bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Allerji ve Alerji Çeşitleri

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-08-2008, 09:19   #1 (permalink)
 
dseda14 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Alerji Çeşitleri

Günlük hayatımızın artık vazgeçilmez parçalarını oluşturan bu ürünlerin ya da besinlerin alerjik reaksiyonlar gösterebileceğini biliyor musunuz? Veya çalıştığınız büronun da sizin kaşınmanıza yol açabileceğini? Evet konumuz bu kez bilinmeyen alerjiler ve korunma yolları!

1 - Kozmetik alerjisi

Kozmetiklere bağlı alerjiler; cilt tahrişi egzama güneş ışınlarına hassasiyet kurdeşen ve akne gibi olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Dolayısıyla bu tür malzemelerin bilinen alerjilerden ciltte hassasiyete neden olacak maddelerden arındırılması gerekiyor. Uzmanlar bu durumda; krem veya losyon yerine pudra şeklindeki ürünleri tercih etmenizi öneriyorlar. Su ile çıkabilen ürünleri kullanın her 3 ayda bir kozmetik ürünlerini yenileyin sadece siyah rimel ve eyeliner kullanın göz farlarında mümkün olduğunca açık renkleri tercih edin.

2 - Egzersiz alerjisi

Jogging tenis futbol bisiklet kayak ve hatta aerobik gibi pek çok egzersiz türü alerjiye yol açabiliyor. Egzersiz alerjisi ciltte hafif kızarma ve kabartılardan karın ağrısı bulantı ve kusmaya astım krizinden tansiyon düşüklüğüne kadar çok farklı şekillerde ortaya çıkabiliyor

3 - Lateks alerjisi

Lateks kauçuk ağacının süt kıvamındaki öz suyunun çeşitli kimyasal işlemlerden geçirilmesiyle elde ediliyor. Günlük yaşantımızda sık sık karşılaştığımız 40 binden fazla maddenin lateks içerdiği belirtiliyor. Bu maddelerden bazıların ise şöyle; bulaşık eldiveni prezervatif balon oyuncak emzik biberon silgi elektrik kablosu tenis basketbol bowling topu deniz yatağı yapıştırıcı boya ya da ayakkabı...

4-Kapalı binalar alerjisi

Genellikle büroda çalışanlarda görülen ve kesin nedenleri tam anlaşılamamış olan bu hastalığın belirtilerini; baş ağrısı baş dönmesi uyuşukluk yorgunluk hissi gözlerde sulanma kaşınma kızarma burun akıntısı hapşırık burun tıkanıklığı geniz akıntısı boğazda yanma boğaz kuruluğu gıcık şeklinde öksürük göğüste sıkışma hissi nefes darlığı cilt kuruluğu ciltte kaşıntılar burun kanaması konsantrasyon güçlüğü

5 -Takı alerjisi

Ciltte kızarıklık kaşıntı sulanma gibi şikayetlerle ortaya çıkıyor. Alerjenle temas süresi temas eden madde konsantrasyonu ciltte daha önceden bulunan hasarlar terleme göz kapakları kulak memesi gibi hassas cilt bölgeleri cilt kuruluğu gibi etkenler tablonun oluşumunu etkiliyor. Özellikle deri nikel ve krom içeren takılar alerjik reaksiyon geliştirebiliyor.

6 - Besin alerjisi

Muz pancar kavun çikolata midye kekik yengeç rezene zencefil bal mercimek ıstakoz portakal istiridye çilek... Besin alerji; vücudun bazı yerlerinde kızarma kaşıntı kusma karın ağrısı döküntüler gözlerde kaşınma ya da sulanma gibi pek çok şikayetlerle ortaya çıkıyor.

Güneş alerjileri

Güneş alerjisi üç gruba ayrılıyor:

Polimorf Işık Döküntüsü: Vücudun güneş gören bölgelerinde güneşe çıktıktan 30 dakika – 3 gün sonra beliren; kızarıklık ve cilt döküntüleriyle seyrediyor. Alın yanaklar el sırtları kollar ve göğüs altları gibi bölgelerde aniden ortaya çıkıyor

Fotoallerjik reaksiyon: Güneş yanığı ya da alerjik egzamaya benzerlik gösteriyor. Güneş gören alanlarda kızarıklık ve döküntüler oluşuyor.

Fototoksik Reaksiyon: Normalde reaksiyon uyandırmayan bir dalga boyunun; katran bileşikleri bitkiler ve esansiyel yağ bileşikleri ( havuç kereviz dere otu rezene anason çörekotu turunçgiller baklagiller incir ve bazı çayır bitkileri) boyalar ilaçlar gibi ışığa karşı hassasiyete neden olan maddelerle temas etmesi sonucu oluşuyor

Polenler

Bazen çiçeklere dokunduğumuzda savrulan renkli bir toz bulutu gibi gördüğümüz...
Bazen gökyüzünde pamuklar gibi uçuşurken seyrettiğimiz...
Bazen bir yağmurdan sonra bir kenarda toplaşan sarı bir toz kümesi olarak gözümüze çarpan...
Polenler yani çiçek tozları...
Burnumuz aktığında... hapşırdığımızda...
Gözlerimiz sulandığında... kızardığında....
Derimiz kabardığında kaşındığında...
Öksürdüğümüzde...nefesimiz tıkandığında...göğsümüz hırıldadığında... suçladığımız... şu çiçek tozları...

Polen Nedir?

Polen ya da halk arasındaki ismiyle çiçek tozları tohumlu bitkilerde erkek organların başçık kısımlarında bulunan erkek döl hücreleridir. Bitkinin genetik bilgisini içeren polenler yuvarlak veya elips şeklindedirler.

Bitkilerin üremeleri için polenlerin aynı türden diğer bitkilere taşınmaları gerekir. Bu taşınma böceklerle veya rüzgarla olur.

Bazı bitkilerin kokulu parlak ve nektarlı polenleri vardır. Arılar ve böcekler tarafından taşınan çapları ortalama olarak 100 mikron olan polenler alerji bakımından o kadar önemli değildir. Bunların hem sayıları azdır hem de solunum yollarına giremeyecek kadar büyüktürler. Ayrıca bu polenlerin yapıları balmumu gibi olduğundan bir böceğin ayağına veya bir bitkinin yüzeyine kolayca yapışırlar ve atmosfer havasına karışmazlar.

Alerjik hastalıklar bakımından asıl önemli olanlar 20-60 mikron büyüklüğünde ve rüzgarın etkisiyle çok uzak mesafelere taşınabilen polenlerdir. Bu boyutlardaki polenler rüzgar yağmur kuruluk nem vb. meteorolojik faktörlerin etkisiyle birkaç mikronluk çok daha küçük taneciklere parçalanırlar. Akçaağaç dişbudak ıhlamur gibi ağaçların hem böceklerle taşınan büyük polenleri hem de rüzgarla taşınan küçük polenleri vardır.

Polenler kapı ve pencerelerden hatta pencerelerdeki tellerden geçerek evlerimizin içine kadar girebilirler fakat oda içinde hiçbir zaman dış atmosfer havasındaki kadar çok miktarlarda bulunmazlar.

Her Bitkinin Kendine Özgü Polen Zamanı Vardır!

Bitkilerin türlerine göre polen zamanları farklıdır. Örneğin; iğne yapraklı ve yaprak döken ağaçlar ilkbaharda otların ve çiçeklerin çoğu Haziran ve Temmuz aylarında polen yayarlar. Geç açan ağaçlar ve yabani otlar ise yaz sonunda polen verirler.

Her Polen Alerji Yaratmaz!

Polenlerin alerjik hastalıklara neden olma potansiyelleri farklıdır. Bunu belirleyen dört önemli faktör vardır:
Alerjenite
Polenin boyutları
Solunan havadaki polen miktarı
Polenlerin havada kalma süreleri

Alerjenite bir antijenin duyarlı kişilerde antikor yapımını uyarabilme özelliğidir. Bir polen ne kadar çok IgE yapımına yol açıyorsa alerjenitesi o kadar fazla demektir. Bir maddenin alerjenitesi kimyasal yapısına bağlıdır.

Polenlerin hastalık yapma potansiyelleri boyutları ile de yakından ilgilidir. Polenler astıma değil daha çok alerjik nezleye neden olurlar çünkü bunların çapı 20-60 mikron arasındadır. Bu boyuttaki polenlerin küçük hava yollarına kadar ulaşabilmeleri mümkün değildir.

Alerjik hastalıklara yol açmada solunan havadaki polen miktarı ve bunların havada kalma süreleri de çok önemlidir. Araştırmalara göre bir polenin alerjiye neden olabilmesi için bir metreküp havada ortalama 25-50 polen bulunması gerekmektedir. Bir çavdar başağının 4 milyon orta boy fındık ağacının 600 milyon ve bir çam kozalağının yılda 5 milyondan fazla tek bir ağacın ise 10 milyardan fazla polen üretebildiğini göz önüne alırsak soluduğumuz havada ne kadar çok çam poleni bulunabileceği daha iyi anlaşılır. Ancak çam polenlerinin alerjeniteleri fazla olmadığı için bunlara bağlı alerjik hastalıklar oldukça seyrektir.

Gösterişli ve renkli bitkilerin daha çok alerjiye neden oldukları sanılır. Örneğin gül nezlesi diye bilinen hastalığa gül polenleri değil aynı mevsimde atmosfere salınan ağaç ve çayır polenleri yol açar.

Kavak huş ağacı kızıl meşe kızılağaç fındık selvi kayın söğüt ıhlamur zeytin karaağaç çınar gibi ağaç polenleri ile çayır salkım otu tatlı ilkbahar otu gibi çayır polenleri; yapışkan otu akkazayağı ve kuzu kulağı gibi yabani ot polenleri ve arpa buğday yulaf çavdar ve mısır gibi tahıl polenlerinin alerji yaratma potansiyelleri yüksektir.

Bazı polenler o kadar büyüktürler ki havada çok kısa süre kalabilirler ve salındıktan hemen sonra toprağa düşerler. Bu yüzden de hastalık yapma özellikleri hiç yoktur.

Hava Koşulları ve Polenler

Ülkemizde bölgelere göre farklılıklar olmakla beraber polenlerin atmosferde en çok bulunduğu dönem nisan-haziran aylarıdır. Sıcak iklimlerde polen mevsimi 8-9 ay sürer.

Atmosferdeki polen miktarları hava koşullarına bağlı olarak değişir. Sıcak kuru rüzgarlı ve fırtınalı günlerde atmosferdeki polen sayısı çok fazladır. Rutubetli ve yağmurlu günlerde ise polenler su ile yere indikleri için havadaki miktarları çok azalır. Birçok hasta yağmur yağdıktan sonra şikâyetlerinin bıçak gibi kesildiğini çok iyi bilir ve çok rahatsız oldukları zaman yağmur yağmasını arzu ederler.

Bitkilerin çoğu polenlerini gün doğumu ile sabah saat 8 arasında bir kısmı öğle saatlerinde bir kısmı ise öğleden sonra salarlar.

Polenler rüzgarın etkisiyle kilometrelerce uzaklara taşınabilirler. Ağaç polenlerine göre çayır ve çimen polenleri çok daha uzak mesafelere yayılabilirler.

Yüksek binalarla çevrili sokaklarda binaların yüzeyi statik elektrik nedeniyle polenleri çekerler. Buna karşılık deniz kenarlarında çok az polen bulunur.

Birçok araştırma hava kirliliğinin polenlere karşı duyarlılığı artırdığını göstermiştir. Özellikle de yoğun trafik olan bölgelerde yaşayan ve dizel partikülleri ile poliaromatik hidrokarbonlara maruz kalan kişilerde polen duyarlılığı daha kolay oluşmaktadır.

Polenlerden Korunmanın Yolları

Soluduğumuz havada bulunan polenleri kontrol etmek elimizde olmadığı için polenlerden korunmak ev akarlarından korunmak kadar kolay değildir.

Her şeyden önce hangi polenlere alerjik olunduğu bilinmelidir.
Polenlerine alerjik olunan bitkilerden uzak durulmalıdır.
Radyo televizyon gazete gibi yayın organlarında günlük hava durumu raporlarında o günkü polen durumu hakkında bilgi verilerek alerjisi olanlar uyarılmalıdır.
Evlerin kapı ve pencereleri sıkıca kapatılmalıdır.
Evlerde ve arabalarda polen filtreli klimalar kullanılmalıdır.
Evdeki polen miktarı çok fazla ise hava temizleyicilerden yararlanılmalıdır.
Polenlerin atmosferde yoğun olarak bulundukları zamanlarda (sabahın erken saatleri sıcak kuru ve fırtınalı havalar) mümkünse dışarıya çıkılmamalıdır.
Polenlerin çok yoğun olduğu dönemlerde mutlaka dışarı çıkmak gerekiyorsa ağzı ve burnu kapatan maskelerden yararlanılmalıdır.
Polen mevsiminde açık havada spor ve egzersizden kaçınılmalıdır.
Polen zamanı ağaçlık ve çimenlik yerlere seyahat edilmemeli deniz kenarları tercih edilmelidir.
Dışarıda mutlaka güneş gözlüğü kullanılmalı ve eve gelince gözlük bol su ile yıkanmalıdır.
Şapka mutlaka kullanılmalıdır. Eğer şapka takılmıyorsa saçlar yatmadan önce mutlaka yıkanmalıdır çünkü saçlara çok miktarda polen yapışmış olabilir.
Günlük kıyafetler eve gelir gelmez yatak odası dışında bir yerde hemen değiştirilmelidir.


dseda14 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
salon beyaz (28-03-2009)

Alt 28-03-2009, 09:28   #2 (permalink)
 
salon beyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

ellerine sağlık


salon beyaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 06-09-2011, 04:36   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

merhaba hocam

Bayram tatili sonrası mersinden ankaraya eve dönerken (yolda) sağ kolumun güneş görmeyen yeri kızarıklıkla beraber tatlı tatlı kaşınmaya başladı akşamı diğer kolumda da olduğunu farkkettim daha sonra bacaklarımın da ve sağ sol böğrümde kızarıklıkla kaşınmaya başladı belki aynı anda olmuştur ama ben vücüdumu biraz geç dinlemiş olabilirim.3 gündür bi azalma yok sebebi ne olabilir ne yapmam gerekir.kaşıdıkça kızarıklıklar haif kabarıyor.


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Alerji Çeşitleri

Alerji Çeşitleri konusu, Sağlığımız / Allerji ve Alerji Çeşitleri forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kollarda alerji, kolda alerji, koldaki alerji, koldaki alerjiler, kolda kızarıklık, koldaki kızarıklar, kollardaki alerjiler, kollardaki alerji, mercimek alerjisi, kolumda alerji, kollarda kızarıklık, kavun alerjisi, kollarda kaşıntı, kollarda allerji, çam poleni alerjisi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
alerji nasıl teşhis edilir? alerji testleri? dseda14 Allerji ve Alerji Çeşitleri 0 20-08-2008 09:09
şok çeşitleri ve tedavisi gizem Psikoloji 0 29-06-2008 01:54
Etek Çeşitleri Bkmlyz Elbiseler ve Günlük Giysiler 0 10-05-2008 08:30
Gül çeşitleri Bkmlyz Bahçe Bakımı ve Çiçekler 0 27-04-2008 08:43
pudra çeşitleri rüzgar Pudralar 0 05-03-2008 09:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:16 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats