bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Adım adım Türkiye > Akdeniz Bölgesi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-02-2012, 05:17   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Akdeniz Bölgesinde Buğday Üretimi

Akdeniz Bölgesinde Buğday Üretimi - Akdeniz Bölgesinde Buğday Tarımı - Akdeniz Bölgesi Tarımı Buğday Üretimi

Akdeniz bölgesinde nüfusun çoğunluğu geçimini tarımdan sağlar ve tarım iklim özellikleri nedeniyle çeşitlilik gösterir.

Ekili alanların büyük bir bölümü tahıla ayrılmıştır.
Kıyı kesimlerinde ve bazı illerde sanayi bitkileri ekimine geniş yer verilir ama tahıl tarımı gene de büyük önem taşır (ekili alanların % 645'u tahıl tarlalarına % 29'u sanayi bitkilerine ayrılmıştır).
Tahıl çeşitleri arasında buğday her ilde başta gelir; onu arpa izler. Pirinç ekimi de önemli yer tutar ve genellikle sulamaya elverişli alüvyon ovalarında yetiştirüir.
Sanayi bitkileri arasında pamuk üretimi başta gelir (bölgede pamuk ekiminin ükdenendiği yer Adana ovasıdır). Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Akdeniz bölgesinde de 1960 yıllarından bu yana pamuk ekiminin hem alanı genişlemişhem de verimi artmıştır.
Bölgenin pamuk üretimi Türkiye pamuk üretiminin üçte ikisi kadardır. Pamuk üretiminde başta Adana ili gelir onu sırasıyla Antalya İçel ve Hatay izler. Sanayi bitkileri arasında özellikle susam ekimi yaygındır.
Şekerpancanysa bölgeye yeni girmiş sayılır ve daha çok Göller yöresi ile Maraş ilinde ekilir.
Hatay ilinde ve Göller yöresinin bazı kesimlerinde ekilen tütünse Akdeniz bölgesi bütünüyle göz önüne alındığında pek önemli yer tutmaz.
Akdeniz bölgesindeki dağlık kesimler yabani zeytin ağaçlarıyla kaplıdır. İklim zeytin ağacı yetişmesine elverişli olduğu halde toprağın cılız olması zeytinlerin gelişmesine olanak vermez; bu yüzden Akdeniz bölgesinde Ege bölgesine oranla daha az zeytin ağacı görülür. Ama bölge sınırları içinde kalan Gaziantep ilinin Kilis ilçesi ile batıda Fethiye ve Köyceğiz ilçelerinde iyi cins zeytinlikler vardır. Bölgede meyve ve sebzecilik oldukça gelişmiştir. Kıyı kesimlerinde özellikle turunçgiller (portakal limon mandalina ve greyfurt] yetiştirilir. Bölgede belirli bir kıyı kesimine özgü bir meyve türü de muzdur. Muz üretimi en yoğun olarak Mersin yakınlarında Erdemli'den başlar ve batıda Alanya yakınlarında Alara çayı vadisine kadar uzanır (muz ülkemizde yalnızca bu bölgede yetiştirilir). Hayvancılık bakımından dikkati çeken özellik bölgede keçi sayısının koyun sayısından çok olmasıdır.
Koyunlar daha çok ovalarda keçilerse dağlık kesimlerde yetiştirilir. Bölgenin en önemli madeni kromdur. Çeşitli yerlerde bulunmakla birlikte başlıca yatakları Fethiye' dedir. Seydişehir boksit yataklarının ürünüyse alüminyumun hammaddesi olarak kullanılır. Manganeze ancak sınırlı alanlarda rastlanır.
Bölgedeki öbür madenler arasında magnezit kükürt linyit sayılabilir. Ayrıca Adana'nın kuzeyinde Barla dağında yüksek nitelikli petrol bulunmuştur; ama rezervi sınırlıdır
Akdeniz bölgesinde hammaddeye dayalı olarak gelişen sanayi başta pamuklu dokumacılığına dayanır.
Adana Tarsus Mersin Antalya ve Antakya'da iplik ve dokuma fabrikaları vardır.
Ağaca dayalı sanayi olarak Dalaman'da selüloz yazı ve baskı kâğıdı fabrikası kurulmuştur. Çeşitli fabrikalar arasında Seydişehir alüminyum fabrikası Adana'da Çukurova çimento fabrikası Keçiborlu'da kükürt fabrikası Antalya' da ferrokrom fabrikası Burdur'da gülyağı fabrikası sayılabilir. Türkiye'nin 4 petrol rafinerisinden biri olan Ataş rafinerisi de Mersin'dedir. Türkiye'nin üçüncü demir-çelik tesisleri iskenderun'da kurulmuştur. Un fabrikaları topluca Adana' da bulunur. Ayrıca büyük kentler çevresinde buz fabrikaları soğuk hava depoları tuğla ve kiremit fabrika ve atölyeleri yer alır. Akdeniz bölgesi doğa tarih ve arkeoloji değerleri açısından büyük ölçüde turist çeker. Dalaman ırmağı ağzından Suriye sınırına kadar 1577 km'lik kıyı gerek doğal güzellikleri gerek deniz suyu sıcaklığı açısından deniz turizmine son derece elverişlidir. Kışların geç gelmesi ve ılık geçmesi yazların sıcak ve yağışsız olması turizm mevsimini uzatır. Karadeniz kıyılarında denize girme mevsimi ortalama 4 aydır. Bu süre Marmara denizinde 5 ayı bulur. Ege denizinden güneye doğru gidildikçe artar. Akdeniz'de ortalama 7 ay olan bu süre Fethiye'de 9 ay Antalya'da 8 ay Anamur'da 7 ay Adana'da 9 aydır. Akdeniz bölgesinin özellikle doğu kesiminde birçok kaplıca ve içme vardır. Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan maden sulansağlık turizmine de olanak sağlar. Hatay ilinde Erzin içmeleri Adana'da Haruniye kaplıcası Köyceğiz'de Sultaniye kaplıcası birinci derecede önem taşır.
Dağlar Akdeniz bölgesinde geniş yer tutar. Özellikle Bey dağları Orta Toroslar ve Aladağlar güzel görünümleri irili ufaklı gölleri ve ormanlarıyla dağ turizmine son derece elverişlidir. Yazların kıyılarda çok sıcak geçmesi nedeniyle bölge halkı Toros dağlarındaki yaylalara çıkar (otel ve lokanta yapımı yaylaya çıkış hareketine bir iç turizm özelliği kazandırmıştır). Yaylalar özellikle doğuda yaygındır ve hemen her ailenin yaylada bir evi vardır. Başlıca yaylalar arasında Hatay'da Batı Ayaz (ya da. Teknepınar) İskenderun'da Soğukoluk Adana'da Bürücek ve Tekir Osmaniye'de Zorkun Mersin'de Gözne ve Fındık-pınarı Tarsus'da Namrun sayılabilir.
Akdeniz bölgesinde çok sayıda mağara da vardır: Ülkemizde turizme açılan mağaraların tümü bu bölgededir. Burdur'un İnsuyu mağarası mağaradan çıkan yeraltı suyunun çeşitli hastalıklara iyi geldiğinin söylenmesi nedeniyle büyük ilgi görür. Alanya'nın Damlataş mağarasmdaki havanın astım hastalığına iyi geldiği kanıtlanmıştır. Silifke'nin Cennet Cehennem ve Narlıkuyu mağaraları da çok sayıda turist çeker. Akdeniz bölgesi ayrıca çağlayanlarıyla ünlüdür. Manavgat suyu üstünde Manavgat çağlayanı Düden suyu üstünde Düden çağlayanı Göksu üstünde Yerköprü çağlayanı yer alır.
Akdeniz bölgesinin doğal güzelliklerini ve tarih kalıntılarını korumak amacıyla ulusal parklar düzenlenmiştir: Bölgenin sınırları içinde batıdan başlayarak Göller yöresinde Kovada Ulusal Parkı; Antalya' nın kuzeyinde Termessos Ulusal Parkı; Antalya körfezinin batısında Olimpos-Bey dağlan Ulusal Parkı; Adana ilinde Karatepe-Aslantaş Ulusal Parkı; İsparta ilinde Kızıldağ Ulusal Parkı.
Akdeniz bölgesi arkeoloji ve tarih değerleri bakımından da önemlidir. Türkiye'de en eski yerleşmenin izlerine Antalya'da Beldibi Karain mağaralarında ve Antakva'nm Samandağ yamaçlarındaki mağaralarda raslanmıştır.

Yerleşme tarihi çok eskilere inen Akdeniz bölgesi eski çağlarda LikyaPamfilyaKilikya gibi bölgelere ayrılmıştı:
O dönemlerden kalma Ksanthos Patara Myra Termessos Side Perge Aspendos gibi eski kentler büyük ölçüde turist çeker. Bölge daha sonra Roma Bizans Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini yaşamıştır ve her dönemden kalma çeşitli tarihsel zenginlikleri vardır.
Bütün bunlar sayesinde kıyılardaki yerleşme yerleri turizm merkezleri olma yolundadır ve Antalya Alanya Fethiye Kaş Finike ve Silifke gün geçtikçe daha çok turist çekmektedir.
Akdeniz bölgesinin dağlık bir bölge olması iç kesimlerle bağlantısını güçleştirir. Akdeniz'in batısında iç kesimle bağlantıyı sağlayan en önemli yol Antalya'yı Burdur üstünden iç kesime ve öbür bölgelere bağlayan yoldur. Doğuda Gülek boğazından geçen yolsaher dönemde önemini korumuştur: Günümüzde uluslararası 5 numaralı karayolu buradan geçer. Bütün Akdeniz kıyıları düzenli bir karayoluyla izlenebilir; bu karayolunun eksik kalan Fethiye-Kaş arası da 1981'de tamamlanmıştır.
Demiryolları batıda denize kadar ulaşmaz Burdur ve İsparta'da sona erer. Doğudaysa demiryolu iki yerde denize ulaşır: Mersin ; İskenderun. Deniz ulaşımı açısından Mersin ve İskenderun limanları bölgenin dış ticaretinde önemli yer tutar.
Alanya Antalya Finike Kaş Fethiye limanları da turizm bakımından önemlidir.
Hava ulaşımında Adana ve Antalya'ya uçak seferleri vardır. Dalaman havaalanının açılmasıyla Avrupa' dan gelen turistler doğrudan doğruya bölgeye inebilmektedirler.


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Akdeniz Bölgesinde Buğday Üretimi

Akdeniz Bölgesinde Buğday Üretimi konusu, Adım adım Türkiye / Akdeniz Bölgesi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: akdeniz bölgesinde buğday üretimi, antalyada buğday üretimi, antalya buğday üretimi, akdenizde buğday yetiştiriciliği, buğday tarımı akdeniz, akdenizde buğday üretimi, akdeniz bölgesi buğday üretimi, akdeniz bölgesi buğday, akdeniz bölgesindeki buğday üretimi, akdeniz bölgesi buğday tarımı, tahil antalyada yetis, hatayda buğday yetiştiriciliği, akdeniz yoresi buğday ekim zamanı, hatayda bugday ekimi ne zaman, antalyada bugday yetistiriciligi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Akdeniz Bölgesinde Portakal Üretimi gizem Akdeniz Bölgesi 1 09-02-2015 08:11
Akdeniz Bölgesinde Ne Yetişir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 10-02-2012 12:25
Akdeniz Bölgesinde Hayvancılık gizem Akdeniz Bölgesi 0 08-02-2012 09:59
Akdeniz Bölgesinde Kaç İl Vardır? gizem Akdeniz Bölgesi 0 08-02-2012 09:13
Ege bölgesinde zeytin üretimi hakkında bilgi elif İlköğretim 0 10-06-2011 03:59

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:13 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats