bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Adım adım Türkiye > Akdeniz Bölgesi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-02-2012, 04:32   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Akdeniz Bölgesinde Portakal Üretimi

Akdeniz Bölgesinde Portakal Üretimi - Akdeniz Bölgesinde Portakal Üretimi Hakkında - Akdeniz Bölgesinde Portakal Üretimi Nasıldır?

PORTAKAL
Dünya portakal tüketimi 1986-88den 1996-98e kadar olan sürede % 35 artarak yaklaşık 58 milyon tona ulaşmıştır. Taze portakal tüketimi yıllık bazda % 29 büyürken işlenmiş portakal tüketimindeki büyüme % 42 olmuştur. Avrupa işlenmiş portakal tüketimindeki artış dünya tüketimindeki artışın başlıca nedenlerinden biridir. Avrupadaki taze portakal tüketiminin kişi başı 13 kg dan 97 kg a düşmesine karşın işlenmiş portakal tüketimi yaklaşık olarak (30 kg taze meyveye eşit) iki misli artmıştır. Kanada ve ABDde kişi başı işlenmiş portakal tüketimi artmış ve taze portakal tüketimindeki azalışla dengelenmiştir.

Dünya işlenmiş portakal tüketiminin % 88i hala Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinde yoğunlaşmaktadır. Taze portakal tüketimi gelişmiş ülkelerin çoğunda düşerken özellikle Meksika Hindistan Arjantin ve Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelerde artmıştır. Aynı şekilde Çinde de tüketimde önemli artışlar gözlenmiştir. Gelişmekte olan ülkelerde taze portakal tüketiminin azalmasının iki nedeni vardır. Birincisi; taze portakal yerine portakal suyu tercih edilmektedir. İkincisi nakliye ve depolamadaki gelişmelerle taze narenciye muz üzüm ve çilek gibi diğer meyvelerle daha çok rekabetle karşı karşıya gelmektedir.2010 yılı için portakal üretim ve tüketim beklentileri üzerine iki varsayım yapılmaktadır. Birincisi; dünya portakal üretiminin hızlı büyümesi yavaşlayacaktır. Nedeni; Brezilya halihazırda iki önemli hastalık Citrus Canker ve Citrus Variegated Chlorosis problemi ile karşı karşıyadır. Aynı şekilde Florida da tristeza virüsü ve citrus canker hastalıkları ile karşı karşıya kalmaktadır. Bunun yanı sıra bu ülkelerde üreticilere verilen düşük fiyatlar yeni dikimlerin yapılmasına engel olmaktadır. İkincisi; gelişmiş ülkelerdeki taze portakal tüketimi kişi başı baz alındığında düşmeye devam edecektir. Ana pazarı hala Kuzey Amerika ve Avrupa olmasına rağmen işlenmiş portakal tüketimi Latin Amerika Asya ve Doğu Avrupa da artmaya devam edecektir.

2010 yılında tahmini dünya portakal üretimi 64 milyon metrik ton olacaktır.Bu miktarın 35.7 milyon metrik tonunun taze 283 milyon metrik tonunun işlenmiş olarak değerlendirilmesi beklenmektedir. İşlenmesi için üretilecek portakal miktarının azalacağı düşünülmektedir.

Gelişmiş ülkelerde portakal üretiminin yılda % 06 büyüyeceği tahmin edilmektedir. Bu artışın büyük bir kısmı ABDde gerçekleşecektir. Avrupadaki portakal üretiminde önemli değişiklikler beklenmemektedir. Şöyle ki; İspanyadaki bir miktar artış İtalya ve Yunanistandaki azalışla dengelenecektir. Güney Afrikadaki üretimin Kuzey Yarımküreye sezon-dışı ürün arzı avantajını kullanarak büyümeye devam edeceği tahmin edilmektedir. İsraildeki üretim ise nüfus artışı kentleşme ve su kıtlığından etkilenmeye devam edecektir. İthalatlar serbestleşince Japonya portakal sanayiinin uzun süredir devam eden düşüşünün sürmesi beklenmektedir.

Gelişmekte olan ülkelerde portakal üretiminin yıllık büyümesinin % 08 olacağı tahmin edilmektedir. 2010 yılına kadar Brezilya sanayisi kendini geliştirecek ve dünya işlenmiş portakal pazarında üstünlüğü elde edebilecektir. Daha büyük portakal üretici bölgelerinde ise düzenlemeler yapılacağından Arjantin Küba Belize ve Costa Rica gibi diğer portakal ihracatçı ülkeleri pazar imkanları bulabileceklerdir.

Asyadaki portakal üretici ülkelerinde üretimin artmaya devam edeceği beklenmektedir. Fakat bu üretimin hemen hemen hepsi iç pazarda tüketilecektir. Çinin dünyanın en büyük 3. portakal üretici ülkesi olan Meksikayı geçmesi Hindistanın ise 5. en büyük üretici ülke İspanya ile rekabet etmesi beklenmektedir. Bu ülkelerdeki üretim iç piyasada tüketilecektir. İran ve Pakistan gibi Asyadaki diğer en büyük portakal üretici ülkeleri üretimlerinin çoğunu iç piyasaya göndermeye devam edeceklerdir. Türkiye coğrafi konumundan ve AB ile Gümrük Birliğine olan üyeliğinden dolayı Avrupa piyasasında rekabet edebileceğinden ayrı bir yer tutmaktadır.

Fas ve Mısırın İspanya ile direkt rekabetine rağmen Avrupaya olan yakınlığından faydalanacağı beklenmektedir.

Portakal tüketimindeki artışların çoğunun Hindistan Pakistan Çin Meksika ve Brezilya gibi gelişmekte olan narenciye üretici ülkelerinde gerçekleşeceği düşünülmektedir.

Çin ve ABD arasındaki son ticaret anlaşması Çin pazarını taze ve işlenmiş narenciye ithalatına açmıştır. Çinin alt yapısının yetersiz olması taze ve işlenmiş portakal ithalatının büyük çapta gerçekleşmesini engellemektedir. Ancak bu ülkede orta sınıfın hızla büyümesi Çinin en büyük kıyı şehirlerindeki tüketicilerin ithal narenciye ürünlerine geçişini arttırabilecektir. Bu yeni ve az bilinen pazar hakkında hazırladığımız ayrıntılı bilgi ekte sunulmaktadır.

Üretici ülkeler ile Doğu Asya ülkeleri arasındaki mesafenin uzun olması bu ülkelerdeki narenciye tüketiminin artmasında fiziki bir engel oluşturmaktadır.

Yapılan gözlemler yine de Uzak Doğunun ülkelerinin çoğunda kişi başı portakal tüketiminde küçük-orta artışların olacağını göstermektedir.


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 09-02-2015, 08:11   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Tamam sayfanız güzel ama yalnısında bu kadar kotusu olmaz ben 2015 yılına kadar akdenız bolgesınde yetısen ve akdenız bolgesının unlu olduğu her seyı yazmanızı beklerdım


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Akdeniz Bölgesinde Portakal Üretimi

Akdeniz Bölgesinde Portakal Üretimi konusu, Adım adım Türkiye / Akdeniz Bölgesi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: akdeniz bölgesinde portakal üretimi, akdeniz bölgesinde portakal, akdeniz bölgesi portakal üretimi, akdeniz bölgesinde yıllara göre portakal üretim miktarı, portakal üretimi, akdeniz bölgesinde portakal üretim miktarı, 2012 portakal üretimi, türkiye portakal üretimi, akdeniz bölgesi portakal üretimi son beş yıl, akdeniz bölgesinde son beş yılda üretilen portakal miktarı, portakal 2012 üretim, portakal üretim, 2000 yılı portakal üretimi, 2010 yılında akdenizde portakal üretim miktarı, akdeniz 2010 portakal tüketim miktarı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Akdeniz Bölgesinde Turizm Nasıldır? gizem Akdeniz Bölgesi 0 10-02-2012 12:56
Akdeniz Bölgesinde Ne Yetişir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 10-02-2012 12:25
Akdeniz Bölgesinde Hayvancılık gizem Akdeniz Bölgesi 0 08-02-2012 09:59
Akdeniz Bölgesinde Kaç İl Vardır? gizem Akdeniz Bölgesi 0 08-02-2012 09:13
Ege bölgesinde zeytin üretimi hakkında bilgi elif İlköğretim 0 10-06-2011 03:59

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:10 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats