bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Adım adım Türkiye > Akdeniz Bölgesi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-02-2012, 04:01   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hatayın Tarihi Yerleri Nerelerdir?

Hatayın Tarihi Yerleri Nerelerdir? - Hatay İli Tarihi Yerleri - Hatayın Tarihi Mekanları


Cami ve Kiliseler

Önemli bir inanç turizmi merkezi olan Hatay'da dünyanın ilk Katolik Kilisesi olan Saint Pierre Kilisesi bulunmaktadır. Hıristiyanlık tarihinde önemli bir yere sahip olan Hatay aynı zamanda dört büyük patriklik merkezinden biridir.

St. Simon Stylite Manastırı Yayladağı Barleam Manastırı ve Keldağı Barleam Manastırı önemli manastırlarıdır.

Habib Neccar Cami Şeyh Ahmet Kuseyri Cami ve Türbesi Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi Payas Sokullu Külliyesi ve Ulu Cami görülmeye değerdir

Surlar

Antakya'nın etrafı Seleukus döneminde yüksek surlarla çevriliydi. Surlar üzerinde 360 nöbetçi kulesi ve Habib Neccar Dağı'nın en yüksek ve sarp tepesinde de halen kalıntıları olan bir iç kale bulunuyordu.

Demirkapı

Hacıkürüş deresinden gelen şiddetli selleri kontrol edebilmek için Habib Neccar Dağı ile Haçdağı'nı birbirinden ayıran derin ve dar vadi üzerinde surların devamı niteliğinde yüksek ve sağlam bir duvar olarak yapılmıştır. Aynı zamanda şehrin giriş kapılarından biri olarak kullanılan bu duvar günümüzde hala ayaktadır.

Köprüler


Demirköprü

Antakya ile Reyhanlı arasında Asi Nehri üzerindedir. Ortaçağ'da bölgenin en önemli geçitlerinden ve Antakya savunmasında büyük rol oynayan bir köprüdür. Taştan yapılmış ve iki ucunda kuleleri ile kapıları olan köprünün kuleleri yıkılmıştır ancak köprü halen kullanılmaktadır.

Dana Ahmetli Köprüsü: Kırıkhan Ovası'nda Karasu Nehri üzerindedir. 6 gözlü bir taş köprüdür. 16. Yüzyılda Mimar Sinan tarafından yapıldığı sanılmaktadır.

KalelerKoz Kalesi

(Kürşat Kalesi)Antakya Prensliği zamanında yapıldığı sanılan kalenin büyük blok taşlarla yapılmış iki burcu halen ayaktadır.

Bakras Kalesi

Antakya - İskenderun yolunun 27. km. sinde yoldan 4 km. kadar içerde sarp bir tepe üzerine çok katlı olarak kurulmuş olan kalenin halen birçok mekânı sağlam durumdadır.

Payas Kalesi

1567 de hendeği ile birlikte restore edilmiş bir Osmanlı kalesidir. Son yüzyılda hapishane olarak kullanılmıştır.

Mancınık Kalesi

Payas - Dörtyol arasında sarp bir tepe üzerinde 1290 yılında yapılmıştır. Çok az kalıntısı vardır.

Cin Kulesi

Kale ile liman arasında limanı korumak amacıyla 1577 yılında yapılmış bir karakol kulesidir.

Darbısak Kalesi

Kırıkhan ile Hassa arasında Kırıkhan'a 4 km. uzaklıkta bir tepe üzerindedir. Beyazid Bestami Makamı Darbı-Sak Kalesi üzerindedir. 19. yüzyıl sonlarında burada bir cami ve türbe yaptırılmıştır. Her yıl binlerce kişi ziyaret eder.

Hanlar Hamamlar

Antakya içerisinde hemen hepsi geçmiş yüzyıllarda vakıflar tarafından yaptırılmış olan birçok han ve hamam vardır. Halen çalışan han ve hamamlar geçmişin kültürel özelliklerini mimari yapısını bu güne getirmişlerdir. Cindi Hamamı Saka Hamamı Meydan Hamamı Yeni Hamam Kurşunlu Han Sokullu Hanı halen kullanılır olanıdır.

Ören yerleri


St. Pierre Kilisesi - Antakya / Kuruyer

Aççana Örenyeri - Reyhanlı (Merruş) / Varışlı K.

Çevlik Örenyeri - Samandağ / Kapısuyu Köyü

Harbiye (Defne)

Antalya il merkezine 7 km. mesafede olup her tarafı yeşillik olan güzel bir piknik yeridir. Antik çağın ünlü Daphne kentidir. Efsaneye göre Zeus'un oğlu ışık tanrısı Apollon ırmak kenarında gördüğü genç ve güzel bir kız olan Daphne'ye âşık olur ve onunla konuşmak ister. Daphne'yi kovalar. Daphne kurtulamayacağını anlar. "Ey toprak ana beni ört beni sakla beni koru" diye yalvarır. Daphne ağaca dönüşür. Apollon şaşırır. Bu olaydan sonra şiir ve silah zaferi defne ağacının dalıyla mükâfatlandırılır ve Defne'nin gözyaşlarının Harbiye'deki şelaleleri meydana getirdiğine inanılır. Seleukos Döneminde çağlayanlarıyla tanınan ve dünyaca ünlü bir sayfiye yeri olan Defne çok sayıda köşkler tapınaklar eğlence yerleri ile ünlüydü. Stadyumunda düzenlenen olimpiyatların ihtişamı dillere destandı. Ancak şiddetli depremler bu şehri yerle bir etmiş günümüze gözle görülür herhangi bir eser kalmamıştır.

Harbiye şimdilerde çok ilgi gören mesire yeri yayla olup aynı zamanda heykeller turistik eşya yönünden önemli bir beldedir. Yöredeki tezgâhlarda dokunan doğal ipekler ise gerek yurt içinde gerekse yurt dışında çok aranan kumaşlardandır.

Titus Kaya Tüneli

(Çevlik) Samandağ ın 5 Km. kuzeyinde denize hâkim yamaçlarda M.Ö. 300 yıllarında Seleuykos Nikator tarafından kurulan ve kurucusunun adı ile anılan antik kenttir. Kentin dağın hemen bitiminde dağdan gelen derelerin ağzında bir iç limanı vardı. Sellerin bu limanı doldurması tehlikesi ortaya çıkınca imparator Vespasianus zamanında dağ delinerek bir tünel açılması kararlaştırıldı. Tünel Titus zamanında tamamlandı ve derenin önü bir duvarla kapatılarak sel suları yüksekliği 7 m. Genişliği 6 mt olan bu tünel vasıtası ile uzaklara akıtıldı böylece limanın dolması engellenmiş oldu. 130 m. si tünel kalanı açık kanal halinde olan tünelin uzunluğu girişten Çevliğe kadar 1380 m. dir.

Tünelin deniz tarafındaki girişine göre sağ tarafta 100 m. Kadar uzaklıkta kaya mezarları vardır burada kayalara oyulmuş mağaraların içinde bulunan çok sayıda mezarın en çok ilgi çekeni çukurun tabanındaki geniş mağaradır. İçinde çok sayıda mezar bulunan bu mağara diğerlerinden farklı yapılmış yüksek ve gösterişli bir mezar yüzünden halk arasından ''Beşikli Mağara'' olarak anılmaktadır.

Tel Aççana

Antakya Reyhanlı karayolu üzerindedir. M.Ö. 5. yy.a ait iki saray kalıntısı vardır. 17 yerleşim tabakası teşekkül etmiştir. Burada bulunan çoğu eserler Hatay Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir.

Kinet Höyük

Dörtyol civarındadır. Kazı çalışmaları devam eden bu höyükte demir çağlarına ait eserler bulunmuştur.

Nekropoller

Kuzuculu'da M.S. 2.-3. yüzyıla Karakese de M.S. 4.-5. yüzyıla ait kaya ve toprak mezarlar tespit edilmiş kazılarda lahit cam şişe ve kaplar pişmiş toprak kaplar kandil ve mühürler bulunmuştur.

Ceylanlı

Bizans ve Gündüzoğulları döneminde büyük yerleşim yeri olduğu kalıntılardan anlaşılan köyün yakınında kayalıklarda üzerinde yazıtlı kaya mezarları vardır.

İmma

Antakya-Cilvegözü yolu üzerinde Reyhanlı yakınında şimdi piknik yeri olarak kullanılan antik dönem yerleşim yeri vardır.

Tainat

Yapılan kazılarda bir Hitit sarayı ile tapınağın ortaya çıkarıldığı Tainat'ta bulunan eserler Hatay Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir.

Dor Mabedi

Kapısuyu yöresinde Çevlik bölgesine hâkim bir tepede sütun kalıntıları görülebilir.

Su Kanalları: Seleukos Döneminde Harbiye (Defne) çağlayanlarından Antakya'ya su getirmek için yapılan 10 km uzunluğundaki kanalların ve köprülerin kalıntılarını günümüzde de görmek mümkündür. Antakya içinde kalan tek bölümü Memekli Köprü olarak anılmaktadır.


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hatayın Tarihi Yerleri Nerelerdir?

Hatayın Tarihi Yerleri Nerelerdir? konusu, Adım adım Türkiye / Akdeniz Bölgesi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hatayın tarihi yerleri, hatay ın tarihi eserleri nelerdir, hatayın tarihi yerleri nerelerdir, hatay ilinde bulunan tarihi ve turistlik yerler nerelerdir, hatay ın tarihi varlıkları, hatay ın turistik yerleri, hatayın tarihi yerleri nelerdir, hatay ın turistik yerleri nelerdir, hatay39ın tarihi ve turistik yerleri, hatayın tarihi mekanları, hatay daki tarihi eserler nelerdir, hatayın tarihi eserleri, hatayın tarihi yerleri kısaca, hatayin tarihi ve turistik yerleri, hatayın tarihi mekanı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kilisin Tarihi Yerleri Nerelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 1 04-03-2014 07:35
Burdurun Tarihi Yerleri Nerelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 15-02-2012 03:00
Antalyanın Tarihi Yerleri Nerelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 12-02-2012 03:19
Adananın Tarihi Yerleri Nerelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 11-02-2012 05:23
Akdeniz Bölgesinin Tarihi Yerleri Nerelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 09-02-2012 12:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats