bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Adım adım Türkiye > Akdeniz Bölgesi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-02-2012, 03:48   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hatayın Yöresel Halk Oyunları Nelerdir?

Hatayın Yöresel Halk Oyunları Nelerdir? - Hatayın Yöresel Oyunları - Hatayın Yöresel Halk Kıyafetleri

Hatay'ın halk oyunları “Halay Yöresine” girer. Halaylar davulzurna eşliğinde oynanır. Konularını toplumsal insansal üretim ilişkilerinden alır. İnsan-tabiat-hayvan ilişkileri toplumsal ilişkiler (aşk sevgi yiğitlik kavga savaş kıskançlık kız kaçırma kardeşlik dini öğeler ...) ve ekonomik faaliyetler hep halk oyunlarının konusudur.
Halk oyunları halkın ortak duygudüşünce ve yaşantılarını yansıtır. Sanat değeri üstün bir anlatım aracıdır. Destan (öykü) oyun giysi müzik dans iç içedir. Bu yüzden folklorun en geniş en zengin dalı halk oyunlarıdır. Yörede uzun yıllar sağlıklı bir araştırma yapılamamış ve Halkbilimin diğer öğeleri gibi Halk oyunlarımızın da bir çok özellikleri günümüze kadar ulaşamamıştır. Yapılan çalışmalar dar kapsamlı olmanın ötesine geçememiştir. Dönem dönem yapılan bu alışmalardan elde ettiğimiz bilgilere göre yörede 32 oyun tespit edilmiştir. Bu oyunların birçoğu halen oynanmaktadır. Ancak oyunlarla ilgili sağlıklı bilgiler derlenememektedir. Bunun nedeni yukarıda sözünü ettiğimiz gibi zamanında yeterli çalışmaların yapılamaması ve şu an yaşayan kaynakların yeterli bilgiye sahip olmamasıdır. Yaptığım çalışmalarda ortaya çıkan bir diğer konuda hemen hemen aynı ezgi ve adımlara sahip bazı oyunların ova ve dağ bölgesinde farklı isimlerle oynanmasıdır. Ritimde de bazı farklılıklar görülmektedir. Bunun da en büyük nedeninin iklim farklılığından ortaya çıkıyor olmasıdır. Ayrıca ilimiz Reyhanlı ilçesinde uzun yıllardır yaşayan çerkezlerin oynadığı oyunlar da bulunmaktadır. Ancak bu oyunlar Reyhanlı'nın dışında pek oynanmamaktadır. Bu oyunların isimleri;
1. Çeçen 2. Aspura 3. Kate 4. Viğ
Oyunların figürleri incelendiğinde üç ortak özellik belirlenmiştir. Bunlar yöre oyunlarının çoğunda görülmektedir.
1.Ayakların kuvvetlice yere vurulması
2.Omuzların titretilmesi.
3.Oyunlarda hayda ve zılgıtın fazla olması
Yörede tesbit edilen oyun isimleri ve kaynak kişilerin bazı oyunlar ile ilgili verdiği bilgiler aşağıdadır.
1-Arji (Çiftayak 17-Deli Arap
2-Aşe 18-Depki
3-Bağdatın Hamamları 19-Dokuz buçuk (Dokuz ayak)
4-Cendermeli 20-Dönderin kızlar (Havuş)
5-Debil 21-Eli elime değdi
6-Demirci 22-Garibin ayağı
7-Garibin ayağı 23-Koyser
8-Güzel han 24-Küllük
9-Galata 25-Pamuk
10-Halebi 26-Rişko
11-Hatay Şirvani 27-Serji
12-Hızemi 28-Suzani
13-Hızmalı 29-Şamta
14-Kaba 30-Valde
15-Kırıkhan 31-Yağlık kenarı
20-Kıramık dalları 32-Zennube

HATAY HALK DANSLARI'NDA (HALK OYUNLARI) GİYİLEN GİYSİLER

İnsanoğlu varolduğundan beri giyim önemli bir yer oluşturmuştur. 20.yüzyılın başlarında el işlemeciliği ipek dokumacılığı giysiyi etkilemiştir. Daha sonraki dönemde teknolojinin gelişmesine paralel olarak makine işlemeciliği ve pamuklu dokumalar yer almıştır. İpek dokumalar günümüzde de Samandağ ve Harbiye'de dokunup kullanılmaktadır. Giysi insanın örtünme doğa şartlarından korunma beğenilme dini inanç ve güzel güne göre değişiklik gösterir.

KADIN VE ERKEK GİYSİLERİ
KADIN GİYSİLERİ :

1- Başa Giyilenler : Fes Tarbuş Kefiye Tülbent (Yazma Yağlık Eşarp Yaşmak)
2- İçe Giyilenler : Elbise (Entari Fistan) Şalvar
3- Dışa Giyilenler : Yelek Sako Cepken
4- Ayağa Giyilenler : Çorap Yemeni
5- Bele Bağlananlar : Bel Kuşağı Kemer
6- Takılar : Altın penez Gümüş kolye Bilezik Beşi birlik
7- Aksesuarlar : Tavuz Tüyü (Tezzak Tezat) Saç bağı (Kaytan)
8- Süsler : Sürme Kına


ERKEK GİYSİLERİ :
1- Başa Giyilenler : Arakçık (Terlik) Arakçık bağı (Poşi) Kefiye
2- İçe Giyilenler : Gömlek Yelek
3- Dışa Giyilenler : Aba (Kilim aba Sırmalı aba (Halep veya mat)) Şalvar
4- Ayağa Giyilenler : Çorap Yemeni Edik
5- Bele Bağlananlar : Bel Kaşağı (Poşi)
6- Takılar : ----
7- Aksesuarlar : ----
8- Süsler : ----


KADIN GİYSİLERİ

BAŞA GİYİLENLER
1- Fes : Keçeden dikilir. Bordo renktedir. Üzerine tülbent bağlanır.
2- Tarbuş : Siyah zemin üzerinde renkli desenleri olan bir eşarp türüdür. Fesin etrafına bağlanır. Tarbuşun ön kısmına kişinin zenginlik derecesine göre altın veya gümüş liralar ve sağ ve sol yanlarına yine altın veya gümüş zincire bağlı altın yada gümüş liralar dikilir. Tarbuşa Kefiyede denilmektedir.
3- Tülbent : Siyah yada beyaz renkte olup fesin üzerine saçları gizlemek için örtülür. Kenarları işlemelidir. İşlemeler muskalı iğne yada boncuk oyalıdır. Kullanılırken fesin sadece ön kısmına açıkta bırakarak örtülür. Halk arasında yazma yağlık dolak gibi isimlerle de bilinir.


KADIN GİYSİLERİ

İÇE GİYİLENLER
1- Elbise : Uzun kollu boyun kısmından başlayıp diz altına kadar uzanan bir elbisedir. Kadife kumaştan dikilir. Etek uçları fırfırlıdır. Boyun kısmı ise yakalı ve etrafı fırfırlıdır. Entarinin ön ve yan kısmına beyazrenkte sırma ipliğinden değişik motifler işlenir. Entari fistan adıyla bilinir.
2- Şalvar : Saten veya basma kumaştan dikilir. Renk ve deseni çeşitlidir. Beli ve ayak bileği lastikli olur.


DIŞA GİYİLENLER
1- Cepken : Genel siyah kadifeden dikilir. Kol kısımları uzun ve boldur. Etek boyu belin bir karış altındadır. Ancak ova kesiminde bel hizasında olduğu görülmektedir. Yöresel motifler cepkenin kol üstlerine göğüs kısmına arka kısmına ve yaka üzerine beyaz yada sarı sırma ipliğinden işlenir.


AYAĞA GİYİLENLER
1- Çorap : Yünden elde örülerek yapılır. Ham yün renginde veya kök boyalarla boyanmış çeşitli renk ve desenlerde işlemeler yapılabilir. Boyu diz altındadır.
2- Yemeni : Kırmızı yada siyah renkli deriden altına kösele konularak yapılan bir ayakkabı çeşididir. Altı düz bazen hafif ökçeli olabilir. Ucu hafifçe yukarı doğru olanları da bulunmaktadır.

BELE BAĞLANANLAR
1- Bel Kuşağı : Otuz santim eninde 150 santim boyunda bir tür renkli kumaştır.
2- Kemer : Gümüşten yapılır 5 santim enindedir. Önünde kaş adı verilen bir toka bulunur. Genel olarak cepkenin önüne takılır.


TAKILAR
Boyuna beşi birlik ve gümüş kolyeler başa altın ve gümüş penez kola gümüş bilezik takılır.

AKSESUARLAR
1- Tezzak : Tavuz kuşunun kanatlarını rengarenk boyayarak oluşturulur. Fesin her iki kısmına da takılır. Tezak da denir.
2- Saç bağı (Kaytan) : Siyah renkli yün ipliğinden örülen saç örgüsü görünümündeki aksesuardır. Fesin arkasına dikilir.

SÜSLER
1- Sürme : Özellikle genç kızların gözleri için kullandıkları bir tür boyadır. Kalıcıdır. Göze bir çöp yardımıyla sürülür. Bu işleme göze sürme çekmek adı verilir.
2- Kına : Kına geceleri yada bayram gibi özel günlerde parmaklara ve avuç içine sürülen geleneksel bir boyadır. Sürüldüğü yerde uzun süre rengini korur. Kınanın avuca parmaklara yada saça sürülmesine kına yakmak denir.

ERKEK GİYSİLERİ

BAŞA GİYİLENLER
1- Arakçın (Terlik) : Kelime anlamı teri emendir. Koni şeklinde bir şapkadır. Beyaz dokuma ipliğinden çok sıkı bir şekilde dokunur ve üzerinde yöresel motifler bulunur.
2- Arakçın Bağı (Poşi) : İpekten dokunmuş beyaz renkli bir poşidir. Kare görünümündedir ve kenar ipliğinden çok sıkı bir şekilde dokunur ve üzerinde yöresel motifler bulunur.

İÇE GİYİLENLER
1- Gömlek : Beyaz patiskadan veya kül renginden pamuklu kumaştan dikilir. Yakasız veya hakim yakalıdır. Uzun kolludur. Kolları düğmeli olduğu gibi düğmesiz düzde olabilir.
2- Yelek : Gömleğin üstüne giyilir. Abanın kumaş ve motif özellikleri ile aynıdır. Kolsuz ve yakasızdır. Aba ile renkleri farklıdır.


DIŞA GİYİLENLER
1- Aba :
a) Kilim Aba : Geçmişi çok eski tarihlere dayanır. Sırma ipliğinin bulunmadığı dönemlerde kilim dokuma abalar giyilmiştir. Yaka kısmı hakim yaka olup yarım kolludur. Cepsiz bir nevi ceketi andırır.
b) Sırmalı Aba : Yün ipliği kullanılmaz. İpek ipliğinden dokunur. Rengi genellikle kırmızıdır. Sarı sim ipliği ile arka ve kol kısımları işlenir. Kol uzunluğu dirsek boyuna kadardır.

2- Şalvar : Siyah renkli kalın kumaştan dikilir. İki tarafta da cepleri vardır. Ceplerin üzerine ve ayakların yan taraflarına beyaz yada sarı ipliklerle çeşitli süslemeler yapılır. Bel ve kalça kısımları bol ve dökük olup ayak bileğine doğru daralmaya başlar.


AYAĞA GİYİLENLER
1- Çorap : Yünden elden örülerek yapılır. Ham yün renginde veya kök boyalarla boyanmış renk ve desenlerle işlemeler yapılabilir. Boyu diz altındadır.
2- Yemeni : Kırmızı yada siyah renkli deriden altına kösele konularak yapılan bir ayakkabıdır. Altı düz bazın hafif ökçeli olabilir ucu hafifçe yukarı doğru olanlarında bulunmaktadır.
3- Edik : Diz kapağının alt seviyesine kadar uzanan kırmızı renkte altı kösele yada lastikten yapılan çizme görünümündeki bir ayakkabı türüdür. Bağ bahçe ve tarlada çalışma sırasında giyilir. Kış Mevsiminde daha çok kullanılmaktadır.


BELE BAĞLANANLAR
1- Bel Kuşağı (Poşi) : Beyaz renkte olup ipekten dokunur. Kare şeklinde kenarları püsküllüdür. Şalvarın üstünden bel kısmına bağlanıp püskülleri aşağıya sarkıtılır.

OYUNLARIN ÇALGILARI
Meydanlarda ve Kapalı Yerlerde: Davul-Zurna.

Ağır hava (Şihhani) - Halay Erkek.
Arat çiftetelli - Halay Erkek.
Debi - (Bak. Depki)
Dephi - (Bak. Depki)
Depke - (Bak. Depki)
Depki - Halay Erkek.
Düz hava - Halay Erkek.
Garip ayak - Halay Erkek.
Halep havası - Halay Erkek.
Koyser - (Bak. Kuseyr)
Kuseyr - Halay Erkek.
Mendilli - Halay Erkek.
Şark havası (Şarkiye Sergiye) - Halay Erkek.
Şenköy -
Üç ayak - Halay Erkek.
Üç ayaklı halay - Halay Erkek.


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 02-03-2014, 06:45   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

hatay ın oyunlarını nasıl bulabilirim


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hatayın Yöresel Halk Oyunları Nelerdir?

Hatayın Yöresel Halk Oyunları Nelerdir? konusu, Adım adım Türkiye / Akdeniz Bölgesi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hatayın yöresel çalgıları nelerdir, hatay ın halk oyunları nelerdir, hatay halk oyunları nelerdir, hatay yöresi halk oyunları, hatay halk oyunları, hatay halk oyunları isimleri, hatay ın halk oyunları, hatay yöresine ait halk oyunları, hataya özgü halk oyunları, hatayın yöresel halk oyunları, hataya ait halk oyunları, hatay yöresi halk oyunları isimleri, hatay yöresel halk oyunları nelerdir, yöresel oyunlarımız nelerdir, yöresel çalgılarımız nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Antalyanın Yöresel Halk Oyunları Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 3 29-04-2014 11:48
Kilisin Yöresel Halk Oyunları gizem Akdeniz Bölgesi 3 16-12-2013 12:15
Hatayın Yöresel Kıyafetleri Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 15-02-2012 03:45
Burdurun Yöresel Halk Oyunları Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 15-02-2012 02:47
Adananın Yöresel Halk Oyunları Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 11-02-2012 05:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:53 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats