanos dağında ise Karadeniz böl’ndeki bitki örtüsüne ve özellikle doğu kıyınına rastlanır. Bu katta podzolik karakterli topraklar yaygındır.
2000m’nin üstünde iğne yapraklı ağaçlar seyrekleşir ve bodurlaşır. Bu alan 2100-2300m sonra erer ve Alp çayırları denen renkli çiçeklerle bezenmiş yazları da kurumayan yüksek otluklara geçilir. Bu katta kestane renkli çayır toprakları yaygındır.
Göller yöresi ve Tekke yarımadasındaki yüksek ovalarda step bitkileri yetiştirilir. Buradaki stepler gerçekte ot stepleri değil meşe ormanının tahribi sonucu oluşmuş ağaç stepleridir. Ova kenarlarında tahripten kurtulmuş ardıç ve kara çam topluluklarına da rastlanır. Steplerde daha çok kireçli kahverengi ve kestane renkli topraklar yaygındır.
Bölgede tipik Akdeniz bitkisi olmadıkları halde yerel koşullara uyum sağlamış Avustralya okaliptüsleri ile kurakçıl Amerika bitkilerinden kaktüsler ve agavlar da oldukça geniş alanları kaplar.
Kıyı kesiminin başlıca ürünleri pamuk susam yer fıstığı turunçgiller muz zeytin incir üzümdür Bu kesimde yapılan bitkisel üretimi farklılaşmış dalı da özellikle Antalya ve Mersin dolaylarında yoğunlaşmıştır.

Akdeniz balık bakımından diğer denizlerimize göre daha fakirdir ancak kılıç karagöz çupra kırlangıç barbunya mercan mezgit tekir kalyos gibi balıklar Akdeniz'de yaşamaktadır. Göller bölgesinde ise çok sayıda kuş türü yaşamaktadır. Akdeniz bölgesi'nin yüksek kesimlerinde ise domuzların çok sayıda olduğu söylenebilir.

Uluslararası Doğayı Koruma Birliğinden (IUCN) yapılan açıklamada Akdeniz bölgesindeki memelilerin geleceğinin ''kaygı verici'' olduğu belirtilerek bölgede özellikle bazı etoburlar ile tavşan geyikgiller gibi otobur türlerinin tehlike altında olduğu vurgulandı. Aralarında ''İran alageyiği''nin de bulunduğu 8 türün neslinin ise tükendiği bildirildi. Birçok memelinin neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. 320 Memeli türünden yüzde 3'nün durumu kritik yüzde 5'i ise tehlike altında.
Bölge ülkelerinden 250'yi aşkın uzmanın katıldığı araştırma sonucunda sivrisıçan kirpi köstebek türlerinin "hayatta kalmakta zorlandığı" açıklanırken nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan türlerin yoğun olarak Türkiye'de Akdeniz'in doğusundaki bölgede ve Kuzeybatı Afrika'da bulunduğuna dikkat çekildi.
Araştırılan 320 memeli türünün yüzde 3'ünün neslinin ''kritik olarak tehlikede'' yüzde 5'inin ''tehlike altında'' ve yüzde 8'inin ''tükenebilir'' olduğu belirlenirken Akdeniz'deki memeli hayvanlar topluluğunun dörtte birinin azaldığı vurgulandı.


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 18-11-2013, 09:31   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ya biz ne diyoruz siz ne anlıyosunuz anlamadım doğrusu hani hayvanlar hangileri ?


 

Alt 28-12-2014, 03:30   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Ne kadar uzun yazmışsınız


 
Alt 26-02-2017, 11:24   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Çok haklısın vallahi sana %100 katılıyorum


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Akdeniz Bölgesinin Hayvan Türleri Nelerdir?

Akdeniz Bölgesinin Hayvan Türleri Nelerdir? konusu, Adım adım Türkiye / Akdeniz Bölgesi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: akdeniz bölgesindeki hayvanlar nelerdir, akdeniz bölgesinin hayvanları, akdeniz bölgesinin hayvan türleri, akdeniz bölgesinin meşhur hayvanları, akdeniz bölgesindeki hayvanlar, akdeniz bölgesinde yetişen hayvan türleri, akdeniz bölgesinin hayvanları nelerdir, akdeniz bölgesinde yetiştirilen hayvanlar, akdeniz bölgesinde yetişen hayvanlar, güneydoğu bölgesindeki hayvancılık türleri nelerdir, akdeniz bölgesinde hayvancılık, akdeniz bölgesinde yetişen hayvanların adları, akdeniz bolgesindeki hayvanlar, akdeniz bölgesinde yetiştirilen hayvanlar nelerdir, akdeniz bölgesinde yapilan hayvancilik,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Akdeniz Bölgesinin Vadileri Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 3 22-12-2013 03:56
Akdeniz Bölgesinin Örf ve Adetleri Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 09-02-2012 01:02
Akdeniz Bölgesinin Dağları Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 08-02-2012 07:32
Akdeniz Bölgesinin Yaylaları Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 08-02-2012 06:04
Ege Bölgesinin Hayvan Türleri Hakkında Bilgi elif İlköğretim 0 10-06-2011 03:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats